Trzylatek niejadek
Trzylatek niejadek to częste zmartwienie rodziców. Podczas gdy dzieci twoich znajomych traktują posiłki jak przyjemność, twoja zasiadająca przy stole pociecha wygląda jakby szła na skazanie. Dlaczego dziecko nie chce jeść? Taki problem nie zawsze oznacza poważne zaburzenia. Często przyczyna niechęci do jedzenia leży w samym podaniu lub przyrządzeniu posiłku. Zanim więc wybierzesz się z dzieckiem do lekarza, postaraj się poznać przyczynę tego stanu rzeczy, a może sama ją rozwiążesz.
1. Dieta trzylatka i przyczyny braku apetytu u dziecka
Dieta trzylatka nie różni się zbytnio od diety dwulatka. Jedyne co się zmienia to wielkość posiłków, które powinny być trochę większe i bardziej obfite. Mała waga dziecka nie świadczy o zaburzeniach w jego rozwoju. Dziecko niejadekcierpiące na niedożywienie będzie wykazywało następujące objawy:
- problemy z koncentracją,
- obniżone ciśnienie krwi,
- zawroty głowy.
Jeżeli dziecko nie chce jeść i wpływa to na jego zdrowie, wówczas maluch może mieć problemy podczas dorastania. Jeżeli zauważysz, że twoja pociecha wolno rośnie i chodzi rozdrażniona, wówczas zgłoś się z dzieckiem do lekarza. Postaraj się też sama poszukać przyczyn niejedzenia.
Dlaczego dziecko nie chce jeść? Zaburzenia łaknienia u dzieci mogą być spowodowane:
- nieprawidłowym odżywianiem, np. podjadaniem między posiłkami,
- jedzeniem tylko jednego produktu,
- chorobami i zaburzeniami organizmu,
- zażywaniem leków zmniejszających apetyt,
- zmuszaniem dziecka do jedzenia.
2. Sposoby na niejadka
Zmuszanie do jedzenia zwykle przynosi odwrotny skutek. Dziecko siedzi nad talerzem, ale nic z tego co na nim się znajduje nie zostaje zjedzone. Maluch weźmie kilka kęsów dla świętego spokoju i odstawi talerz. Jeżeli dziecko kategorycznie upiera się przy niejedzeniu, pozwól mu skończyć posiłek, gdy tego zapragnie. Między posiłkami pilnuj, by maluch nie jadł słodyczy i innych przekąsek. Być może to one sprawiają, że trzylatek zamienia się w niejadka. Rodzic powinien pozwolić też, by dziecko jadło w takiej kolejności, jaka mu odpowiada (jeżeli kanapkę je, zaczynając od samej wędliny, pozwól mu na to).
Dziecko nie chce jeść też tego, czego po prostu nie lubi. Rodzic powinien zaakceptować ten fakt, w końcu wszyscy czegoś nie lubimy. Dziecko nie zawsze jest głodne na czas, dlatego bądź bardziej elastyczna, jeśli chodzi o pory posiłków. Podczas obiadu nie nakładaj dziecku zbyt dużych porcji. Lepiej by jadło mniej, za to częściej. Mama, szykując obiad dla dziecka, może uwzględnić życzenie malucha i przygotować dziecku to, na co ma ono ochotę.