Trwa ładowanie...

Trzylatek niejadek

Avatar placeholder
31.12.2014 09:16
Trzylatek niejadek
Trzylatek niejadek (Zdjęcie autorstwa shira gal / CC BY 2.0)

Trzylatek niejadek to częste zmartwienie rodziców. Podczas gdy dzieci twoich znajomych traktują posiłki jak przyjemność, twoja zasiadająca przy stole pociecha wygląda jakby szła na skazanie. Dlaczego dziecko nie chce jeść? Taki problem nie zawsze oznacza poważne zaburzenia. Często przyczyna niechęci do jedzenia leży w samym podaniu lub przyrządzeniu posiłku. Zanim więc wybierzesz się z dzieckiem do lekarza, postaraj się poznać przyczynę tego stanu rzeczy, a może sama ją rozwiążesz.

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce jeść?
Co zrobić, kiedy dziecko nie chce jeść?

Jednym z głównych zmartwień rodziców jest brak apetytu u dzieci. Często zdarza się, że maluch odmawia

zobacz galerię

1. Dieta trzylatka i przyczyny braku apetytu u dziecka

Dieta trzylatka nie różni się zbytnio od diety dwulatka. Jedyne co się zmienia to wielkość posiłków, które powinny być trochę większe i bardziej obfite. Mała waga dziecka nie świadczy o zaburzeniach w jego rozwoju. Dziecko niejadekcierpiące na niedożywienie będzie wykazywało następujące objawy:

  • problemy z koncentracją,
  • obniżone ciśnienie krwi,
  • zawroty głowy.
Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

Jeżeli dziecko nie chce jeść i wpływa to na jego zdrowie, wówczas maluch może mieć problemy podczas dorastania. Jeżeli zauważysz, że twoja pociecha wolno rośnie i chodzi rozdrażniona, wówczas zgłoś się z dzieckiem do lekarza. Postaraj się też sama poszukać przyczyn niejedzenia.

Gdy trzylatek nie chce jeść
Gdy trzylatek nie chce jeść

Dzieci często odmawiają jedzenia niektórych potraw. Jak zachęcić je do jedzenia?

zobacz galerię

Dlaczego dziecko nie chce jeść? Zaburzenia łaknienia u dzieci mogą być spowodowane:

  • nieprawidłowym odżywianiem, np. podjadaniem między posiłkami,
  • jedzeniem tylko jednego produktu,
  • chorobami i zaburzeniami organizmu,
  • zażywaniem leków zmniejszających apetyt,
  • zmuszaniem dziecka do jedzenia.

2. Sposoby na niejadka

Zmuszanie do jedzenia zwykle przynosi odwrotny skutek. Dziecko siedzi nad talerzem, ale nic z tego co na nim się znajduje nie zostaje zjedzone. Maluch weźmie kilka kęsów dla świętego spokoju i odstawi talerz. Jeżeli dziecko kategorycznie upiera się przy niejedzeniu, pozwól mu skończyć posiłek, gdy tego zapragnie. Między posiłkami pilnuj, by maluch nie jadł słodyczy i innych przekąsek. Być może to one sprawiają, że trzylatek zamienia się w niejadka. Rodzic powinien pozwolić też, by dziecko jadło w takiej kolejności, jaka mu odpowiada (jeżeli kanapkę je, zaczynając od samej wędliny, pozwól mu na to).

Dziecko nie chce jeść też tego, czego po prostu nie lubi. Rodzic powinien zaakceptować ten fakt, w końcu wszyscy czegoś nie lubimy. Dziecko nie zawsze jest głodne na czas, dlatego bądź bardziej elastyczna, jeśli chodzi o pory posiłków. Podczas obiadu nie nakładaj dziecku zbyt dużych porcji. Lepiej by jadło mniej, za to częściej. Mama, szykując obiad dla dziecka, może uwzględnić życzenie malucha i przygotować dziecku to, na co ma ono ochotę.

Następny artykuł: Dziecko otyłe
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.