Trwa ładowanie...

Co zrobić, gdy maluch odmawia jedzenia?

Avatar placeholder
19.01.2017 10:00
Co zrobić, gdy maluch odmawia jedzenia?
Co zrobić, gdy maluch odmawia jedzenia? (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Nawyki żywieniowe dynamicznie rozwijającego się malucha mogą wywołać u nas zaskoczenie. Jeśli coś przypadnie mu do gustu, potrafi przez kilka tygodni upierać się przy jednym daniu, za nic w świecie nie chcąc włożyć nic innego do ust, po czym nagle zmienia zdanie i chce zupełnie czegoś innego. Zdarza się także, że przez brak apetytu przy stole skupia się na wszystkim innym, byle nie na zawartości talerza. Podpowiadamy, jak radzić sobie z tego typu kaprysami.

spis treści

1. Ile i co powinno jeść dziecko?

Twoje dziecko potrzebuje zachęty i odpowiedniego przykładu, zwłaszcza jeśli chodzi o regularne przyjmowanie posiłków i dokonywanie zdrowych wyborów. Potrzeby każdego malca są indywidualne, dlatego nie warto na siłę wciskać mu kolejnej łyżeczki tylko dlatego, że córka sąsiadów, która jest w tym samym wieku, zjada o wiele więcej.

Zamiast zamartwiać się, że szkrab odmawia wszystkiego, co zagościło w danym dniu na jego talerzu, zastanów się, co jadł w ciągu minionego tygodnia. Przecież musi istnieć źródło jego niewyczerpanych pokładów energii!

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Warto także zwrócić uwagę na płyny podawane dziecku. Mleko i stuprocentowe soki dostarczą do jego organizmu ważnych składników odżywczych. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzać z ich ilością – może to stłumić uczucie głodu, wywołując sztuczne wrażenie sytości, zwłaszcza kiedy wypijane są tuż przed posiłkiem.

Niewskazane są, rzecz jasna, fast food i zbyt duża ilość słodyczy – młody organizm potrzebuje składników odżywczych czerpanych ze zrównoważonej, zdrowej diety, a nie szkodliwych, pustych kalorii.

2. Sposoby na niejadka

Oto kilka wskazówek, które pomogą wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka:

  • Oferuj maluchowi szeroki wybór zdrowych produktów, po które może sięgnąć. Dzieci uwielbiają decydować o sobie, dlatego tego typu niezależność może sprawić, że o wiele chętniej zasiądą one do posiłku.
  • Nie strasz karą – staraj się nie mówić dziecku, że jeśli nie zje swojej porcji szpinaku, nie będzie mogło obejrzeć ulubionej kreskówki. Nie sprawdzi się także obiecywanie nagród w postaci słodyczy. Takie zachowanie utrudni wyrobienie w dziecku nawyku dobrowolnego wybierania zdrowszych produktów, które będą budzić w nim jedynie negatywne skojarzenia.
  • Staraj się spożywać posiłki w rodzinnym gronie. Każdy wie, że w towarzystwie wszystko smakuje o wiele lepiej, a i dobry przykład może przynieść pozytywne efekty.
  • Nie eliminuj z menu produktów, za którymi nie przepada twoja pociecha. Dzieci dość wolno akceptują nowe smaki, dlatego jeśli za pierwszym razem jedzona przez nie fasolka wyląduje z powrotem na talerzu, spróbuj podać ją w następnym tygodniu. Preferencje malucha mogą nieoczekiwanie się zmienić.

3. Ekstra witaminy – podawać czy nie?

Jeżeli dieta dziecka jest zróżnicowana, przyjmowanie dodatkowych witamin nie musi być konieczne. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej w przypadku niejadka. Jeśli nie przepada on np. za mięsem, rybami czy ciemnozielonymi warzywami, warto pomyśleć o suplementacji żelaza.

Jeżeli krzywi się na widok owoców, postawmy na witaminę C, itd. Lepiej jednak nie podejmować decyzji na własną rękę i najpierw zasięgnąć w tej kwestii opinii lekarza. Niezwykle cenna jest witamina D, która wspomaga wchłanianie fosforu i wapnia – podstawowego budulca kości, dlatego warto ją podawać niezależnie od tego, jak dużo je nasz szkrab.

Jeżeli widzisz, że waga twojego dziecka jest adekwatna do jego wieku – nie masz się czym martwić! W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z pediatrą, który odpowiednio oceni sytuację i posłuży cenną radą.

Następny artykuł: Jak skłonić dzieci do jedzenia warzyw i owoców?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze