Trwa ładowanie...

Bezpieczne zioła dla dzieci

 Agnieszka Gotówka
19.07.2016 09:37
Bezpieczne zioła dla dzieci
Bezpieczne zioła dla dzieci (123RF)

Ziołolecznictwo jest jedną z najstarszych na świecie metod leczenia. Mimo ogromnego rozwoju nauk medycznych i farmaceutycznych,nadal ma wielu zwolenników. Jakie zioła można podawać dzieciom, a które są całkowicie zakazane?

Zioła są jak leki, nie wolno stosować ich w nadmiarze. Mogą bowiem poważnie zaszkodzić, zwłaszcza młodemu organizmowi dziecka. Należy je więc wprowadzać do diety stopniowo. Z pomocą przychodzi tu karmienie piersią. Jeśli mama spożywa jakieś zioło, a u niemowlęcia wystąpi biegunka, bóle brzucha lub pojawi się wysypka, to można przypuszczać, że dziecko ma alergię na tę konkretną roślinę. I wówczas należy bezwzględnie zrezygnować z jej stosowania.

Przed ukończeniem 6. miesiąca życia u dzieci stosować można jedynie koper włoski (ułatwia trawienie) i – z dużą dozą ostrożności – melisę (bardzo rozcieńczony napar). W kolejnych miesiącach dietę dziecka warto rozszerzyć o kolejne zioła: pietruszkę, koperek, majeranek, bazylię, oregano, rozmaryn. Są one niezwykle zdrowe i pełne wartości odżywczych. Do gotującego się wywaru z kolei dobrze jest dodać ziele angielskie i liść laurowy. Znacząco podniosą one walory smakowe zupy.

O przyprawy ostre, tj. curry, pieprz, chili, dietę dziecka najlepiej wzbogacić, gdy skończy ono drugi rok życia (podawane wcześniej mogą podrażnić delikatny układ pokarmowy malucha).

1. Świeże czy suszone?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Tu odpowiedź wydaje się być prosta: najlepsze są zioła świeże, uprawiane w sposób ekologiczny. Łatwo je hodować - szybko rosną i nie potrzebują żadnych nawozów. Można uprawiać je w przydomowym ogródku, nawet jeśli jest bardzo mały, lub na balkonie. Jeśli jednak nie mamy pod ręką świeżych roślin, alternatywą jest stosowanie ziół suszonych.

2. Ziołolecznictwo a dzieci

Leczenie dziecięcych dolegliwości ziołami z roku na rok zyskuje większe grono zwolenników. To odpowiedź na modny w ostatnim czasie ekologiczny styl życia. Specjaliści na ogół nie widzą w tym żadnego zagrożenia, jednak próby leczenia dzieci ziołami należy podejmować bardzo ostrożnie i zachowaniem zdrowego rozsądku. Zioła mogą pomóc w łagodzeniu niektórych dolegliwości, tj. kaszel lub katar, jednak gdy będą się one nasilać lub dojdą kolejne symptomy choroby, konieczne jest udanie się z dzieckiem do pediatry.

3. Zioła bezpieczne dla dzieci

Przykłady ziół, które wspomóc mogą łagodzenie dziecięcych dolegliwości:

  • pokrzywa – jest pomocna w leczeniu niedoboru żelaza (ma działanie krwiotwórcze), działa ponadto moczopędnie,
  • czystek – wzmacnia układ odpornościowy dziecka,
  • kwiat lipy – działa napotnie, wspomaga leczenie przeziębienia,
  • koper włoski – łagodzi ból brzucha, ułatwia trawienie,
  • mięta – pomaga w skurczach żołądka i jelit,
  • szałwia – łagodzi ból gardła.

Zioła dla dzieci najlepiej jest kupować w aptece.

Niebezpieczne dla małych dzieci i kobiet w ciąży są zioła, tj.:

  • aloes – jego długie stosowanie może doprowadzić do niedoboru sodu i potasu,
  • jałowiec pospolity – podrażnia nerki, a stosowany miejscowo – skórę,
  • krwawnik pospolity – spożyty w dużych ilościach jest toksyczny (powoduje silne bóle głowy i omdlenia),
  • szałwia – często uczula, może powodować podrażnienie skóry,
  • tymianek właściwy – spożyty w nadmiarze jest toksyczny,
  • chmiel zwyczajny – nie wolno podawać go dzieciom poniżej 12. roku życia,
  • dziurawiec zwyczajny – nie można go stosować u dzieci poniżej 7. roku życia.

Warto pamiętać, że organizm dziecka zdecydowanie silniej reaguje na zioła niż organizm człowieka dorosłego. Nie należy zatem przesadzać z ich podawaniem. Większość z nich jest bardzo skuteczna, ale stosowana niewłaściwie może poważnie zaszkodzić.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze