Trwa ładowanie...

Ile mleka powinno pić roczne dziecko?

Avatar placeholder
07.05.2015 12:56
Ile mleka powinno pić roczne dziecko?
Ile mleka powinno pić roczne dziecko? (Zdjęcie autorstwa condesign / CC0 1.0)

Ile mleka powinno pić roczne dziecko? - to pytanie nasuwa się rodzicom, którzy wychowują malucha, który skończył pierwszy rok życia. Niestety nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Zapotrzebowanie na mleko matki zależy głównie od wagi, a także od innych czynników. W odpowiedzi na pytanie, czy maluch dostaje odpowiednią porcję mleka, pomoże lekarz pediatra. Jednak sami rodzice także powinni nauczyć się, w jaki sposób można kontrolować, czy dziecko jest odpowiednio karmione i być pewnym, że ta ilość jest wystarczająca.

spis treści

1. Ile je roczne dziecko?

Bacznie obserwuj zachowanie dziecka. Lekarze zalecają, by dziecko, któremu jest podawane mleko matki, jak i sztuczne mleko (mleko modyfikowane), było karmione na żądanie. Oznacza to, że matki powinny nauczyć się rozpoznawania oznak głodu u dziecka, między innymi płaczu, ssania palca, odruchu szukania źródła pokarmu, ocieranie się o pierś. Zwróć uwagę, czy dziecko po karmieniu jest zadowolone i czy prawidłowo przybiera na wadze.

Pomimo iż określone porcje są podawane odnośnie prawidłowej ilości jedzenia, pamiętaj, że każde dziecko jest inne. Staraj się dawać dziecku jedzenie, kiedy jest naprawdę głodne. Nie zmuszaj dziecka do wypicia całej butelki pokarmu, jeśli samo tego nie chce. Jeśli po skończonym posiłku dziecko dalej jest marudne, przynieś mu dokładkę. Jeśli pieluchę zmieniasz około 5-6 razy dziennie i maluszek stale rośnie i przybiera na wadze, to nie ma powodu do niepokoju.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj z pediatrą. Lekarz stwierdzi, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Jeśli rozwój dzieckajest prawidłowy, oznacza to, że dostaje odpowiednią ilość mleka. Dodatkowo możesz poprosić lekarza o rady odnośnie karmienia, dopasowane indywidualnie do twojego dziecka.

2. Dieta malucha rocznego

Nie staraj się trzymać sztywno ustalonych zasad karmienia. Dziecko może mieć chwilową utratę apetytu i jest to normalne. Zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na składniki odżywcze waha się. Jeśli dziecko będzie ich potrzebowało, na pewno upomni się o karmienie.

Zwróć uwagę, czy dziecko nie za często zwraca pokarm, czyli czy mu się ulewa, wymiotuje albo czy ma biegunkę. Jeśli takie problemy pojawiają się często, to prawdopodobnie dziecko przyjmuje za małą ilość pokarmu i należy zwrócić się o pomoc do pediatry.

Po ukończeniu 6 miesiąca życia można podawać dziecku wodę, jednak pamiętaj, że zbyt duża ilość wody może długo zalegać w brzuszku dziecka i wtedy maluszek będzie odmawiał przyjmowania pokarmu. Pamiętaj, że sztuczne karmienie bardziej obciąża układ trawienny dziecka niż karmienie piersią.

Na pytanie, ile powinno pić roczne dziecko, odpowiedz może być jedna – powinno pić tyle, ile jego organizm potrzebuje, a rodzice nie powinni się martwić, gdy niemowlę nie chce pić mleka w dużych ilościach. Rodzice muszą być wyczuleni na sygnały, które daje dziecko.  

Następny artykuł: Mąki bezglutenowe dla alergików i osób na diecie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze