Jak skłonić dzieci do jedzenia warzyw i owoców?
Zapoznając dziecko z nowymi smakami, już od najmłodszych lat otwieramy je na świat warzyw i owoców, kreujemy dobre nawyki na przyszłość, ale przede wszystkim dbamy o jego prawidłową dietę.
Podanie dziecku soków i musów owocowo-warzywnych może być sposobem na zwiększenie różnorodności diety, która jest tak ważna w okresie intensywnego rozwoju.
1. Owoce i warzywa to podstawa!
Jak informuje polski Instytut Matki i Dziecka: „Niedobór warzyw jest jednym z najczęściej obserwowanych błędów w żywieniu dzieci.
Warzywa są ważnym źródłem witamin (C, beta karotenu, witamin z grupy B) i składników mineralnych (potasu, magnezu, wapnia, manganu, miedzi, cynku, molibdenu), a także błonnika.
Składniki te odgrywają ogromną rolę w budowaniu odporności dziecka, walce z infekcjami oraz zapewnieniu młodemu organizmowi odpowiedniej dawki energii.
Edukacja dzieci w zakresie spożycia owoców i warzyw oraz kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych są więc niezwykle istotne.
Niestety, dzieci wybierają zwykle te warzywa i owoce, które znają i lubią, czasem trudno przekonać je do nowych smaków czy konsystencji. Jak przełamać opór dziecka i nie wychować niejadka?
2. Sprawdzone sposoby na niejadków
Zwykle wiele czynników składa się na niechęć dziecka do jedzenia. Trudno więc mówić o prostych rozwiązaniach, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które mogą zmniejszyć szansę, że wyrośnie nam niejadek.
Oto, co radzi dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska, Kierownik Pracowni Dietetyki Pediatrycznej Instytutu Pediatrii, UJ CM w Krakowie:
- Ty decydujesz, kiedy, gdzie i co dziecko będzie jadło. Dziecko decyduje, jak dużo będzie jadło.
- Podawaj dziecku jedzenie w cichym pomieszczeniu, posadź je na krześle, nie rozpraszaj go.
- Utrzymuj 3 lub 4-godzinne przerwy pomiędzy posiłkami, nie podawaj dziecku przekąsek.
- Proponuj różne produkty kilkukrotnie i nie zniechęcaj się, gdy dziecko odmówi spożycia.
- Podawaj małe porcje (np. wielkości piąstki dziecka).
- Nagradzaj zjedzenie nowego rodzaju pokarmu (np. pochwałą u małych dzieci i w miarę możliwości drobną zabawką u większych).
- Nie stosuj jedzenia jako nagrody.
3. Sięgaj po soki i musy bez obaw
Łagodne wprowadzanie do diety dziecka nowych smaków, różnych konsystencji, a także stopniowe zwiększanie porcji z pewnością wzbogaci dziecięcą dietę o ważne składniki odżywcze.
Jeśli dziecko nie chce jeść owoców lub warzyw, warto zapoznawać je z sokami i musami owocowymi oraz warzywnymi, ponieważ stanowią one naturalne źródło witamin, kwasów organicznych, błonnika pokarmowego oraz składników mineralnych.
To produkty idealne dla dzieci z uwagi na swoją konsystencję, łatwość podania i urozmaicone smaki.
Wbrew opiniom niektórych rodziców nie należy obawiać się, że soki i musy ze sklepowej półki produkowane są z użyciem konserwantów i sztucznych barwników. Jak podkreśla dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska, obawy tego typu są całkowicie nieuzasadnione.
Czasami spotykam się z sytuacją, gdy rodzice pragną, aby ich dzieci zdrowo się odżywiały, ale w obawie przed cukrem i konserwantami nie podają dzieciom soków czy musów - to nie jest właściwe podejście. Zgodnie z prawem do wszystkich soków 100 proc. zabronione jest dodawanie barwników, aromatów, substancji konserwujących oraz słodzących. Musy 100 proc. również nie zawierają koserwantów, cukru, syropu czy innych sztucznych dodatków, za to mnóstwo witamin i składników mineralnych - dodaje ekspert.
Podanie dzieciom soków i musów, które są kombinacją różnych smaków, może być prostym i skutecznym sposobem na uzupełnienie diety dziecka o cenne składniki zawarte w owocach i warzywach - twierdzi Kozioł-Kozakowska.
Pozytywne skutki prawidłowego odżywiania odczuwalne są dopiero po czasie, jednak dietę bogatą w owoce i warzywa bez wątpienia należy wprowadzić już w okresie dziecięcym. Pamiętajmy przy tym, że nauka akceptacji nowych smaków wymaga od dziecka smakowania ich wielokrotnie.