Jak skłonić dzieci do jedzenia warzyw i owoców?

Zapoznając dziecko z nowymi smakami, już od najmłodszych lat otwieramy je na świat warzyw i owoców, kreujemy dobre nawyki na przyszłość, ale przede wszystkim dbamy o jego prawidłową dietę.

Podanie dziecku soków i musów owocowo-warzywnych może być sposobem na zwiększenie różnorodności diety, która jest tak ważna w okresie intensywnego rozwoju.

Polecane wideo:

Owoce i warzywa to podstawa!

Jak informuje polski Instytut Matki i Dziecka: „Niedobór warzyw jest jednym z najczęściej obserwowanych błędów w żywieniu dzieci.

Warzywa są ważnym źródłem witamin (C, beta karotenu, witamin z grupy B) i składników mineralnych (potasu, magnezu, wapnia, manganu, miedzi, cynku, molibdenu), a także błonnika.

Składniki te odgrywają ogromną rolę w budowaniu odporności dziecka, walce z infekcjami oraz zapewnieniu młodemu organizmowi odpowiedniej dawki energii.

Edukacja dzieci w zakresie spożycia owoców i warzyw oraz kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych są więc niezwykle istotne.

Niestety, dzieci wybierają zwykle te warzywa i owoce, które znają i lubią, czasem trudno przekonać je do nowych smaków czy konsystencji. Jak przełamać opór dziecka i nie wychować niejadka?

Sprawdzone sposoby na niejadków

Zwykle wiele czynników składa się na niechęć dziecka do jedzenia. Trudno więc mówić o prostych rozwiązaniach, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które mogą zmniejszyć szansę, że wyrośnie nam niejadek.

Oto, co radzi dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska, Kierownik Pracowni Dietetyki Pediatrycznej Instytutu Pediatrii, UJ CM  w Krakowie:

 1. Ty decydujesz, kiedy, gdzie i co dziecko będzie jadło. Dziecko decyduje, jak dużo będzie jadło.
 2. Podawaj dziecku jedzenie w cichym pomieszczeniu, posadź je na krześle, nie rozpraszaj go.
 3. Utrzymuj 3 lub 4-godzinne przerwy pomiędzy posiłkami, nie podawaj dziecku przekąsek.
 4. Proponuj różne produkty kilkukrotnie i nie zniechęcaj się, gdy dziecko odmówi spożycia.
 5. Podawaj małe porcje (np. wielkości piąstki dziecka).
 6. Nagradzaj zjedzenie nowego rodzaju pokarmu (np. pochwałą u małych dzieci i w miarę możliwości drobną zabawką u większych).
 7. Nie stosuj jedzenia jako nagrody.

  Sięgaj po soki i musy bez obaw

Łagodne wprowadzanie do diety dziecka nowych smaków, różnych konsystencji, a także stopniowe zwiększanie porcji z pewnością wzbogaci dziecięcą dietę o ważne składniki odżywcze.

Jeśli dziecko nie chce jeść owoców lub warzyw, warto zapoznawać je z sokami i musami owocowymi oraz warzywnymi, ponieważ stanowią one naturalne źródło witamin, kwasów organicznych, błonnika pokarmowego oraz składników mineralnych.

To produkty idealne dla dzieci z uwagi na swoją konsystencję, łatwość podania i urozmaicone smaki.

Wbrew opiniom niektórych rodziców nie należy obawiać się, że soki i musy ze sklepowej półki produkowane są z użyciem konserwantów i sztucznych barwników. Jak podkreśla dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska, obawy tego typu są całkowicie nieuzasadnione.

 • Czasami spotykam się z sytuacją, gdy rodzice pragną, aby ich dzieci zdrowo się odżywiały, ale  w obawie przed cukrem i konserwantami nie podają dzieciom soków czy musów - to nie jest właściwe podejście. Zgodnie z prawem do wszystkich soków 100 proc. zabronione jest dodawanie barwników, aromatów, substancji konserwujących oraz słodzących. Musy 100 proc. również nie zawierają koserwantów, cukru, syropu czy innych sztucznych dodatków, za to mnóstwo witamin i składników mineralnych - dodaje ekspert.

 • Podanie dzieciom soków i musów, które są kombinacją różnych smaków, może być prostym i skutecznym sposobem na uzupełnienie diety dziecka o cenne składniki zawarte w owocach i warzywach - twierdzi Kozioł-Kozakowska.

Pozytywne skutki prawidłowego odżywiania odczuwalne są dopiero po czasie, jednak dietę bogatą w owoce i warzywa bez wątpienia należy wprowadzić już w okresie dziecięcym. Pamiętajmy przy tym, że nauka akceptacji nowych smaków wymaga od dziecka smakowania ich wielokrotnie.

Anna Kowalska, 9 miesięcy temu

Niejadek

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 tygodnie temu

2

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 4 tygodnie temu

2
Artykuły Niejadek
Niejadek

Trzylatek niejadek

Trzylatek niejadek

Trzylatek niejadek to częste zmartwienie rodziców. Podczas gdy dzieci twoich znajomych traktują posiłki jak przyjemność, twoja zasiadająca przy stole (...) na niejadka Zmuszanie do jedzenia zwykle przynosi odwrotny...

Niejadek

Co zrobić, gdy maluch odmawia jedzenia?

Co zrobić, gdy maluch odmawia jedzenia?

, zdrowej diety, a nie szkodliwych, pustych kalorii. Sposoby na niejadka Oto kilka wskazówek, które pomogą wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka (...) niejadka. Jeśli nie przepada on np. za mięsem, rybami czy...

Niejadek

Warzywa z własnego ogródka

Warzywa z własnego ogródka

Własna uprawa warzyw Nie wiesz, jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw? A może wspólne ich uprawianie?

Niejadek

Skuteczne sposoby na niejadka

, którego właścicielem jest jeszcze bardziej wymagający niejadek. Ale spokojnie, na każdy brzuszek jest sposób - przekonaj się sama! Przyczyny braku apetytu (...) jednak pamiętać, że stan taki może być także spowodowany złym nastrojem,...

Dieta dla malucha

Dziecko jedzące rybę

Dziecko jedzące rybę

typu fast food, niewystarczającej ilości warzyw i owoców w diecie dziecka oraz niedoborach wapnia i żelaza w organizmie. (...) Każdy rodzic wie, jak ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka...