Trwa ładowanie...

Pełnowartościowe śniadanie to podstawa!

Avatar placeholder
19.01.2017 09:15
Pełnowartościowe śniadanie to podstawa!
Pełnowartościowe śniadanie to podstawa! (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Uczyć się, biegać, skakać, śmiać się, malować, marzyć… Codzienny grafik aktywności każdego dziecka pełen jest ekscytujących działań i doświadczeń. Jak możemy wesprzeć smyka, aby aktywnie i z radością odkrywał świat? Podstawą jest pełnowartościowy początek dnia, czyli super śniadanie!

Jak skomponować pierwszy posiłek dnia, aby dostarczył dziecku wszystkiego czego w ciągu dnia będzie potrzebował jego ciągle rosnący organizm?

1. Super śniadanie w 3 krokach:

  1. Różnorodność, czyli różne grupy produktów. Chodzi o to, aby podczas śniadania dostarczyć dziecku węglowodanów złożonych, pełnowartościowego białka, dobrych tłuszczy, a także witamin i składników mineralnych. Dlatego w porannym posiłku nie może zabraknąć pieczywa czy płatków zbożowych (najlepiej pochodzących z pełnego przemiału), a także porcji warzyw i owoców. Uzupełnieniem powinien być produkt, który dostarczy budulca dla rosnącego organizmu, czyli białka. Może to być jajko, dobrej jakości wędlina, ryba czy pasta z roślin strączkowych. Nieodłącznym elementem pełnowartościowego śniadania jest również mleko i produkty mleczne.

  2. Mocny budulec kości, bo mleko i przetwory mleczne to nie tylko pełnowartościowe białko, ale także dobrze przyswajalny wapń i witamina D niezbędne dla mocnych i zdrowych kości. Produkty te powinny być nieodłącznym elementem prawidłowo zbilansowanej diety dzieci i pojawiać się w ilości 3-4 porcji w ich codziennym menu, dlatego nie może ich zabraknąć także w super śniadaniu! Na szczęście mleko można serwować na różne sposoby. To doskonałe uzupełnienie pełnowartościowego śniadania i sposób na wprowadzenie jednej porcji mleka do menu.

  3. Dobre wzorce, czyli dziecko uczy się obserwując rodziców. Obok odpowiedniej kompozycji posiłku, ważna jest także atmosfera w trakcie jego spożywania. Śniadanie jedzone w biegu, na stojąco czy też w drodze nie sprzyja kształtowaniu się dobrych nawyków. Najlepiej jest więc spożywać je na spokojnie przy stole, wspólnie z dzieckiem.

Już dzisiaj wkomponuj super śniadanie w codzienny grafik dziecka. Zapewnij mu siłę na odkrywanie i zdobywanie świata!

Następny artykuł: Witamina C ma moc!
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze