Dieta przeciwzapalna

Nawet łagodne stany zapalne organizmu mogą być źródłem poważnych problemów zdrowotnych gdyż przyczyniają się do rozwoju takich chorób jak zapalenie stawów, choroby zapalne jelit, astma, alergia, choroby serca, nowotwory, choroba Alzheimera i cukrzyca.

W zależności od diety, stany zapalne mogą się nasilać lub zmniejszać swoje objawy. Jeśli chcesz zadbać o odporność i zdrowie swoje i swojej pociechy,  już dzisiaj zmieńcie dietę na przeciwzapalną.

Koniec z chorobami dzięki diecie przeciwzapalnej

Jadłospis składa się przede wszystkim z produktów nieprzetworzonych. Celem ich spożywania jest złagodzenie stanów zapalnych, które są efektem poprzedniego stylu żywienia.

  • Większość ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, co znajduje się w pożywieniu. Ich dieta jest bogata w żywność przetworzoną, jedzenie typu fast food, zużywają za dużo tłuszczów omega-6, a zapominają o kwasach omega-3. Brakuje im równowagi, która zapewnia zdrowie organizmu – tłumaczy Karen Lamphere, specjalistka ds. żywienia, dietetyk, propagatorka diety przeciwzapalnej.

Warto pamiętać, że stany zapalne jelit mogą być przyczyną alergii pokarmowych, nietolerancji białka czy pszenicy. Są one domeną nie tylko dorosłych, ale również dzieci, a nawet noworodków i mogą przybierać postać ostrą lub przewlekłą.

Dzieci cierpiące na stany zapalne jelit mają znacznie słabsza kondycję fizyczną niż ich rówieśnicy, są ospałe, zmęczone, skarżą się na powracający ból. Aby ustrzec swoją rodzinę przed rozwijającym się stanem zapalnym, najlepiej całkowicie zrezygnować z tłuszczów trans, a także unikać węglowodanów rafinowanych, takich jak rafinowana mąka, cukier czy pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym.

  • Te produkty podnoszą poziom glukozy i insuliny we krwi, a to zwiększa ryzyko wystąpienia stanów zapalnych – komentuje  Lamphere.

Karen Lamphere, propagatorka diety przeciwzapalnej poleca włączenie do diety przede wszystkim przeciwzapalnych tłuszczów, czyli po pierwsze kwasów tłuszczowych omega-3 znajdujących się w takich produktach jak dziki łosoś, sardynki, śledzie, anchois, siemię lniane, nasiona konopi i orzechy.

  • Ponadto w diecie muszą się znaleźć inne tłuszcze przeciwzapalne pochodzące z oliwy z oliwek (z pierwwzsego tłoczenia), oleju z awokado, oleju lnianego, oleju z nasion konopi i oleju z orzechów włoskich – tłumaczy dietetyk. Dodatkowo warto jak najczęściej  jeść owoce i warzywa bogate w przeciwutleniacze, które zapobiegają pojawianiu się stanów zapalnych, gdyż skutecznie walczą one z wolnymi rodnikami.
Mało atrakcyjne, ale bardzo zdrowe warzywa

Chociaż nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, buraki są bardzo korzystne dla zdrowia. Zawierają żelazo, błonnik i witaminę C. Dzięki tak bogatemu składowi pomagają...

  • Owoce i warzywa o wysokiej zawartości  przeciwutleniaczy są bardzo ważne w diecie przeciwzapalnej - zwłaszcza cebula, czosnek, papryka i zielone warzywa liściaste - mówi Lamphere. - W produktach tyhc znajdziesz również karotenoidy, witaminę K i E, które zwiększają ochronę przed stanami zapalnymi.

  • Jednym z najsilniejszych produktów przeciwzapalnych jest papryka oraz wszystkie przyprawy z niej zrobione, np. pieprz cayenne. Specjalistka od żywienia sugeruje, żeby do diety włączyć takie zioła jak kurkuma, oregano, rozmaryn, imbir i regularnie pić zieloną herbatę.

Prawidłowa dieta może uchronić dzieci przed koniecznością zażywania silnych leków, które nigdy nie pozostają obojętne dla zdrowia – zwłaszcza w przypadku  rozwijającego się organizmu.

 

Katarzyna Krupka, ponad rok temu

Dieta dla malucha

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post wczoraj

4
Artykuły Dieta dla malucha
Dieta dla malucha

Dieta atopika

. Zapominają jednak często, że tak samo jak pomagają emolienty oraz ubrania z niedrażniących tkanin, tak i dieta może w znacznym stopniu załagodzić objawy (...) w rankingu metod potwierdzania uczuleń IgE-zależnych. Dieta...

Dieta dla malucha

Śniadania dla dzieci

Chociaż śniadanie jest najważniejszym punktem dnia, to wiele z nas zamiast tego posiłku wybiera kubek kawy, albo całkowicie rezygnuje z jedzenia do pory obiadowej. Skąd więc nasze dzieci mają wiedzieć, że śniadanie zapewni im energię na cały dzień,...

Dieta dla malucha

Zdrowe frytki? To możliwe!

Zdrowe frytki? To możliwe!

Czy twoje dziecko, podobnie jak inne maluchy, uwielbia tłuste frytki? Dzięki cyklowi artykułów merytorycznych powstałych we współpracy z Limango

Dieta dla malucha

InFavit baby witamina C

InFavit baby witamina C

Preparat InFavit baby witamina C za pomocą wygodnego apliktora uzupełnia niedobór witaminy C w diecie dziecka.

Dieta dla malucha

Szparagi - delikatne warzywo idealne dla dzieci

Szparagi - delikatne warzywo idealne dla dzieci

Jakie szparagi podawać dziecku? Szparagi w diecie dziecka można wprowadzić już od 8. miesiąca życia malucha. Najlepsze dla najmłodszych będą szparagi (...) na pracę jelit. Warzywo pomoże maluchom cierpiącym na zaparcia....

Dieta dla malucha

Zanim wyeliminujesz gluten z diety dziecka

Zanim wyeliminujesz gluten z diety dziecka

, aby mały organizm mógł się przyzwyczaić. Jeśli maluch jest karmiony piersią, proces można rozpocząć po ukończeniu czwartego miesiąca życia. Jeśli mlekiem (...) być jeszcze bardziej czujny. Przeczytaj również: Zamiast na nadwagę, leczą...

Dieta dla malucha

Roczny maluch

Roczny maluch

Ile mleka powinno pić roczne dziecko? - to pytanie nasuwa się rodzicom, którzy wychowują malucha, który skończył pierwszy rok życia. Niestety

Dieta dla malucha

Zdrowe odżywianie dzieci

Zdrowe odżywianie dzieci

Zdrowa dieta powinna zawierać odpowiednią ilość witamin, minerałów i składników odżywczych.

Dieta dla malucha

Najlepsze produkty dla dziecka bogate w błonnik

Najlepsze produkty dla dziecka bogate w błonnik

Właściwości błonnika (http://fitness.wp.pl/19476,wlasciwosci-blonnika ?utmsource=parenting&utmmedium=article-links&utm_campaign=traffic-redirection) to bardzo cenny składnik codziennej diety. Usprawnia pracę układu pokarmowego, pobudza perystaltykę...