Trwa ładowanie...

Dieta przeciwzapalna

 Katarzyna Krupka
15.03.2016 14:35
Dieta przeciwzapalna
Dieta przeciwzapalna (Zdjęcie: 123RF)

Nawet łagodne stany zapalne organizmu mogą być źródłem poważnych problemów zdrowotnych gdyż przyczyniają się do rozwoju takich chorób jak zapalenie stawów, choroby zapalne jelit, astma, alergia, choroby serca, nowotwory, choroba Alzheimera i cukrzyca.

W zależności od diety, stany zapalne mogą się nasilać lub zmniejszać swoje objawy. Jeśli chcesz zadbać o odporność i zdrowie swoje i swojej pociechy,  już dzisiaj zmieńcie dietę na przeciwzapalną.

1. Koniec z chorobami dzięki diecie przeciwzapalnej

Jadłospis składa się przede wszystkim z produktów nieprzetworzonych. Celem ich spożywania jest złagodzenie stanów zapalnych, które są efektem poprzedniego stylu żywienia.

  • Większość ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, co znajduje się w pożywieniu. Ich dieta jest bogata w żywność przetworzoną, jedzenie typu fast food, zużywają za dużo tłuszczów omega-6, a zapominają o kwasach omega-3. Brakuje im równowagi, która zapewnia zdrowie organizmu – tłumaczy Karen Lamphere, specjalistka ds. żywienia, dietetyk, propagatorka diety przeciwzapalnej.
Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Warto pamiętać, że stany zapalne jelit mogą być przyczyną alergii pokarmowych, nietolerancji białka czy pszenicy. Są one domeną nie tylko dorosłych, ale również dzieci, a nawet noworodków i mogą przybierać postać ostrą lub przewlekłą.

Dzieci cierpiące na stany zapalne jelit mają znacznie słabsza kondycję fizyczną niż ich rówieśnicy, są ospałe, zmęczone, skarżą się na powracający ból. Aby ustrzec swoją rodzinę przed rozwijającym się stanem zapalnym, najlepiej całkowicie zrezygnować z tłuszczów trans, a także unikać węglowodanów rafinowanych, takich jak rafinowana mąka, cukier czy pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym.

  • Te produkty podnoszą poziom glukozy i insuliny we krwi, a to zwiększa ryzyko wystąpienia stanów zapalnych – komentuje  Lamphere.

Karen Lamphere, propagatorka diety przeciwzapalnej poleca włączenie do diety przede wszystkim przeciwzapalnych tłuszczów, czyli po pierwsze kwasów tłuszczowych omega-3 znajdujących się w takich produktach jak dziki łosoś, sardynki, śledzie, anchois, siemię lniane, nasiona konopi i orzechy.

  • Ponadto w diecie muszą się znaleźć inne tłuszcze przeciwzapalne pochodzące z oliwy z oliwek (z pierwwzsego tłoczenia), oleju z awokado, oleju lnianego, oleju z nasion konopi i oleju z orzechów włoskich – tłumaczy dietetyk. Dodatkowo warto jak najczęściej  jeść owoce i warzywa bogate w przeciwutleniacze, które zapobiegają pojawianiu się stanów zapalnych, gdyż skutecznie walczą one z wolnymi rodnikami.
Mało atrakcyjne, ale bardzo zdrowe warzywa
Mało atrakcyjne, ale bardzo zdrowe warzywa [5 zdjęć]

Chociaż nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, buraki są bardzo korzystne dla zdrowia. Zawierają żelazo, błonnik

zobacz galerię
  • Owoce i warzywa o wysokiej zawartości  przeciwutleniaczy są bardzo ważne w diecie przeciwzapalnej - zwłaszcza cebula, czosnek, papryka i zielone warzywa liściaste - mówi Lamphere. - W produktach tyhc znajdziesz również karotenoidy, witaminę K i E, które zwiększają ochronę przed stanami zapalnymi.

  • Jednym z najsilniejszych produktów przeciwzapalnych jest papryka oraz wszystkie przyprawy z niej zrobione, np. pieprz cayenne. Specjalistka od żywienia sugeruje, żeby do diety włączyć takie zioła jak kurkuma, oregano, rozmaryn, imbir i regularnie pić zieloną herbatę.

Prawidłowa dieta może uchronić dzieci przed koniecznością zażywania silnych leków, które nigdy nie pozostają obojętne dla zdrowia – zwłaszcza w przypadku  rozwijającego się organizmu.

 

Następny artykuł: Dlaczego warto gotować dziecku na parze?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze