Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Emilia Kołodziejska

Otyłość malucha

Avatar placeholder
29.07.2016 10:55
Otyłość malucha
Otyłość malucha (Zdjęcie autorstwa Ian Muttoo / CC BY-SA 2.0)

Otyłość malucha wydaje się wielu rodzicom urocza. Rozkoszne fałdki nie zawsze jednak oznaczają pełne zdrowie dziecka. Otyłość w dzieciństwie naraża dziecko na otyłość w późniejszym wieku i wszystkie związane z tym zagrożenia, takie jak choroby układu krążenia, miażdżyca czy nadciśnienie. Otyłe dzieci są także bardziej narażone na cukrzycę, chorobę, która także prowadzi do wielu groźnych powikłań. Dlatego dobrze jest kontrolować masę ciała i wzrost dziecka z siatkami centylowymi i nigdy go nie przekarmiać.

spis treści
Dziecko z nadwagą
Dziecko z nadwagą

Nadwaga u dzieci spowodowana jest przede wszystkim niewłaściwym odżywianiem i złymi nawykami żywieniowymi.

zobacz galerię

1. Przyczyny otyłości u dziecka

Otyłość dziecka to zwykle tzw. otyłość prosta. Oznacza to, że dziecko ma zbyt dużo tkanki tłuszczowej wszędzie, a nie w konkretnych miejscach na ciele. W większości przypadków otyłość prosta u dzieci jest spowodowana po prostu zbyt dużą ilością kalorii w jedzeniu w stosunku do zapotrzebowania. W rzadkich przypadkach otyłość dzieci jest wywołana problemami hormonalnymi, zaburzeniami związanymi z poziomem cukru we krwi czy przyjmowaniem leków.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

Otyłość dziecka może rozpoczynać się już w okresie prenatalnym. Dzieje się tak wtedy, kiedy przyszła matka rzeczywiście je za dwoje i stosuje wysokotłuszczową dietę. Tak naprawdę w czasie ciąży powinno się jeść:

  • w pierwszym trymestrze o 100 kcal więcej niż normalnie;
  • w drugim trymestrze o 200 kcal więcej niż normalnie;
  • w trzecim trymestrze o 300 kcal więcej niż normalnie.

Bazowe zapotrzebowanie na kalorie u kobiety nie wykonującej pracy fizycznej to około 2000 kcal dziennie. Zapotrzebowanie energetyczne waha się ze względu na intensywność i rodzaj pracy, wiek, wzrost i masę ciała. W czasie karmienia piersią kobieta powinna dostarczać organizmowi około 500 kcal więcej niż normalnie, czyli o 200 kcal więcej niż w ciąży.

Dzieci są obecnie bardzo często przekarmiane i to jest zwykle przyczyną nadwagi i otyłości w tak młodym wieku. Oczywiście nie można dziecka głodzić i odmawiać mu jedzenia, kiedy jest głodne. Jednak ciągłe domaganie się jedzenia przez dziecko nie może skutkować ciągłym karmieniem.

2. Kiedy mówimy o otyłości dziecka?

Aby stwierdzić nadwagę lub otyłość u dziecka, trzeba je zważyć i zmierzyć. Wynik zaznacza się na siatce centylowej, czyli specjalnym wykresie, na którym jest wiek dziecka i możliwe wartości wzrostu i masy ciała. Istnieją inne siatki centylowe dla chłopców i dziewczynek oraz siatka centylowa dla masy ciała i wzrostu. Na osi poziomej każdej siatki centylowej zaznacza się wiek dziecka, a na osi pionowej odpowiednią wartość otrzymaną z pomiaru. Wynik to liczba określająca percentyl, w którym znajduje się dziecko. Wartość percentyla masy ciała powinna być zgodna z percentylem wzrostu. Jest to oznaka, że rozwój fizyczny dziecka jest prawidłowy. Różnica między nimi nie powinna wynosić więcej niż dwa kanały percentylowe, czyli powyżej 50 percentyli.

Norma masy ciała dziecka mieści się pomiędzy 25., a 75. percentylem. Wynik poniżej może oznaczać niedowagę, natomiast powyżej 75. percentyla jest już zwykle diagnozowana nadwaga u dzieci. Wynik powyżej 97. percentyla to poważna sprawa, gdyż oznacza otyłość u dziecka. Wymaga to zmiany nawyków żywieniowych i wizyty u lekarza.

Następny artykuł: Aktywność dziecka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze