Trwa ładowanie...

Nadwaga u dzieci

Avatar placeholder
Anna Liszewska 21.02.2017 08:13
Nadwaga u dzieci
Nadwaga u dzieci

Niestety, nadwaga u małych już dzieci staje się problemem społecznym i coraz częściej spotykanym. Jest również powodem złego samopoczucia fizycznego i psychicznego dziecka otyłego. Nasza w tym rola (rodziców), by kontrolować wagę dziecka oraz dbać o nawyki żywieniowe. Pamiętajmy jednocześnie, że dzieci mogą mieć różną sylwetkę i budowę układu kostnego, podobnie jak dorośli i jest to stan zupełnie naturalny. Wiele dzieci jest otyłych w okresie poprzedzającym okres dojrzewania. Dopóki są przy tym aktywne nie zawsze jest to powód do niepokoju.

Upewnij się czy Twoje dziecko zaczyna dzień od zdrowego śniadania, zabiera ze sobą odżywcze drugie śniadanie do szkoły. Po lekcjach, gdy będzie głodne warto zaproponować dziecku owoc lub lekką kanapkę. Ważne, by dziecko nie najadło się wówczas słodkich ciastek czy batoników. Potem przygotuj pożywny wspólny posiłek.

Niestety otyłość w wieku dziecięcym jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia otyłości u dorosłych. Nadwaga okresu dziecięcego ma długotrwałe, ujemne następstwa zdrowotne. Skutkiem takiej nadwagi jest wcześniejsza umieralność czy zapadanie na choroby układu krążenia.

1. Zalecenia żywieniowe dla dziecka ze skłonnością do otyłości

Kluczowe zasady, którym powinna podlegać dieta dziecka z nadwagą:

Zobacz film: "Ile i co powinien jeść przedszkolak?"
  • brak możliwości podjadania między posiłkami,
  • regularne spożywanie posiłków,
  • ograniczenie, a wręcz eliminacja posiłków wysokokalorycznych z diety,
  • zwiększone spożycie produktów niskokalorycznych .

Ważna jest również aktywność dziecka. Należy ograniczyć siedzący tryb życia oraz wprowadzić umiarkowany wysiłek fizyczny - niech to będzie 30 minutowa jazda na rowerze, rolkach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze