Rower dla dziecka
Rower dla dziecka to doskonały prezent z okazji urodzin bądź innej okazji. Jazda na rowerze dostarcza bowiem dziecku niesamowitej porcji zabawy, pozytywnie wpływa na jego zdrowie, uczy zdolności koncentracji i utrzymywania równowagi. Dostępne na rynku rowerki dla dzieci (rowerek biegowy, rower trójkołowy) pozwalają na uprawianie tej aktywności dzieciom w różnym wieku. Wbrew pozorom nauka jazdy na rowerze nie jest skomplikowana, wymaga jedynie odpowiedniego przygotowania sprzętu oraz odrobiny cierpliwości.
1. Rowerki dla dzieci
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rowerków dla dzieci, które są dostosowane do różnego wieku, wzrostu i zdolności motorycznych naszych pociech. Dla najmłodszych dzieci przeznaczony jest rowerek biegowy, określany także jako laufrad lub balance bike. Zaletą takiego roweru dla dzieci są niewielka waga oraz rozmiar. Rowerek biegowy nie ma pedałów, zębatki oraz łańcucha, dzięki czemu dziecko skupia całą uwagę na utrzymywaniu równowagi, bowiem funkcją rowerka, poza dostarczaniem zabawy, jest nauka balansowania. Z takiego roweru mogą korzystać dzieci, które ukończyły 18. miesiąc życia, bowiem nie rozwija on dużych prędkości, a styczność stóp z podłożem powoduje, że dziecka może się zatrzymać w każdej chwili. Dla nieco starszych dzieci przeznaczony jest rower trójkołowy. Jest to niezwykle bezpieczny sprzęt, ponieważ na jego wyposażeniu są 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, które umożliwiają stabilność podczas jazdy. Oczywiście, rodzice przy wybieraniu sprzętu dla swojego dziecka mogą dokonać zakupu rowerku z czterema kółkami, a później, gdy dziecko opanuje jazdę, odkręcić dwa wspomagające stabilność kółka.
2. Jazda na rowerze
Naukę jazdy na rowerze należy rozpocząć jak najwcześniej, bowiem niesie ona ze sobą bardzo wiele zalet i pozytywnie wpływa na rozwój młodego organizmu. Jazda na rowerze wiąże się z następującymi aspektami:
- pobudza do aktywności bardzo wiele partii mięśni młodego ciała;
- uczy utrzymywania równowagi stabilności;
- uczy podejmowania szybkich decyzji i reagowania na okoliczności zewnętrze;
- kształci zdolność koncentracji i pomaga zdobywać pewność siebie;
- jest szkołą cierpliwości i przezwyciężania porażek;
- poprawia kondycję i pomaga w zwalczaniu niektórych dolegliwości;
- jest doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu;
- dostarcza dziecku radości i zabawy.
Zazwyczaj to rodzice są pierwszymi nauczycielami jazdy na rowerze, toteż rodzinne spędzanie czasu jest dodatkową zaletą tej formy aktywności. Rowerek dla dziecka może być doskonałym prezentem z okazji urodzin bądź dobrego zachowania.
3. Nauka jazdy na rowerze dla dzieci
Zanim zaczniesz uczyć swoje dziecko jazdy na rowerze musisz zadbać o dodatkowy sprzęt potrzebny do nauki jazdy: kask oraz ochraniacze na łokcie i kolana. Kupując rowerek dziecięcy, musisz także pamiętać o odpowiednim wyregulowaniu siodełka. Możesz to zrobić w sklepie podczas zakupu. Na początku siodełko powinno być ustawione na takiej wysokości, żeby dziecko mogło swobodnie dotykać stopami do podłoża, a z czasem można je podnieść wyżej. Jeśli chodzi o kierownicę, to powinna być ona tak ustawiona, żeby dziecko, dotykając jej, nie zginało pleców w pałąk. Koła powinny być proporcjonalne do wzrostu twojej pociechy. Na tak przygotowanym rowerku możesz rozpocząć naukę jazdy. Ustaw pedały tak, by jeden z nich był skierowany ku przodowi, wtedy malec nie zużyje dużo energii do wprawienia roweru w ruch. Gdy dziecko ruszy do przodu, nie odstępuj go nawet o krok. Trzymaj mocno za siodełko lub zamocuj z tyłu długi kij, dzięki któremu będziesz pomagała dziecku utrzymać równowagę. Musisz także pokazać dziecku, jak swobodnie hamować, korzystać z hamulca ręcznego, skręcać w lewo i w prawo. Zadaniem rodzica jest także motywowanie dziecka do jazdy na rowerze. Jeśli jazda na rowerze z początku się nie udaje, to nie należy zachęcać dziecka do kolejnych prób.