Trwa ładowanie...

Zdrowe nawyki żywieniowe

Od pierwszych miesięcy życia, my mamy martwimy się o to, czy nasze niemowlęta, przedszkolaki, szkolniaki jedzą właściwe posiłki, czy zjadają je w dobrych ilościach i dobrze skomponowane pod względem wartości odżywczych.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Kolejny stopień frustracji czeka nas, gdy mimo naszych starań, wkładanego serca nasze dzieci odmawiają zjedzenia posiłku. Grunt to nie podchodzić do tego zbyt nerwowo i nie traktować karmienia jako próby sił. Jeszcze żadne dziecko na świecie nie umarło z głodu na własne życzenie. Spójrzmy na to z właściwej perspektywy. Jedzenie to tylko jedzenie. Tak jak spanie, mycie się czy zabawa.

Czytaj też

1. Jak rozwiązać problemy przy stole

Najważniejsza zasada to uczynić z posiłków przyjemne doświadczenie:

  • Nie oczekuj, że małe dziecko usiedzi przy stole spokojnie, zwłaszcza podczas długiego posiłku.
  • Daj mu możliwość wyboru potraw, oczywiście w granicach rozsądku. Weź pod uwagę jego preferencje żywieniowe. Najlepiej, gdy mamy dwie potrawy, wówczas i wybór łatwiejszy. Nie krzycz na dziecko, nie strofuj, nie zmuszaj do jedzenia siłą, przekupstwem, szantażem emocjonalnym czy wzbudzaniem poczucia winy. Osiągniesz odwrotny skutek do zamierzonego. Ostatecznie sfrustrowane dziecko zje mniej, a nie więcej. Ty jesteś od tego, by to jedzenie mu podać. Decyzja czy i w jakich ilościach skorzysta ono z Twojej propozycji powinna zależeć wyłącznie od niego.
  • Jeśli Twoje dziecko notorycznie nie zjada przygotowanych dla niego wartościowych pokarmów absolutnie nie próbuj karmić go słodyczami czy lodami. Cukier zabija łaknienie i wówczas Twoje szanse, że zobaczysz dziecko zajadające się obiadem maleją.
Nawyki żywieniowe dziecka
Nawyki żywieniowe dziecka

Przygotowując posiłki dla dziecka trzeba pamiętać o owocach i warzywach.

zobacz galerię

W odniesieniu do wielu dzieci otyłość, która jest uwarunkowana złymi nawykami żywieniowymi, kombinacją czynników genetycznych oraz brakiem aktywności fizycznej, jest większym problemem, niż ewentualne niedobory kalorii czy witamin. Jeśli brak łaknienia u dziecka budzi Twoje wątpliwości w pierwszej kolejności podziel się z nimi z lekarzem.

Rolą rodziców jest pomoc dziecku w nabraniu zdrowych nawyków żywieniowych, które procentują potem przez całe jego życie.

  • Od samego początku przyzwyczajaj do urozmaiconej diety, bogatej w pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce. Unikaj słodyczy, żywności wysoko przetworzonej, słodkich napojów gazowanych, tłustych przekąsek i innych pokarmów pozbawionych wartości odżywczej.
  • Naucz dziecko pić wodę zamiast napojów gazowanych, soków słodzonych cukrem. Odżywiaj dziecko pokarmami naturalnymi, a nie ich przetworami (np. świeże jabłko zamiast szarlotki).

Pamiętaj, że jedzenie przede wszystkim dostarcza paliwa niezbędnego do fizycznego wzrostu dziecka, poza tym stymuluje rozwój intelektualny. Poprzez pokarmy również doskonali sprawność w posługiwaniu się rękami, ustami i zmysłami, uczy się dokonywać wyborów, zaczyna zaznaczać swoją niezależność, a także poznaje nowe zabawy i przyjemności.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.