Trwa ładowanie...

Wiśnie - zdrowe owoce dla twojego dziecka

Avatar placeholder
09.07.2016 14:05
Dojrzałe wiśnie
Dojrzałe wiśnie (123RF)

Wiśnie od dawna wykorzystywane są w medycynie naturalnej ze względu na właściwości lecznicze. Owoce łagodzą zapalenie pęcherza moczowego i dobroczynnie wpływają na serce. To cenny owoc, który powinny jeść zwłaszcza dzieci.

1. Wiśnie – sekret zdrowia

Wiśnie zawierają wiele cennych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, witamin, składników mineralnych, białka i tłuszczy. Posiadają duże ilości kwasu owocowego i pektyny. Wpływają na rozwój psychiczny oraz fizyczny dziecka. Można przygotować z nich kompot, dżem, dodać do deseru, ciast czy galaretek.

Pektyny zawarte w wiśniach obniżają poziom cholesterolu we krwi i ułatwiają wydalanie z organizmu toksyn. Ponadto, owoce poprawiają apetyt, regulują trawienie i przyspieszają metabolizm. Masz w domu małego niejadka? Przygotuj mu coś pysznego z dodatkiem tych owoców.

Ze względu na działanie przeciwbakteryjne oczyszczają przewód pokarmowy i pobudzają wydzielanie soków trawiennych. Pomagają pozbyć się pasożytów.

Zobacz film: "Ekologiczne warzywa i owoce"
Wiśnie w naczyniu / 123RF
Wiśnie w naczyniu / 123RF

Duże ilości kwasu askorbinowego chronią organizm przed wirusami, infekcjami i wzmacniają układ odpornościowy. Sok z wiśni wykazuje działanie wykrztuśne, dlatego zalecany jest przy stanach zapalnych oskrzeli i tchawicy. Stosowany jest na choroby nerek, choroby zwyrodnieniowe stawów i miażdżycę.

Ze względu na dużą ilość przeciwutleniaczy (100 mg/100 g), wiśnie wykazują działanie przeciwnowotworowe. Co więcej, dzięki obecności potasu, witaminy C, błonnika i garbników owoce te wspomagają pracę serca. Substancje te zwiększają elastycznosć naczyń włosowatych, korzystnie wpływają na produkcję krwinek czerwonych i uszczelaniają naczynia krwionośne.

Z kolei żelazo zawarte w owocach wiśni przyczynia się do wzrostu hemoglobiny we krwi. Dlatego też owoce zaleca się dzieciom z niedokrwistością.

Następny artykuł: Ziemniaki w diecie dziecka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze