Trwa ładowanie...

Czy polskie dzieci są źle żywione?

 Sylwia Stachura
24.08.2015 11:04
Czy polskie dzieci są źle żywione?
Czy polskie dzieci są źle żywione? (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Błędy w żywieniu niemowląt niosą za sobą skutki na całe życie dziecka. Z badań wynika, że rodzice nie znają zasad prawidłowego żywienia dzieci, a lekarze nie kontrolują sposobu odżywiania. Czy polskie dzieci są źle żywione? Co zrobić, by nowe pokolenia były zdrowsze i więcej wiedziały o odpowiedniej diecie?

spis treści

1. Jakie błędy w żywieniu dzieci popełniają rodzice?

Z badań przeprowadzonych przez Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” wynika, że już od niemowlęcia dzieci w Polsce są nieprawidłowo żywione, a rodzice popełniają wiele błędów. Wyniki badań szokują – okazuje się, że zdecydowana większość (aż 93%) młodych mam nie stosuje zaleceń żywieniowych dopasowanych do wieku dziecka u swoich maluchów. Tylko 25% półrocznych niemowląt oraz 33% dzieci poniżej 1. roku życia otrzymuje prawidłową liczbę posiłków.

Poza tym większość rodziców (60%) zbyt wcześnie wprowadza swoim pociechom dietę osób dorosłych. Efektem złego żywienia jest nadmierne spożycie soli, węglowodanów i białka przez dzieci do 3. roku życia. Czyżby rodzice nie wiedzieli, że niezdrowa dieta to pierwszy krok do nadwagi i otyłości, a stąd już krótka droga do groźnych chorób, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie?

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

Groźne choroby cywilizacyjne nie pojawiają się z dnia na dzień – pracujemy na nie przez całe życie. Profesor Anna Dobrzańska twierdzi: To właśnie przez pierwsze trzy lata życia „programujemy” nasz organizm metabolicznie. Właśnie dlatego eksperci są zgodni, że należy prowadzić skuteczniejszą edukację dietetyczną i wprowadzić kilka zmian w gabinetach pediatrycznych.

2. Edukacja od pierwszych dni... ciąży

Specjaliści uważają, że promowanie zasad zdrowego odżywiania dzieci należy rozpocząć już na etapie ciąży. Pomimo coraz łatwiejszego dostępu do informacji, kobiety wciąż nie wiedzą, jak powinna wyglądać dieta w ciąży.

Receptą na ten problem ma być wprowadzenie opieki dietetycznej dla ciężarnych. W czasie ciąży i po porodzie kobiety mogłyby korzystać z porad dotyczących prawidłowego odżywiania. Nie skupiałyby się wyłącznie na tym, jak schudnąć po ciąży, ale zwróciłyby uwagę na to, jak sposób ich odżywiania wpływa na rozwój dziecka i jego nawyki żywieniowe w przyszłości.

3. Pediatrzy na straży wagi najmłodszych

Eksperci chcą, by lekarze pediatrzy mieli większy wpływ na żywienie dzieci. Pomóc mają w tym formularze oceny żywienia i odżywiania dziecka, które wypełnialiby przy każdej wizycie kontrolnej w gabinecie pediatrycznym. Lekarz oceniałby, czy dziecko ma prawidłową wagę i czy jest żywione w sposób odpowiadający wiekowi i zaleceniom. Pediatrzy rozmawialiby z rodzicami o diecie, zasadach komponowania posiłków, a także interweniowali, gdy zauważą nadwagę u malucha.

Czy zmiany sugerowane przez specjalistów z dziedziny odżywiania wejdą w życie? Przewodnicząca sejmowej komisji ds. zdrowia, Beata Małecka-Libera, zapowiedziała powołanie Polskiego Zespołu Przeciwdziałania Otyłości. Zadaniem tej instytucji będzie przejście od teorii do praktyki i wprowadzenie skutecznych rozwiązań.

Myślicie, że proponowane zmiany są dobre? Czy edukacja rodziców z zakresu żywienia dzieci jest potrzebna? Jak jest w waszym przypadku – zwracacie uwagę na zalecenia dotyczące diety dla dzieci? Pozwalacie maluchom na jedzenie typu fast-food?

Następny artykuł: Dieta atopika
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze