Trwa ładowanie...

Zaskakujące fakty o ojcach

Avatar placeholder
01.01.2019 09:53
Zaskakujące fakty o ojcach
Zaskakujące fakty o ojcach (123RF/ Ojciec z córką)

Co na temat ojców i ich roli w wychowywaniu dzieci mówią naukowcy? Przedstawiamy najbardziej zaskakujące fakty o tatusiach, o których nie mieliście pojęcia.

 

Zaskakujące fakty o ojcach
Zaskakujące fakty o ojcach (123RF)

1. Mężczyzna tyje, kiedy urodzi mu się dziecko

To, że mężczyźni tyją po ślubie było wiadomo już od dawna. Jednak jak wynika z przeprowadzonych badań, młodzi ojcowie również przybierają na wadze.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Amerykański naukowiec, dr Craig Garfield z Northwestern University, wraz ze swoim zespołem przez 20 lat obserwował grupę blisko 10 tys. mężczyzn, śledząc zmiany w masie ciała. Okazało się, że mężczyzna, który zostaje ojcem i mieszka ze swoim dzieckiem, tyje ok. dwóch kilogramów. Natomiast ci, którzy byli z dala od swoich rodzin, przybierali na wadze do pół kilograma.

Według amerykańskich naukowców wiąże się to ze zmianą stylu życia, nawyków żywieniowych oraz brakiem czasu na aktywność fizyczną. Ponadto, ojcowie często dojadają po swoich dzieciach.

2. Depresja u ojca przyczyną wcześniactwa?

Zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie ojców może odegrać znaczącą rolę w rozwoju dziecka. Przeprowadzone na początku tego roku badania wykazały, że ojcowie cierpiący na depresję posiadają nasienie niższej jakości.

To może wpływać na nieprawidłowe funkcjonowanie łożyska oraz zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych u dzieci. W efekcie, zwiększa się ryzyko przedwczesnego porodu. Aż 38 proc. dzieci ojców, którzy zmagali się z depresją, rodziło się między 22. a 31. tygodniem ciąży.

Wcześniaki są zagrożone wieloma chorobami, w tym białaczką dziecięcą oraz depresją, mają również obniżoną odporność. U wielu z nich stwierdza się również mózgowe porażenie dziecięce.

3. Poziom testosteronu a troskliwość

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Michigan wykazały, że poziom testosteronu u mężczyzn, którzy widzieli swoje roczne maluchy w niebezpiecznej sytuacji drastycznie spadał.

Z kolei badacze z Uniwersytety Notre Dame doszli do wniosku, że im niższy jest poziom tego hormonu, tym bardziej troskliwy, opiekuńczy i zaangażowany jest ojciec. Ponadto okazało się, że mężczyźni, którzy śpią w tym samym pokoju co dziecko, mają niższy poziom testosteronu niż ci, którzy sypiają w innym pomieszczeniu.

4. Styl życia ojca wpływa na zdrowie przyszłego dziecka

Do tej pory uważano, że odpowiedzialność za zdrowie przyszłego dziecka ponosi jedynie kobieta. Jednak jak się okazuje, styl życia ojca również może znacząco wpłynąć na kondycję malucha.

Zła dieta, papierosy, alkohol, stres, brak sportu przekładają się na jakość plemników, a co za tym idzie mogą skutkować nieprawidłowościami w rozwoju dziecka.

Plemniki są bardzo wrażliwe na wszelkie trucizny, dlatego aby ograniczyć ryzyko wystąpienia u dziecka wad wrodzonych oraz zaburzeń psychicznych i fizycznych, mężczyzna planujący potomstwo, powinien odstawić używki na kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań o dziecko.

Badania wykazały, że istnieje związek pomiędzy spożywaniem alkoholu przez ojców a mniejszą wagą urodzeniową i zaburzeniami funkcji poznawczych u noworodków.

5. Wczesne ojcostwo szkodzi zdrowiu?

Wiele badań wykazało, że ojcostwo korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne mężczyzn oraz przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób serca. Istotne jest jednak to, kiedy mężczyzna po raz pierwszy zostaje ojcem.

Naukowcy doszli do wniosku, że mężczyzna, który ma mniej niż 22 lata w chwili urodzenia pierwszego potomka, jest bardziej zagrożony wcześniejszym zgonem niż ten, który decyduje się na rodzicielstwo później.

Następny artykuł: Śniadania dla dzieci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze