Alkohol w ciąży

Statystyki są przerażające: co trzecia kobieta w ciąży sięga po kieliszek, powodując tym samym wzrost urodzeń dzieci z wadami wrodzonymi oraz płodowym zespołem alkoholowym. Nie można określić, jaka dawka wypitego alkoholu w ciąży może być już szkodliwa dla dziecka, zatem przez cały czas jej trwania należy całkowicie powstrzymać się od spożywania procentowych trunków. Alkohol bardzo łatwo przenika przez łożysko, a ponieważ wątroba płodu jest niedojrzała, gorzej radzi sobie z jego przetworzeniem. Dlatego alkohol osiąga dużo większe stężenie we krwi płodu niż we krwi matki.

1. Skutki picia alkoholu w ciąży

Nadużywanie alkoholu w czasie ciąży związane jest z występowaniem zaburzeń u dzieci. Alkohol przenika do krwi płodu w takim samym stężeniu jak do krwi matki, powodując m.in.:

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

 • płodowy zespół alkoholowy,
 • zwiększenie ryzyka poronienia oraz porodu przedwczesnego,
 • ryzyko komplikacji porodowych,
 • zaburzenia w rozwoju mózgu dziecka i układu nerwowego,
 • osłabienie rozwoju komórek płodu,
 • uszkodzenie mięśni, skóry, gruczołów, kości i zębów,
 • osłabienie rozwoju płuc,
 • powoduje zaburzenia rozwoju wzrostu,
 • zaburzenia emocjonalne,
 • zaburzenia mowy,
 • zespół nadpobudliwości psychoruchowej,
 • leukemię,
 • wady nerek,
 • problemy ze słuchem i wzrokiem.

2. Alkoholowy zespół płodowy

Zespół alkoholowy płodu (FAS) wiąże się z fizycznymi, umysłowymi i behawioralnymi anomaliami. Może spowodować narodziny dziecka z niską wagą, upośledzeniem psychicznym i fizycznym (zwłaszcza głowy, twarzy, serca, kończyn i centralnego układu nerwowego). Zwiększa ponadto śmiertelność płodów. Dzieci z zespołem FAS mają w późniejszym wieku kłopoty z nauką, właściwym zachowaniem, cierpią na problemy natury społecznej.

Cechy charakterystyczne zespołu FAS:

 • Wady wzrostu, niska waga urodzeniowa, mała głowa, niedobór wzrostu, zaburzenia rozwojowe.
 • Deformacje twarzy: małe, szeroko rozstawione oczy, skrócone szpary powiekowe, opadające powieki, krótkowzroczność, zez, małożuchwie, krótki zadarty nos, brak rynienki podnosowej, brak czerwieni wargowej, spłaszczony środek twarzy, słabo rozwinięta szczęka, duże lub źle ukształtowane uszy, wąskie czoło, niepowodzenia w prosperowaniu, nierozwinięte paznokcie u rąk i nóg, krótka szyja, słaba koordynacja wzrokowo-ruchowa, problemy ze słuchem, anomalia stawów i kości.
 • Najczęściej występujące problemy z zachowaniem: nadaktywność, nieustępliwość, impulsywność, problemy ze snem, nadwrażliwość na dotyk i dźwięk, trudności z adaptacją, problemy z organizacją, trudności z rozumieniem pojęć abstrakcyjnych (matematyka, czas, pieniądze), myśleniem przyczynowo –skutkowym, niska samoocena, trudności z samokontrolą, deficyt uwagi, deficyt pamięci, brak poczucia czasu, godziny, dopasowania pewnych czynności do określonych godzin, łatwość popadania w stany depresyjne, problemy sfery seksualnej.

Nie istnieje pojęcie bezpiecznej ilości wypijanego alkoholu we krwi. Regularne spożywanie alkoholu może prowadzić do wystąpienia psychicznych i fizycznych upośledzeń u dziecka. Im szybciej kobieta nadużywająca alkoholu przestanie go spożywać w ciąży, tym mniejsze ryzyko dla dziecka.

Polecane dla Ciebie

Pytania do lekarzy

Lek.  Dorota Kinga Stepczenko-Jach Okulista , Myślenice umów wizytę

Czy przy niedoczynności tarczycy może być wytrzeszcz jednego oka?

Obecnie ma Pani niedoczynność i Hashimoto. Ale mogła mieć Pani nadczynność wcześniej i zrobił się wytrzeszcz.jeżeli chodzi o badania obrazowe oczodolow to tam gdzie nie opisali dokładnie oddać im płytkę z opisem do powtórnego obejrzenia z kartka od dr endokrynolog czyli o co chodzi. Lekarz opisujący wychwytuhe te rzeczy które ma na skierowaniu. Pozdrawiam serdecznie

Lek.  Dorota Kinga Stepczenko-Jach Okulista , Myślenice umów wizytę

O czym świadczy wytrzeszcz jednego oka?

Witam.wytrzeszcz jest skutkiem stanu zapalnego toczacego się w oczodole. Oczodól jest zamknięta puszką i zawartość jeżeli się nie mieści to przemieszcza się do przodu powodując wytrzeszcz. Czyli zapalenie tarczycy Hashimoto może również to spowodować lub miała Pani przedtem nadczynność nie wiedząc o tym. Poziomy przeciwciał? Rosną? Istotne jest żeby nie było ucisku na nerw wzrokowy. Stosujemy sterydy miejscowo i w zależności od stanu tarczycy Euthyrox w małych dawkach. Pozdrawiam serdecznie

Lek.  Dorota Kinga Stepczenko-Jach Okulista , Myślenice umów wizytę

Jak leczyć nieustannie powiększającą się plamę w polu widzenia?

Witam.jakie jest widzenie poza plamą? Jest to objaw związany z podrażnienie zakończeń nerwowych.na pewno coś się dzieje. Sprawdzić w kier. Chorób zakaźnych np tbc borelioza toxoplazamoza plus podstawowe badania z krwi żeby ukierunkować diagnostyke. Jasny mroczek jest zdecydowanie z mózgu i ucisku. Wyjątkowo niedokrwienie z powodu AION ale Pani za młoda. Zalecam neurookuliste lub neurologa i RMN mózgu pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia. Póki Pani widzi i nie wymiotuje rano nie ma powodów do paniki. Pozdrawiam

Lek.  Dorota Kinga Stepczenko-Jach Okulista , Myślenice umów wizytę

Czy stan dwojenia po zabiegu zeza jest odwracalny?

Witam.pa jest dorosły i operacje u osób dorosłych z dobrą ostrością wzroku zawsze oczekujemy dwojenia. Inaczej jest u dzieci do lat 6 czy. Inaczej tez jest jeżeli oko jest w niedowidzeniu 70 % i wyższym wtedy nie ma dwojenia.myślę ze był Pan uprzedzony o tym efekcie bo przecież mamy dwoje oczu i dwa obrazy zawsze widzimy. Sek w tym żeby się one zmieściły w naszej jednoczesnej percepcji. Taki bełkot okulistyczny ale może zaleca ćwiczenia mm.ocznych.dobrzy zezolodzy są w Krakowie w szp św Rafała. Pozdrawiam serdecznie

Fora dyskusyjne

Popularne preparaty i suplementy diety

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.