Lekarze mogą wykorzystać krew matki do badań w kierunku płodowego zespołu alkoholowego (FAS)
Według badań przeprowadzonych przez naukowców na Uniwersytecie Kalifornia w San Diego, lekarz może zlecić badanie krwi ciężarnej, które stwierdzi, czy picie alkoholu ma wpływ na jej dziecko.
Naukowcy współpracowali ze Szkołą Medyczną Texas A&M i Programem Prewencji Wad Urodzeniowych Omni-Net z Ukrainy w celu opracowania testu, który mógłby zmierzyć, jak bardzo ekspozycja na alkohol wpłynęła na nienarodzone dziecko.
Zespół powiedział, że ich odkrycie, przedstawione w czasopiśmie "PLoS ONE", może ułatwić wczesną interwencję w celu poprawy stanu zdrowia noworodków i dzieci, które były narażone na działanie alkoholu w okresie prenatalnym.
Alkoholowy zespół płodowy (FAS) obejmuje wady wrodzone, takie jak wady rozwojowe czaszki, problemy neurologiczne, osłabienie funkcji motorycznych, trudności w uczeniu się, zaburzenia psychiczne i inne.
Szacuje się, że FAS co roku dotyka 1,5 tys. noworodków w Polsce. Jednak liczby te i tak nie oddają skali problemu.
"Wraz z każdym dzieckiem urodzonym z FAS na świat przychodzą trzy kolejne, które nie muszą mieć cech fizycznych alkoholowego zespołu płodowego, ale u których w wyniku narażenia na działanie alkoholu występują neurobehawioralne deficyty, wpływające na uczenie się i zachowanie" - tłumaczą naukowcy.
Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, dzieci z różnymi poziomami alkoholowego zespołu płodowego mogą mieć małe rozmiary głowy, niską masę ciała i wzrost, trudności z koncentracją i pamięcią, niskie IQ, problemy z widzeniem i ze słuchem, słabą koordynację oraz opóźnienie językowe. Dzieci mogą również doświadczać problemów ze snem i ssaniem w okresie niemowlęcym.
ZOBACZ TAKŻE:
- Alkohol w ciąży
- Jak alkohol wpływa na płód?
- Dziecko a alkohol
Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu dla kobiet w ciąży. Jednak badania pokazują, że największe ryzyko występuje wtedy, gdy kobiety wypijają cztery lub więcej drinków na raz lub piją ich więcej niż siedem w ciągu całego tygodnia.
Naukowcy przebadali 68 ciężarnych Ukrainek, porównując ich dokumentację medyczną i historię spożycia alkoholu ze stanem dzieci po urodzeniu, a także analizując próbki krwi w czasie drugiego i trzeciego trymestru.
"Wyniki wskazują, że umiarkowana lub wysoka ekspozycja na alkohol w okresie wczesnej ciąży spowodowała znaczące różnice w niektórych cząsteczkach RNA w krwi matki" - poinformował uniwersytet. Różnice te były większe u osób, których dzieci wykazały związane z alkoholem fizyczne lub neurobehawioralne oznaki w pierwszym roku.
Badanie krwi może okazać się niezwykle ważne, ponieważ wczesna diagnoza i interwencja są kluczowe dla rozwoju dziecka.
"Dobre odżywianie, lepsza opieka okołoporodowa, obniżenie poziomu stresu i działania interwencyjne mogą zniwelować wpływ alkoholu na płód w czasie ciąży" – powiedział w oświadczeniu lider zespołu badawczego, dr Wladimir Wertelecki.
Jego zespół chce uzyskać podobne wyniki na większej próbie badawczej i dowiedzieć się, czy ich wnioski przewidują również rozwój dziecka w dłuższej perspektywie czasu.