Alkohol i młodzież

Alkoholizm młodzieży to w naszym kraju bardzo poważny problem. Większość nastolatków już w bardzo młodym wieku ma pierwszy kontakt z alkoholem, a wielu z nich pije regularnie aż do stanu upojenia. Częstsze jest również uzależnienie od alkoholu u coraz młodszych ludzi. Skutki picia alkoholu obejmują wszystkie sfery życia. Alkohol negatywnie wpływa na młodego człowieka zarówno pod względem fizycznym, psychicznym, jak i społecznym. Niestety często problem alkoholowy nastolatków jest bagatelizowany przez rodziców, którzy przecież najbardziej mogą pomóc dziecku.

Polecane wideo:

Dlaczego młodzież pije alkohol?

Zabawy z alkoholem

Alkoholizm młodzieży to sytuacja, na którą w naszym społeczeństwie nie powinno być przyzwolenia. Reagować powinni rodzice, a także sprzedawcy alkoholu,...

Młodzi ludzie na pytanie dlaczego piją, często mówią, że alkohol pomaga im w pozbyciu się stresu i pozwala im zapomnieć o kłopotach w domu, szkole lub o zawodzie miłosnym. Czasami robią to na złość rodzicom lub nauczycielom. Pijąc alkohol zyskują uznanie w oczach rówieśników. Jest to dla nich sposób na uzyskanie akceptacji kolegów i koleżanek. Prawda jest taka, że nałogowi alkoholowemu częściej ulegają osoby słabsze psychicznie, które nie potrafią sobie poradzić z trudnościami życiowymi. Dla nich źródłem siły jest właśnie alkohol.

Są również nastolatkowie, którzy twierdzą, że piją alkohol dla dobrej zabawy, bo sprawia im to przyjemność. Być może przyczyny uzależnienia są znacznie głębiej zakorzenione, jednak trudno się do nich przyznać.

Fizyczne skutki picia alkoholu

Każdy rodzic powinien pamiętać, że alkohol to substancja szkodliwa, zatruwa organizm i niszczy komórki. U dziecka, które pije alkohol dochodzi do podrażnienia błon śluzowych gardła i przełyku. Alkohol szczególnie niekorzystnie wpływa na układ nerwowy. To właśnie tu sprawia, że komórki nerwowe wolniej przewodzą sygnały. W efekcie dochodzi do rozluźnienia, spowolnienia ruchów, a nawet zataczania się. Zaburzenia występuję również w obrębie zmysłów wzroku i słuchu, w wyniku czego reakcje człowieka są opóźnione. Zaburzona jest również zdolność koncentracji. Warto przypomnieć, że najpoważniejsze skutki picia alkoholu to wypadki, które powodują pijani kierowcy.

Osoby, które często piją alkohol mogą mieć także problemy z różnymi infekcjami, zapaleniem nerwów i chorobami skóry. Uzależnienie od alkoholustopniowo wyniszcza organizm i może doprowadzić do śmierci.

Psychologiczne skutki picia alkoholu

Reakcje organizmu na alkohol mogą być bardzo różne. Picie alkoholu może złagodzić napięcie i lęki. Człowiek jest zrelaksowany i mniej przejmuje się problemami. Często traci również zahamowania i może powiedzieć coś, czego normalnie by nie powiedział. Powszechne są również zachowania agresywne, bójki, a nawet dopuszczanie się aktów wandalizmu i przestępstw.

Niekiedy w wyniku picia alkoholu dochodzi do stanu upicia patologicznego. Z jednej strony mogą pojawić się objawy przypominające padaczkę. Z drugiej zaś strony nastolatek może doznać omamów, urojeń i iluzji. Upicie patologiczne utrzymuje się nawet do kilkunastu godzin. Po tym osoba, która się upiła zapada, w tzw. sen terminalny, po którym zwykle nie pamięta tego, co robiła i co się z nią działo.

Niektórzy na alkohol reagują silnym, depresyjnym pobudzeniem, które może prowadzić do samookaleczeń, a nawet prób samobójczych.

Innym skutkiem regularnego nadużywania alkoholu jest choroba alkoholowa. Dotyczy ona nie tylko osoby uzależnionej, ale całej jej rodziny. Nieleczona może doprowadzić do śmierci.

Alkoholizm młodzieży to sytuacja, na którą w naszym społeczeństwie nie powinno być przyzwolenia. Reagować powinni rodzice, a także sprzedawcy alkoholu, którzy nie powinni pozwalać na kupowanie go przez nieletnich.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Inicjacja alkoholowa
Inicjacja alkoholowa

Jak rozmawiać z dzieckiem o alkoholu?

Dzieci w różnym wieku przejawiają zainteresowanie używkami. Niewątpliwy wpływ na to ma sposób wychowania i styl życia rodziny. Dzieci potrzebują przede wszystkim poczucia więzi i przynależności do rodziny. Chcą czuć, że są kochane, rozumiane i pragną...

Inicjacja alkoholowa

Zabawy z alkoholem

Zabawy z alkoholem

Alkoholizm młodzieży to sytuacja, na którą w naszym społeczeństwie nie powinno być przyzwolenia. Reagować powinni rodzice, a także sprzedawcy alkoholu, którzy nie powinni pozwalać na kupowanie go przez nieletnich.

Inicjacja alkoholowa

Pierwszy kontakt z piwem

Pierwszy kontakt z piwem

W ostatnich latach wśród wielu polskich nastolatków, pierwsze piwo stało się symbolem inicjacji w niecierpliwie oczekiwaną dorosłość. Statystyki pokazują, że już co drugi młody człowiek poniżej 16 r.ż. miał w ustach smak piwa.

Inicjacja alkoholowa

Dziecko a alkohol

Dziecko a alkohol

Dzieci w różnym wieku przejawiają zainteresowanie używkami. Niewątpliwy wpływ na to ma sposób wychowania i styl życia rodziny. Dzieci potrzebują przede wszystkim poczucia więzi i przynależności do rodziny.

Inicjacja alkoholowa

Pierwsze piwo

Pierwsze piwo

W ostatnich latach wśród wielu polskich nastolatków, pierwsze piwo stało się symbolem inicjacji w niecierpliwie oczekiwaną dorosłość. Statystyki (...) po raz pierwszy piwo, niewielu zdaje sobie sprawę, że zbyt wczesna oraz zbyt intensywna...

Wychowanie i psychologia ucznia

Jacy są współcześni nastolatkowie?

Jacy są współcześni nastolatkowie?

) ma już za sobą inicjację alkoholową. Niepokojący jest fakt, jak łatwo dostępny dla młodzieży jest alkohol: badania wykonane wśród uczniów w wieku od 8 do 17 (...) sięgają po książki? Współczesna młodzież...

Wychowanie i psychologia ucznia

Inicjacja alkoholowa

Inicjacja alkoholowa

presji otoczenia, a poza tym zależy im na akceptacji kolegów, więc głupio odmówić. Młodzież sięga po alkohol, bo czuje przyzwolenie dla picia (...) . Nie dziwi zatem fakt, że po alkohol sięgają coraz...

Wychowanie malucha

5 kontrowersyjnych praktyk rodzicielskich

5 kontrowersyjnych praktyk rodzicielskich

. Takie podejście do kieliszka tworzy podwaliny pod alkoholizm. Zobacz także: Po alkohol sięgają coraz młodsze dzieci! Pozwalanie na picie dużej ilości