Koncentracja

Od dziecka w wieku przedszkolnym zaczyna się sporo wymagać. Musi nauczyć się samodzielnie jeść, ubierać, bawić się z rówieśnikami, a także przez chwilę zająć się samo sobą. Z jednej strony, by nabyć te umiejętności, dziecko musi umieć wystarczająco długo się koncentrować, z drugiej – one same mogą być świetnym treningiem koncentracji. Niewiele czynności wykonywanych przez przedszkolaka wymaga równie wielkiego skupienia, jak wiązanie butów czy posługiwanie się nożem (oczywiście bezpiecznym, pozbawionym ostrej końcówki) i widelcem. To, czy nauka tych czynności będzie przyjemna, zależy wyłącznie od twojego nastawienia. Jeżeli będziesz zbyt wiele wymagać i okazywać zbyt mało wsparcia, dla dziecka taka nauka stanie się wyczerpująca i nieprzyjemna. Jeżeli zaś będziesz je wspierać tak, jak tego potrzebuje, będzie to przyjemne doświadczenie, budujące jego poczucie własnej wartości.

Polecane wideo:

Jak wesprzeć rozwój dziecka?

Każdy rodzic może wspomóc rozwój intelektualny swojego dziecka za pomocą odpowiednio dobranych gier i zabaw.

Istnieje niezliczona liczba

zabaw , które wzmacniają koncentrację u przedszkolaka. Ma on już na tyle sprawne ręce i umysł, że może zmierzyć się z prawdziwymi, nieraz niełatwymi, zadaniami. Ogromna liczba gier logicznych dostępnych na rynku przeznaczona jest dla dzieci trzy-, cztero- i pięcioletnich, przy czym dzięki wzrastającemu poziomowi trudności zadań mogą one służyć przez długi czas. Nie nudzą się, skłaniają do działania, przez co przykuwają uwagę dziecka na długo i pomagają rozwijać koncentrację. Pamiętać jednak należy o zasadzie pomagania dziecku – na początku dużo, z czasem coraz mniej, aż do całkowitego wycofania wsparcia.

Wytrwałość i koncentrację oraz pamięć ćwiczy gra zwana memo. Wymaga ona zapamiętania układu kart, do czego potrzebne jest maksymalne skupienie. Gra nie wymaga specjalnych rekwizytów – użyć można zwykłych kart do gry, choć znacznie bardziej interesujące będą dla dziecka specjalne karty ze zwierzętami, samochodami, misiami czy bohaterami ulubionej bajki . Dużą zaletą tej gry jest możliwość stopniowania trudności. Rozpocząć można od dwóch par, dodając kolejne, gdy dziecko dobrze sobie poradzi. Bawić się w ten sposób można już z dwulatkiem. Należy wtedy jednak wyeliminować element rywalizacji, gdyż mierzenie się z dorosłym czy nawet ze starszym rodzeństwem może być dla niego zbyt frustrujące.

Jeszcze jednym, bardzo przyjemnym, sposobem na rozwijanie koncentracji jest zabawa książkami obrazkowymi, specjalnie przeznaczonymi dla przedszkolaków publikacjami pozbawionymi tekstu. Zawierają one skomplikowane obrazki, niekiedy powiązane ze sobą. Wyszukiwanie bohaterów, śledzenie ich historii i opowiadanie jej są niezwykle wciągające zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

Rynek pełen jest ćwiczeń dla przedszkolaków, zawierających zadania na ich poziomie: kolorowanki według wzoru, wyszukiwanie różnic między obrazkami czy tworzenie historii z wymieszanych obrazków. Książki tego typu świetnie przygotowują do tego, z czym sześciolatek styka się w szkole, a przy tym pomagają w nauce skupiania się na zadaniu i pracy z podręcznikiem.

Zapamiętaj - Aby doskonalić koncentrację, przedszkolak może:

  • rysować, malować, lepić;
  • nawlekać;
  • grać w memo;
  • oglądać książki obrazkowe i opowiadać o nich;
  • wypełniać książeczki z ćwiczeniami. Fragment książki pt.: "

Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? "

Fragment rozdziału 12 pt.: "Koncentracja"

Autorzy: Natalia i Krzysztof Minge

Wydawnictwo: Edgard

Seria wydawnicza: Samo Sedno

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Kultura
Kultura

Projekt Bajkowa drużyna

Projekt Bajkowa drużyna

"Bajkowa drużyna" to multimedialny projekt dla dzieci. Do pięknie wydanej, kolorowej książki dołączona jest płyta.

Kultura

Dziadkowie

Dziadkowie

O tym, że Dzień Babci i Dziadka już za progiem przypominają kalendarze, media, szkoły i przedszkola. Na pewno nie zapomnimy o energicznych Dziadkach naszych pociech.

Kultura

Znak zodiaku Panna

Znak zodiaku Panna

Panny są bardzo bystre, mądre i racjonalne. Większość ich poczynań poprzedzona jest wieloma przemyśleniami i próbą racjonalnego podejścia do sprawy. Panna zawsze wszystko dokładnie analizuje, a gdy jest w centrum jakichś wydarzeń, mało co ucieka jej...

Kultura

Jak często czytamy dzieciom?

Jak często czytamy dzieciom? Odtwórz wideo

Ośrodek Ewaluacji przeprowadził badania na temat tego, ile czasu rodzice poświęcają na czytanie dzieciom. Większość Polaków przeznacza na to około 10 minut dziennie. Aż 67 proc. osób żyjących w modelu 2+1 czyta dzieciom codziennie, od samego ich urodzenia....

Kultura

Myszka Norka

Myszka Norka

Kino Myszki Norki zaprasza dzieci na bezpłatne pokazy filmów dla najmłodszych.

Kultura

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

"Kochaj Ziemię" to jeden z odcinków specjalnych Ulicy Sezamkowej. Dzieci mogą wiele dowiedzieć się na temat ekologii z odcinka "Zielono mi". Kanał MiniMini+ cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci.

Kultura

Drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia

Wydawnictwo Drzewko Szczęścia przedstawia zbór najpiękniejszych bajek.