Wspólne czytanie z dziećmi

Czytajmy dzieciom. Badania wskazują, że Polacy coraz mniej czytają. Coraz rzadziej czytają też dzieci. Zapewne coraz mniej czasu rodzice poświęcają na czytanie dzieciom. Kiedyś znajoma opowiadała, jak jej nastoletni syn szukał pomysłu na prezent urodzinowy dla kolegi. W końcu po odrzuceniu kilku propozycji usłyszał od mamy: a może kup książkę. Zdziwiony zapytał: a po co?!? Śmieszne? Może, ale przede wszystkim smutne. Wychowując nasze dzieci sięgamy często po poradniki, gazety. W książkach szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Nauczmy nasze maluchy, że właśnie słowo drukowane może być skarbnicą wiedzy. Przykład idzie z góry.

Polecane wideo:

Czytanie książek dzieciom

Zamiłowanie do książek można zaszczepiać przykładami. Dziecko chętniej sięga po książki widząc czytających rodziców.

Domowa biblioteczka

Nie jestem metodyczką ani pedagogiem. Jestem matką i chcę się podzielić swoimi rodzicielskimi doświadczeniami. W naszym domu brakuje miejsca na książki. Nie tylko dlatego, że miejsca w ogóle jest mało, ale dlatego, że książek wciąż przybywa. Być może jest tak dlatego, że dużo książek było w naszych rodzinnych domach. Rodzice zaszczepili we mnie chęć czytania. I to chciałabym przekazać swoim dzieciom. Nie wiem na ile to nam się uda, bo nasze dzieci są jeszcze małe. Nie poznały jeszcze prawdziwej magii książki. bo nie umieją jeszcze czytać.

Czteroletnia Ula bardzo lubi książki, a i półtoraroczny Szymon chętnie je ogląda, każe sobie opowiadać lub odpowiada na pytania dotyczące tego, co widzi na obrazku. Książka jako przedmiot nie jest im obca. Wiedzą i widzą, że my czytamy. Czytamy także im. To jest coś tak oczywistego, że pewnego razu Ula, z własnej inicjatywy, zrobiła nam zakładki do książek. Ula wie, że nie zawsze potrafię od razu odpowiedzieć na jej często skomplikowane pytania. Wie też, że możemy odpowiedzi poszukać w książce (lub internecie).W dziecięcym pokoju jest różnorodna biblioteczka. Są w niej książeczki z obrazkami dla maluchów, bogato ilustrowane opowiadania, oraz takie, których sednem jest słowo pisane.

Te, które my kupujemy, otrzymane od rodziny i znajomych oraz takie, które kupujemy za namową Uli (moja córka bardzo lubi przeglądać książki w księgarni). Niektóre z nich to książki, które czytano mi, gdy byłam w wieku Uli. Także moja córka lubi jedną z nich Bajeczki z obrazkami.

Czy warto czytać książki

Czytanie jest wyjściową do dalszych działań. Czytanie książek bywa niekiedy wstępem do zabaw Uli. Często rozmawiamy z nią o przygodach książkowych bohaterów. Te historie potem zaczynają żyć własnym życiem. Stają się inspiracją do wspólnej zabawy, np. w przygotowanie przedstawienia o Czerwonym Kapturku. Książkowe postacie stają się często bohaterami rysunków Uli. Czasami wymyślamy dalszy ciąg przygód tych postaci. Tak powstają opowiadane przez nas ulotne historie, np. w drodze z przedszkola.

Jakie książki są najlepsze dla dzieci?

Książki stanowią pomoc w rozmowach o tym, co obecnie ważne. W różnych etapach życia Uli czytaliśmy m.in. „Kamyczek na nocniczku”, „Natalka będzie mieć rodzeństwo”, „Świat przedszkolaka”, „Moja pierwsza gwiazdka”. A przed zbliżającymi się świętami Wielkanocnymi, na dobranoc czytaliśmy Biblię dla najmłodszych.

Na podstawie dotychczasowych rozmów o książkach, polecanych sobie wzajemnie na forum (zobacz: najlepsze książki dla dzieci) chcielibyśmy stworzyć listę tych pozycji, które warto mieć w dziecięcej biblioteczce. Będziemy ją systematycznie poszerzać o lektury polecane przez współpracujące z nami wydawnictwa. Zachęcam do współtworzenia naszej listy oraz dzielenia się swoimi opiniami na forum w wątku poświęconym czytaniu dzieciom.

Anna Mayer, ponad rok temu

Wspólne spędzanie czasu

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wspólne spędzanie czasu
Wspólne spędzanie czasu

Gra "Wonderbook: Księga Czarów"

W listopadzie swoją premierę ma gra "Wonderbook: Księga Czarów" na PlayStation. Jest to interaktywna wersja znanej i lubianej przez dzieci oraz dorosłych serii książek o Harrym Potterze. "Wonderbook: Księga Czarów" zawiera nowe teksty autorki cyklu o...

Wspólne spędzanie czasu

Centrum handlowe

Centrum handlowe

Spacerowanie po centrach handlowych jako forma spędzania wolnego czasu, ma niestety coraz więcej zwolenników...

Wspólne spędzanie czasu

Zwiastun gry Train Simulator 2013

Zwiastun gry Train Simulator 2013 Odtwórz wideo

Train Simulator 2013 to gra dla dzieci, które są zafascynowane pociągami. Maluch zostanie maszynistą i będzie miał za zadanie doprowadzić pociąg z wybranego punktu do końca jego trasy.

Wspólne spędzanie czasu

Trailer Skylanders Spyro's Adventure

Skylanders Spyro's Adventure pozwalają na przeżycie przygody w wirtualnym świecie. Dzięki przenośnym figurkom Skylanderów można grać wszędzie, gdzie mamy je ze sobą. Zapamiętują tworzonych bohaterów i ich umiejętności. Dzięki temu gracz może kontynuować...

Wspólne spędzanie czasu

Zabawa z Kinectem

Zabawa z Kinectem

Gra na konsoli W gry ruchowe może bawić się cała rodzina. Taniec z Kinectem Gry fitnessowe to sama przyjemność.

Wspólne spędzanie czasu

Figurki Skylanders

Figurki Skylanders

Gra Skylanders Gra na Xbox 360. Figurki, które mają moc Skylandersy zapamiętują historię gry. Figurki Skylanders Spyro's Adventure Możemy przebierać w różnorodnych figurkach i zamieniać się nimi.

Wspólne spędzanie czasu

Gry taneczne

Gry taneczne

taneczne w grze na konsoli Niezbyt skomplikowane układy taneczne to coś, co ucieszy każdego młodego człowieka. Taniec z koleżanką Wspólna zabawa daje dużo frajdy.

Wspólne spędzanie czasu

One Laptop Per Child

One Laptop Per Child

Projekt OLPC ma na celu zapoznanie z technologią dzieci z obszarów, na których brak infrastruktury edukacyjnej (lub też nie ma jej w ogóle). Dzieci już po czterech minutach znalazły sposób, aby włączyć tablet, mimo że nigdy wcześniej nie miały do czynienia...