Trwa ładowanie...

10 książek, które twoje dziecko musi przeczytać do końca wakacji

Avatar placeholder
07.09.2015 15:58
10 książek, które twoje dziecko musi przeczytać do końca wakacji
10 książek, które twoje dziecko musi przeczytać do końca wakacji (Ilustracja / Shutterstock)

Wakacje trwają w najlepsze. Piękna, słoneczna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza z ciekawą lekturą w ręku. Jakie pozycje warto podsunąć dziecku, by czytanie nie tylko dostarczyło rozrywki, ale przy okazji stanowiło cenną lekcję? Przedstawiamy listę nowości wydawniczych, które z pewnością zaciekawią twojego malucha, nawet jeśli nie jest molem książkowym.

spis treści

1. Zosia z ulicy Kociej. Wielkie zmiany

Jak poprawić inteligencję swojego dziecka?
Jak poprawić inteligencję swojego dziecka? [5 zdjęć]

Wiele osób uważa, że za iloraz inteligencji u dziecka odpowiadają głównie geny. Według specjalistów

zobacz galerię

Seria Agnieszki Tyszki pt. Zosia z Ulicy Kociej jest już zapewne znana niektórym małym pożeraczom książek. Niespełna dwa miesiące temu światło dzienne ujrzał kolejny tom cyklu wydawanego przez Naszą Księgarnię. W życiu rezolutnej dziewczynki szykują się poważne zmiany. Nie tylko znacznie powiększy jej się rodzina, ale wreszcie przekona się, co oznacza tak często używane przez dorosłych sformułowanie „brać sprawy w swoje ręce”. Walka o zagrożone zawieszeniem kółka zainteresowań uświadamia młodej bohaterce, jak ważna jest umiejętność obrony własnych racji i aktywnego zaangażowania w słusznej sprawie. W pełnej poczucia humoru narracji autorce udało się przemycić i inne sprawy, jak choćby problem demencji osób starszych, co tym bardziej czyni z tej pozycji wartościową lekturę na leniwe, wakacyjne popołudnia dla każdej dziewczynki w wieku 3-10 lat.

2. Tatax i inne historyjki o tatusiach

Zobacz film: "Jakie umiejętności powinno posiadać dziecko, które idzie do przedszkola?"

Sporą dawkę śmiechu wymieszanego ze wzruszeniem zapewnią opowieści Barbary Stenki, która na niemal 120 stronach książki zaprezentowanej przez wydawnictwo Bis zawarła całą galerię postaci ojców, którzy mimo wszelkich różnic, okazują się całkiem podobni – wszyscy w oczach dzieci są bowiem niezwykłymi bohaterami codzienności i  potrafią sprostać nawet najtrudniejszym wyzwaniom. Opowieści w świetny sposób nobilitują niedocenianą czasem rolę ojca w wychowaniu dziecka, obrazują bezgraniczną miłość i zaufanie, jakim maluchy darzą głowę rodziny. Lektura staje się zatem świetną propozycją nie tylko dla najmłodszych, ale także dla ich opiekunów, którzy dzięki niej mają okazję spojrzeć na siebie dziecięcymi oczami. Pozycja przeznaczona jest dla dzieci do lat siedmiu.

3. Mali przyjaciele z lasu i podwórka – na końcu

Dziecięce ucho jest w stanie usłyszeć o wiele więcej niż to dorosłe. Przekonali się o tym bohaterowie książki Barbary Niedźwieckiej – Jurek, Szymonek, Antoś i Tobiasz, którzy, jak się okazuje, doskonale potrafią wsłuchać się w głos zwierzęcych mieszkańców podwórka i lasu, z którymi przeżywają niesamowite przygody pod czujnym okiem psa bernardyna. We wspólnych zabawach biorą udział także drzewa, a nawet... krasnoludki, na których istnienie należy być szczególnie wyczulonym, o czym dzieci wiedzą przecież najlepiej. Książka wydawnictwa Goneta.net w niezwykły sposób uświadamia młodemu czytelnikowi, że każdy z nas może zostać bohaterem, pomimo popełnianych błędów, do których przyznanie się jest cenną sztuką.

4. Basia i wyprawa do lasu

Mały czytelnik ponownie ma możliwość spotkania z małą Basią, bohaterką serii wydawnictwa Egmont. Tak jak każdy przedszkolak, ma ona swoje radości i problemy, które dzięki wsparciu rodziców i szczypcie humoru można jednak pokonać. Tym razem wraz z dziewczynką wyruszamy do lasu, gdzie wspólnie odkrywamy fascynujące sekrety przyrody – wsłuchujemy się w śpiew ptaków, wędrujemy tropem zwierząt, a nawet urządzamy sobie grzybobranie! Niezapomniana przygoda staje się ważną lekcją – dzieci nie tylko miło spędzają czas, ale przy okazji uczą się odkrywać i doceniać piękno świata wydobyte ręką Marianny Oklejak, której barwne ilustracje stanowią wspaniełałe dopełnienie tekstu. Książka idealna dla maluchów od trzeciego do siódmego roku życia.

5. Moje książeczki. Księga pierwsza

Wydawnictwo Nasza Księgarnia zdecydowało się na reedycję serii z charakterystycznym czarnym kotem w czerwonych butach na okładce, z którym maluchy miały okazję dobrze zaznajomić się już 60 lat temu! Pozycja stanowi zbiór tekstów różnych autorów, w gronie których znajdują się m.in. Anna Świrszczyńska czy Adam Bahdaj, co powinno stanowić najlepsze potwierdzenie wartości tej lektury. Klasyka literatury dziecięcej wydana w nieco niedzisiejszym stylu (co zresztą jeszcze bardziej zwiększa jej atrakcyjność) zachęca pięknym, prostym i mądrym słowem skierowanym głównie do dzieci do lat 6. To świetna okazja, by zabrać dziecko do krainy własnego dzieciństwa, przybliżając mu jego, nieco zapomniany już, koloryt.

6. Sprężynek na tropie tajemnic

Kolejną cenną pozycję proponuje maluchom wydawnictwo Bis – tym razem jest to książka Agnieszki Fraczek, która w bardzo przyjemny sposób pokazuje dziecku, jak ważna jest troska o otaczające nas środowisko. Za sprawą tytułowego bohatera  dowiaduje się ono, dlaczego należy segregować śmieci, dbać o czystość w miejscach publicznych, oszczędzać wodę i energię, robić zakupy zgodnie z zasadami eko, a nawet jak uniknąć niebezpiecznego ukąszenia kleszcza. Proza przeplata się tu z pełnymi humoru rymowankami, dzięki którym maluchowi będzie jeszcze łatwiej zapamiętać tak ważne zasady dotyczące dbania o przestrzeń, w jakiej funkcjonujemy, za którą należy brać odpowiedzialność już od najmłodszych lat. Bez problemu powinni poradzić z nią sobie zarówno chłopcy, jak i dziewczynki od lat trzech.

7. Żaba w Afryce

Wyczulenie na dziecięcą wrażliwość, otwartość na to, co nadzwyczajne, a jednocześnie całkowicie codzienne – wszystko to możemy odnaleźć w rymowanych bajkach Marka Dutkiewicza, którego książka ujrzała światło dzienne dzięki wydawnictwu Burda Książki, co pozwoliło muzykowi zaprezentować się w całkowicie nowej roli. W swoich rymowanych bajkach, przeznaczonych dla dzieci od lat trzech udowodnił, jak bliski jest mu świat dziecięcych emocji i subtelny sposób patrzenia na otaczającą rzeczywistość naszych pociech. Zwierzęcy bohaterowie, którzy wchodzą w najróżniejsze, często zaskakujące role, muszą sprostać licznym wyzwaniom, udowadniając maluchowi, jak ważna jest próba stawienia czoła największym problemom. Ogromną sympatię budzą barwne ilustracje Grażyny Rigall, którymi opatrzona została każda stronica książki, a dołączony audiobook z interpretacją Piotra Fronczewskiego czyni z niej jeszcze bardziej godną zainteresowania pozycję.

8. Straszyć nie jest łatwo

Strach ma wielkie oczy, przekonuje Marcin Pałasz w zaprezentowanej przez wydawnictwo Bis opowieści o przesympatycznych duchach, które po latach całkowitej bezczynności znów mają okazję w praktyce sprawdzić swoje umiejętności straszenia. Goście, którzy pojawiają się w zamieszkałym przez nich stuletnim dworku z dwunastoletnim Kacprem na czele, za nic mają jednak ich wysiłki. Przestarzałe nieco triki, które stosują, okazują się całkowicie nieskuteczne, zwłaszcza w zderzeniu z nowoczesną technologią. Dowcipna, zaskakująca i lekka fabuła pozwala oswoić złowrogi świat straszydeł, zapewniając świetną mieszankę śmiechu i zaciekawienia połączonego z niedowierzaniem, co z pewnością przypadnie do gustu przede wszystkim chłopcom w wieku 6-12 lat.

9. Przywidziadła. Opowieści niepoprawnej gawędziarki

Tym razem wydawnictwo Goneta.net proponuje literackie co nieco odrobinę starszym dzieciom w wieku szkolnym. Za sprawą niepozbawionych morału opowieści Angeliki Szelągowskiej nasza pociecha delikatnie zostaje wprowadzona w świat dorosłych, który rządzi się zgoła innymi zasadami niż ten dziecięcy. Maluch dowiaduje się, jak ważna jest samodzielność i umiejętność podejmowania decyzji, a jednocześnie poznaje konsekwencje przerostu ambicji i niewłaściwego podejścia do władzy. Okazuje się, że rozstanie z dzieciństwem wcale nie musi być takie złe, jak może się wydawać – wręcz przeciwnie. Czeka to przecież każdego z nas, a pokonywanie kolejnych życiowych etapów, to ważna lekcja, której nie można sobie odpuścić.

10. Tajemnica Malutkiej

Anna Onichmowska i Agata Dudek wymyśloną przez siebie historię wkładają w usta małej Uli i jej taty. Wspólnie snują oni opowieść o mieszkającej za górami, za morzami niezwykłej dziewczynce, która zdecydowanie wyróżnia się z grona rówieśniczek. Ma ona bowiem ogromne stopy skutecznie utrudniające jej normalne funkcjonowanie. I choć niejednokrotnie stają się one przedmiotem drwin, Malutka za nic ma uszczypliwe uwagi – z humorem podchodzi do swojego wyglądu i docenia jego pozytywne strony. Bo czy stopy innych pozwalają im choćby osłonić się przed deszczem? Książka wydawnictwa Ezop w interesujący sposób ukazuje siłę marzeń i magię odmienności, którą często tak ciężko zaakceptować młodemu człowiekowi. W lekturę warto zaopatrzyć biblioteczkę dziewczynki powyżej szóstego roku życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze