Dziecko nie chce ssać
Problemy z karmieniem piersią ma bardzo wiele mam. Najbardziej niepokojące jest to, że dziecko nie chce ssać – może mleko jest niedobre? A może dieta karmiącej mamy jest nieodpowiednia i powoduje alergię? Najczęściej przyczyną niechęci do ssania nie jest ani "niesmaczne mleko", ani alergia, a drobne błędy przy karmieniu, które robią młode mamy. Nie zamartwiajmy się więc ani nie eliminujmy z diety żadnej grupy produktów – najpierw sprawdźmy, czy nasze karmienie piersią jest prawidłowe.
1. Dlaczego dziecko nie chce ssać?
Problemy z karmieniem piersią mogą okazać się wręcz nieistniejące. Dziecko nie za każdym razem chce jeść? A kto powiedział, że płacze tylko z głodu? Zawsze, kiedy maleństwo płace warto wziąć go na ręce, przytulić, uspokoić, sprawdzić pieluszkę, i dopiero potem podstawiać mu pierś. Niektóre bardziej płaczliwe dzieci nie są wcale bardziej głodne niż inne, a po prostu potrzebują więcej czułości, albo mają bardzo delikatną skórę, którą podrażnia pieluszka.
Niechęć do ssania może pojawić się także ze względu na dietę matki karmiącej. Żołądek malucha może źle sobie radzić po wypiciu mleka zawierającego kofeinę z kawy czy tłuszcze ze smażonych dań lub fast foodów. Obserwacja diety matki i reakcji dziecka pomaga dopasować odżywianie do potrzeb maluszka.
Dziecko nie chce ssać także wtedy, kiedy jest po prostu najedzone. Wczesne dokarmianie malucha mieszankami modyfikowanymi lub wodą z glukozą nie odbije się pozytywnie ani na zdrowiu dziecka, ani na laktacji. Jeśli mleka jest zbyt mało, można poradzić się lekarza, zanim rozpocznie się dokarmianie. Herbatki wspomagające laktację pomogą, jeśli nie będą wypijane w nadmiarze i przez długi czas. Mała ilość mleka w piersiach może być wynikiem stresu, zbyt rzadkiego przystawiania dziecka do piersi i innych czynników. Przez pierwsze miesiące życia dziecko nie potrzebuje nic oprócz mleka matki.
Problemy ze ssaniem mogą się pojawić, kiedy maluch ma problemy z prawidłowym ssaniem. Może być to wynikiem nieprawidłowej pozycji do karmienia, lub przyzwyczajenia się od najwcześniejszych dni życia do smoczka. Nawet smoczki dobrej jakości wymagają od dziecka zupełnie innego ssania.
2. Czy niechęć do ssania może być wywołana chorobą?
W niektórych przypadkach dziecko nie chce ssać dlatego, że cierpi na infekcję grzybiczą jamy ustnej, którą nazywamy pleśniawkami. Chorobę dość łatwo zauważyć, wystarczy zajrzeć do buzi dziecka. Jeśli po wewnętrznej stronie policzków, na języku i podniebieniu pojawiają się białe plamki, które po wytarciu znikają, by po jakimś czasie powrócić – to pleśniawki. Powodują one dyskomfort podczas jedzenia, co zniechęca dziecko do ssania.
Alergia u niemowlaka może pojawić się, kiedy matka pije bardzo dużo mleka lub je zbyt duże ilości produktów mlecznych. Są one potrzebne, bo dostarczają wiele cennych składników dziecku, ale ich nadmierne ilości mogą wywołać problemy z brzuszkiem. Jeśli lekarz stwierdzi alergię, trzeba przejść na dietę eliminacyjną, jednak nabiał musi być zastąpiony innym korzystnym źródłem białka i wapnia.