Trwa ładowanie...

Różnorodna dieta – inwestycja w zdrowie niemowlęcia

Avatar placeholder
04.10.2016 15:13
Różnorodna dieta – inwestycja w zdrowie niemowlęcia
Różnorodna dieta – inwestycja w zdrowie niemowlęcia

Informacja prasowa

Dieta człowieka, zarówno dorosłego, jak i malucha, ma za zadanie dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dla osoby dorosłej jest to krok do zachowania zdrowia.

Prawidłowe żywienie małego dziecka w czasie 1000 pierwszych dni jego życia to ponadto sposób na właściwe zaprogramowanie jego metabolizmu na przyszłość. Zrealizowanie tego celu możliwe jest jedynie wtedy, gdy posiłki są właściwie skomponowane, różnorodne i złożone ze składników odpowiedniej jakości.

spis treści

1. Co wpływa na preferencje smakowe?

Zobacz film: "Karmienie piersią"

Od najmłodszych lat człowiek w doborze produktów kieruje się preferencjami smakowymi. Innymi słowy oznacza to, że spożywa to, co postrzega jako smakowite. Preferencje smakowe u człowieka są bardzo różnorodne, a na ich percepcję wpływa m.in. smak, kolor, zapach, konsystencja i tekstura pokarmu.

Preferencje żywieniowe uwarunkowane są genetycznie, jednak wielką rolę w ich rozwoju odgrywają czynniki tzw. środowiskowe, do których należą m.in. wczesne doświadczenia z zakresu kontaktu z żywnością (1).

2. Mama: przewodnik malucha po świecie smaków

Już 20 lat temu udowodniono, że smaki z diety mamy przenikają do płynu owodniowego. Następne obserwacje skłoniły badaczy do wysnucia wniosków, że kompozycja diety przyszłej mamy wpływa na wybory żywieniowe jej dziecka w późniejszym wieku.

Dalsza przygoda malucha z poznawaniem smaków trwa podczas całego okresu karmienia piersią. Im dłuższy jest czas naturalnego karmienia, tym więcej różnorodnych smaków, szczególnie warzywnych, z jadłospisu mamy maluch otrzymuje wraz z mlekiem. Dzięki temu rośnie prawdopodobieństwo, że jego dieta w przyszłości będzie bardziej urozmaicona, m.in. bogatsza w warzywa (2).

3. Rozszerzanie diety

Kolejnym ważnym krokiem w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych dziecka jest czas rozszerzania jego diety w okresie niemowlęctwa. Akceptacji nowych smaków sprzyja urozmaicone menu – monotonia w tym względzie zniechęca młodego odkrywcę.

Ważne, aby menu dziecka było urozmaicone, jednego dnia uwzględniać może np. warzywa z rybą, na deser mus z jabłka, następnego dnia na obiad indyka z pomidorami, a na podwieczorek deserek z brzoskwinią.

Badacze dowodzą, że preferencje żywieniowe dziecka obserwowane w niemowlęctwie są obecne również w jego dzieciństwie (3), (4), zaś 50-60% preferencji żywieniowych dwu- i trzylatków może przetrwać nawet do 17.-22. roku życia (5)!

4. 1000 kluczowych dni

Odpowiednio zbilansowana i różnorodna dieta w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka zapewnia mu podaż wszystkich ważnych składników pokarmowych: białka, tłuszczu, węglowodanów czy błonnika.

W tym wczesnym okresie życia zachodzi proces tzw. programowania metabolicznego, który warunkuje reakcje organizmu na dostarczane składniki pokarmowe. Ich nadmiar lub niedobór w trakcie 1000 pierwszych dni życia jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ wpływa na kształtowanie metabolizmu.

5. Czego Jaś się nauczy…

Powodem do niepokoju jest fakt, że 100% dzieci w Polsce nie spożywa zalecanej przez ekspertów ilości warzyw (6). Błędy w nawykach żywieniowych dziecka mogą przetrwać, skutkując nieprawidłowościami w żywieniu dorosłego człowieka. Dlatego właśnie należy dbać o podawanie najmłodszym odpowiednio różnorodnych, bezpiecznych produktów, przygotowywanych z najwyższej jakości surowców, odpowiednio dopasowanych do ich szczególnych potrzeb żywieniowych.

Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych niemowlęcia od początku rozszerzania diety i dbałość o menu mogą wpływać na jego zdrowie w przyszłości.

Ważne informacje: Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci ESPGHAN zaleca kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzenia pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

Następny artykuł: Zupy dla niemowląt
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze