Dieta 6-miesięcznego dziecka
Przez pierwsze pół roku życia dzieci powinny spożywać wyłącznie mleko matki lub mleko modyfikowane. Ukończenie sześciu miesięcy jest więc dla niemowlęcia momentem przełomowym – czas poznać nowe smaki! Wprowadzenie do diety dziecka produktów stałych może być świetną zabawą zarówno dla niemowlaka, jak i dla jego rodziców, wystarczy pamiętać o kilku sprawdzonych wskazówkach. Jak powinna wyglądać dieta sześciomiesięcznego dziecka?
Zobacz film: "Czym jest programowanie metaboliczne?"
1. Jak karmić półroczne dziecko?
Większość półrocznych dzieci potrzebuje 3-5 posiłków dziennie. Podstawą jadłospisu sześciomiesięcznego dziecka jest nadal mleko – z piersi lub modyfikowane. Nie należy podawać niemowlętom mleka krowiego, gdyż nie zawiera ono żelaza i wielu innych ważnych składników odżywczych.
Około szóstego miesiąca życia dziecko zaczyna wykazywać gotowość na rozszerzenie diety. Jak poznać, że nadszedł czas na wprowadzenie nowych produktów do jadłospisu dziecka? Jeśli niemowlę uważnie obserwuje cię, gdy jesz, sięga po znajdujące się na twoim talerzu jedzenie, wykonuje ruchy zbliżone do przeżuwania i otwiera usta, gdy przybliżasz do nich łyżeczkę, warto zacząć rozszerzanie diety.
Poznawanie nowych smaków przez dziecko rozpocznij od małych ilości produktów stałych – wystarczą 1-2 łyżeczki na raz. Zwykle jako pierwszy podawany jest kleik ryżowy, który bardzo rzadko wywołuje reakcje alergiczne u dzieci. Stopniowo wprowadzaj kolejne produkty i pamiętaj, by włączać jeden produkt co 2-3 dni. W ten sposób zauważysz ewentualne objawy alergii u dziecka. Reakcja alergiczna objawia się wysypką, problemami z oddychaniem, gazami, wymiotami lub biegunką.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Alergia pokarmowa u 6-miesięcznego dziecka karmionego piersią - odpowiada lek. Milena Lubowicz
- Dobra dieta dla 5-miesięcznego dziecka - odpowiada dr Krystyna Pogoń
- Dieta dla 6-miesięcznego chłopca - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
2. Rozszerzanie diety krok po kroku
Pierwszym produktem stałym, który podaje się niemowlętom jest zwykle kleik ryżowy. Następnie stopniowo wprowadza się inne płatki zbożowe. Gdy dziecko oswoi się z nimi i oprócz 4-5 posiłków z mleka zacznie spożywać co najmniej 4 łyżki stołowe płatków każdego dnia, można włączyć do jego diety ugotowane, rozdrobnione warzywa. Taki posiłek można przygotować w domu lub kupić gotowy w małych słoiczkach. Na początek wystarczy łyżka stołowa warzyw o łagodnym smaku, na przykład zielonej fasolki, groszku lub marchwi. Ilość spożywanych przez dziecko warzyw należy stopniowo zwiększać do momentu, gdy niemowlę będzie zjadało 4-5 łyżek stołowych 1-2 razy dziennie.
Miesiąc po wprowadzeniu warzyw do jadłospisu dziecka należy zacząć podawać niemowlęciu owoce. Zasada jest ta sama – należy stopniowo zwiększać ilość owoców, aż dziecko będzie spożywało 4-5 łyżek stołowych tych produktów 1-2 razy dziennie. Owoce powinny być obrane, ugotowane i rozdrobnione. Można skorzystać z owoców w puszce, ale pod warunkiem, że w opakowaniu znajduje się lekki syrop lub woda. Półrocznemu dziecku można zacząć podawać również 100% sok owocowy. Na początek wystarczy 60-120 ml. Sok należy rozcieńczyć wodą w proporcji 1:2 i podawać go w kubku.
Zobacz także
Warto wstrzymać się z karmieniem dziecka mięsem i innymi produktami bogatymi w białko do momentu ukończenia przez niemowlę 8-9 miesięcy. Niektórzy rodzice próbują wprowadzać mięso wcześniej, ale wielu dzieciom nie smakuje ono równie dobrze jak płatki zbożowe, owoce i warzywa. Po wielu próbach z różnymi rodzajami produktów spożywczych dzieci te zaczynają zwykle jeść mięso właśnie około 8-9 miesiąca życia.
Jeśli twoje dziecko ma pół roku, możesz spodziewać się, że lada moment maluch przestanie budzić się w nocy do karmienia. Jeżeli jednak tak się nie stanie, stopniowo zmniejszaj ilość mleka podawanego dziecku w butelce. Z czasem uda ci się całkowicie wyeliminować nocne karmienie.
Komentarze