Trwa ładowanie...

Co może jeść 6 miesięczne dziecko. Dieta 6 - miesięcznego dziecka

Avatar placeholder
14.10.2022 10:44
Co może jeść 6 miesięczne dziecko. Dieta 6 - miesięcznego dziecka
Co może jeść 6 miesięczne dziecko. Dieta 6 - miesięcznego dziecka (Zdjęcie karmionego dziecka / Shutterstock)

Przez pierwsze pół roku życia dzieci powinny spożywać wyłącznie mleko matki. Ukończenie sześciu miesięcy jest więc dla niemowlęcia momentem przełomowym – czas poznać nowe smaki! Wprowadzenie do diety dziecka produktów stałych może być świetną zabawą zarówno dla niemowlaka, jak i dla jego rodziców, wystarczy pamiętać o kilku sprawdzonych wskazówkach. Jak powinna wyglądać dieta sześciomiesięcznego dziecka?

spis treści

1. Jak karmić półroczne dziecko?

Większość półrocznych dzieci potrzebuje 3-5 posiłków dziennie. Podstawą jadłospisu sześciomiesięcznego dziecka jest nadal mleko – z piersi lub modyfikowane. Nie należy podawać niemowlętom mleka krowiego, gdyż nie zawiera ono żelaza i wielu innych ważnych składników odżywczych.

Około szóstego miesiąca życia dziecko zaczyna wykazywać gotowość na rozszerzenie diety. Jak poznać, że nadszedł czas, aby urozmaicić jadłospis 6 miesięcznego dziecka?

Zobacz film: "Czym jest programowanie metaboliczne?"

Jeśli niemowlę uważnie obserwuje cię, gdy jesz, sięga po znajdujące się na twoim talerzu jedzenie, wykonuje ruchy zbliżone do przeżuwania i otwiera usta, gdy przybliżasz do nich łyżeczkę, warto zacząć rozszerzanie diety.

2. Ile powinno jeść 6 miesięczne dziecko?

Poznawanie nowych smaków przez dziecko rozpocznij od małych ilości produktów stałych – wystarczą 1-2 łyżeczki na raz. Zwykle jako pierwszy podawany jest kleik ryżowy, który bardzo rzadko wywołuje reakcje alergiczne u dzieci.

Stopniowo wprowadzaj kolejne produkty i pamiętaj, by włączać jeden produkt co 2-3 dni. W ten sposób zauważysz ewentualne objawy alergii u dziecka. Reakcja alergiczna objawia się wysypką, problemami z oddychaniem, gazami, wymiotami lub biegunką.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

3. Dieta 6 miesięcznego dziecka

Pierwszym produktem stałym, który podaje się niemowlętom, jest zwykle kleik ryżowy. Następnie stopniowo wprowadza się inne płatki zbożowe. Gdy dziecko oswoi się z nimi i oprócz 4 - 5 posiłków z mleka zacznie spożywać co najmniej 4 łyżki stołowe płatków każdego dnia, można włączyć do jego diety ugotowane, rozdrobnione warzywa.

Taki posiłek można przygotować w domu lub kupić gotowy w małych słoiczkach. Na początek wystarczy łyżka stołowa warzyw o łagodnym smaku, na przykład zielonej fasolki, groszku lub marchwi. Ilość spożywanych przez dziecko warzyw należy stopniowo zwiększać do momentu, gdy niemowlę będzie zjadało 4-5 łyżek stołowych 1-2 razy dziennie.

Pyszne zupki dla niemowląt

Pyszne zupki dla niemowląt

Czas na pierwszą zupkę dla dziecka nadchodzi około szóstego miesiąca życia, kiedy mleko matki przestaje być wystarczającym źródłem składników odżywczych. Poznaj sprawdzone przepisy na zupki dla niemowląt.

4. 6 miesięczne dziecko - jadłospis

Miesiąc po wprowadzeniu warzyw do jadłospisu 6 miesięcznego dziecka karmionego piersią należy zacząć podawać niemowlęciu owoce. Zasada jest ta sama – należy stopniowo zwiększać ilość owoców, aż dziecko będzie spożywało 4-5 łyżek stołowych tych produktów 1-2 razy dziennie. Owoce powinny być obrane, ugotowane i rozdrobnione.

Można skorzystać z owoców w puszce, ale pod warunkiem, że w opakowaniu znajduje się lekki syrop lub woda. Półrocznemu dziecku można zacząć podawać również 100% sok owocowy. Na początek wystarczy 60-120 ml. Sok należy rozcieńczyć wodą w proporcji 1:2 i podawać go w kubku.

Zobacz także

Warto wstrzymać się z karmieniem dziecka mięsem i innymi produktami bogatymi w białko do momentu ukończenia przez niemowlę 8-9 miesięcy.

Niektórzy rodzice próbują wprowadzać mięso wcześniej, ale wielu dzieciom nie smakuje ono równie dobrze jak płatki zbożowe, owoce i warzywa. Po wielu próbach z różnymi rodzajami produktów spożywczych dzieci te zaczynają zwykle jeść mięso właśnie około 8-9 miesiąca życia.

Dieta niezwykle bogata w błonnik
Dieta niezwykle bogata w błonnik [10 zdjęć]

Polacy nie jedzą wystarczająco dużo błonnika. Przeciętnie dostarczamy go o połowę mniej niż powinniśmy,

zobacz galerię

Jeśli twoje dziecko ma pół roku, możesz spodziewać się, że lada moment maluch przestanie budzić się w nocy do karmienia. Jeżeli jednak tak się nie stanie, stopniowo zmniejszaj ilość mleka podawanego dziecku w butelce. Z czasem uda ci się całkowicie wyeliminować nocne karmienie.

Następny artykuł: Dieta 8-miesięcznego dziecka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze