BLW

BLW to skrót od ang. baby-led weaning, co oznacza odstawienie od piersi prowadzone przez dziecko. BLW jest metodą wprowadzania stałych pokarmów do diety niemowlaka, pozwalającą mu na naukę samodzielnego jedzenia od samego początku. Rozszerzanie diety dziecka metodą BLW polega na ominięciu etapu papek i karmienia łyżeczką. Rodzice pozwalają maluchowi jeść palcami i stopniowo przyzwyczają go do używania sztućców. „Samokarmienie” najlepiej rozpocząć od szóstego miesiąca życia niemowlaka, gdy dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć.

Polecane wideo:

Nauka samodzielnego jedzenia

Od szóstego miesiąca życia można zacząć uczyć dziecko samodzielnego jedzenia. Półroczne niemowlę umie już chwytać palcami i prowadzić rękę do buzi. Szósty miesiąc to dobry moment na rozszerzanie diety niemowlaka, ponieważ organizm dziecka jest już gotowy na przyjęcie innego pokarmu niż mleko. Czas wprowadzenia metody baby-led weaning zależy od tempa rozwoju dziecka. Niektóre maluchy będą gotowe na BLW wcześniej, inne nieco później.

Początki BLW mają raczej charakter zabawy i sprowadzają się do nauki precyzyjnego chwytania i poznawania jedzenia poprzez lizanie. Stopniowo próbowanie pokarmów zamienia się w ich ssanie, potem żucie, a w końcu także w połykanie. Nie należy nastawiać się, że dziecko od razu zje cały posiłek. W pierwszych tygodniach BLW mleko nadal stanowi główne pożywienie malucha. Trzeba uzbroić się w cierpliwość – zanim nowe jedzenie dokładnie trafi do buzi dziecka, większość posiłku na pewno wyląduje na tacy, ubranku lub podłodze. By zminimalizować bałagan, warto rozkładać pod krzesełkiem malca czystą matę.

Naucz się karmić dziecko z przyjemnością

Każda mama wie, że najbardziej męczącym zajęciem związanym z zajmowaniem się dzieckiem jest karmienie. Wiele z nich ma twardy orzech do zgryzienia, kiedy...

Zasady stosowania metody BLW

 1. Zacznij wprowadzać stałe pokarmy do diety niemowlaka, gdy dziecko samodzielnie siedzi, umie chwytać palcami i nie ma odruchu wypychania językiem tego, co znajduje się w buzi.
 2. Zauważ moment, gdy maluch zaczyna interesować się jedzeniem – przypatruje się jedzeniu dorosłych, domaga się podzielenia się z nim posiłkiem.
 3. Usadź dziecko prosto, przodem do stołu, na swoich kolanach lub w krzesełku. Upewnij się, że maluch siedzi pewnie i może swobodnie poruszać rękami.
 4. Proponuj jedzenie. Połóż przed dzieckiem różne produkty i pozwól mu wybrać to, na co ma ochotę. Nie komentuj wyborów dziecka.
 5. Zaczynaj od pokarmów, które łatwo chwycić. Na początku najlepsze są pokrojone warzywa w cienkie kawałki albo długie paski. Nowe kształty i faktury wprowadzaj stopniowo.
 6. Staraj się jeść całą rodziną. Gdy to możliwe, proponuj dziecku to samo, co jedzą pozostali domownicy. Niemowlę chętniej je, gdy może naśladować innych.
 7. Wybieraj czas na posiłek, gdy dziecko nie jest zmęczone, by mogło się skoncentrować na jedzeniu. Na początku pora posiłku będzie okazją do zabawy i nauki.
 8. Kontynuuj karmienie mlekiem do ukończenia przez niemowlę pierwszego roku życia. Kiedy dziecko będzie gotowe na odejście od piersi, sama to zauważysz.
 9. Razem z posiłkami podawaj dziecku wodę, by mogło się napić.
 10. Nie poganiaj dziecka w czasie posiłku ani nie rozpraszaj, gdy zajmuje się jedzeniem. Pozwól jeść maluchowi na poziomie jego umiejętności, we własnym tempie.
 11. Nie wkładaj dziecku jedzenia do buzi ani nie namawiaj, by zjadło więcej niż samo chce.
 12. Nie zostawiaj dziecka samego podczas jedzenia.

Zalety stosowania metody BLW

 1. Rozwój zmysłów – BLW w naturalny sposób motywuje dziecko do poznawania świata. Maluch uczy się, że pokarmy mają różną fakturę, barwę, zapach, smak – jedne są soczyste, drugie chrupiące, inne ciągnące się. Wprowadzanie papek ogranicza dziecku frajdę z jedzenia, ponieważ wszystko ma jednakową konsystencję, tylko trochę inaczej smakuje. Poprzez „samokarmienie” dziecko eksperymentuje z jedzeniem, sprawdza, jakie jest w dotyku, a dopiero potem zaczyna żuć.
 2. Rozwój zdolności motorycznych – dziecko może eksperymentować z jedzeniem, chwyta owoce, obraca je w rączkach. Dzięki BLW maluchy mają lepszą koordynację ruchową ręka-oko. Zdaniem logopedów, wczesna nauka żucia i połykania wpływa na szybsza naukę mowy.
 3. Profilaktyka alergii – przy karmieniu łyżeczką maluch nie może zbadać, co rodzic wkłada mu do buzi. Jedząc samodzielnie, dziecko może wypluć to, co mu nie smakuje. Jeśli niemowlę odmawia spożycia jakiegoś pokarmu, może być na niego uczulone.
 4. Sposób na niejadka – zadaniem rodziców jest dostarczenie pożywienia i stworzenia warunków do jedzenia. Dziecko samodzielnie decyduje, czy ma ochotę na posiłek i ile zje. Niemowlaki jedzące według BLW zwykle nie kapryszą przy jedzeniu i nie mają problemów z apetytem.
 5. Lepsza komunikacja – rodzice uczą się dziecka. Nie nakłaniają go do spożycia porcji jedzenia wymyślonej przez producenta, lecz pozwalają mu decydować o tym, ile zje. Widzą, jakie pokarmy mu smakują, czego nie lubi, co je chętnie, a co zostawia nietknięte.
 6. Rewizja diety – BLW to dobry sposób na zrewidowanie rodzinnej diety. Przestrzegając zasad zdrowego żywienia, nie trzeba gotować niemowlęciu osobno, lecz dzielić się z nim tym, co samemu ma się na talerzu.
 7. Oszczędność – BLW pozwala zaoszczędzić pieniądze, czas i nerwy. Nie ma tu żadnych słoiczków, specjalnych produktów żywnościowych, butelek czy podgrzewaczy. Półtoraroczne dziecko wychowywane metodą BLW zwykle potrafi już samodzielnie posługiwać się sztućcami i samo zjada podany mu obiad.

BLW uczy dziecka sztuki wyboru. Zamiast wkładać maluchowi do buzi gotową papkę, rodzic daje mu wybór różnych pokarmów i pozwala decydować o tempie i kolejności jedzenia tego, co zostało przygotowane. Zamiast zupki jarzynowej w postaci zmiksowanych warzyw, daj dziecku na tacy warzywa pokrojone na kawałeczki, łatwe do chwytania i żucia. Dzięki baby-led weaning, zobaczysz, jak maluch całkiem sprawnie radzi sobie z posiłkiem, który stanie się dla niego źródłem radości i satysfakcji. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa zakrztuszenie się nie jest bardziej prawdopodobne niż w innych metodach wprowadzania stałych pokarmów. BLW daje dziecku możliwość kontrolowania tego, co bierze do buzi, dzięki czemu maluch szybciej uczy się jeść bezpiecznie.

Komentarze

dyskusje na forum

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły BLW
BLW

Żywność dla niemowląt

Żywność dla niemowląt

Jest to temat bardzo kontrowersyjny. Część z nas uważa, że karmienie dziecka komercyjnymi daniami w słoiczku jest świetną alternatywą dla domowych posiłków. Wierzymy producentom, którzy zapewniają nas, że do przygotowania takich dań korzystają tylko z...

BLW

Kalafior - warzywo o wielu właściwościach

Kalafior - warzywo o wielu właściwościach

Choć to warzywo przez wielu znane i lubiane, nie każdy zdaje sobie sprawę z jego właściwości. Tymczasem kalafior to bogactwo wielu substancji odżywczych. Poprawia pracę jelit, wzmacnia odporność i przede wszystkim - chroni przed powstaniem nowotworów....

BLW

Naucz dziecko samodzielnego jedzenia!

Naucz dziecko samodzielnego jedzenia!

W drugiej połowie pierwszego roku życia karmienie jest już zazwyczaj dobrze uregulowane, a dziecko ujawnia swoje cechy charakteru przez zmienność apetytu i reakcję na różnego rodzaju zmiany wprowadzane do rytuału podawania jedzenia.

BLW

Zdrowe odżywianie dziecka

Zdrowe odżywianie dziecka

Baby-led weaning pozwala dziecku na poznawanie nowych zapachów, smaków i konsystencji pokarmów. Uczy również sztuki wyboru. Nie karmimy dziecka gotowymi papkami. Dajmy mu wybór różnych pokarmów, pozwalamy decydować, w jakiej kolejności zje przygotowany...

BLW

Poznaj nową metodę karmienia dzieci

opowiadają o nowatorskiej metodzie karmienia niemowląt BLW, zgodnie z którą już kilkumiesięczne dziecko może przyjmować stałe pożywienie. W dyskusji

BLW

Baby-led weaning

Baby-led weaning

i tym samym nauce samodzielnego jedzenia , rozmawiamy z Martą Sobiło - matką dwójki urwisów, współzałożycielką pierwszej polskiej strony o BLW. Skąd w ogóle (...) wzięło się BLW jako teoria? Przecież znaczna część...

Odstawienie od piersi

Metoda BLW

przez specjalistów, która polega na odpowiednim wprowadzaniu stałych pokarmów. Głównym założeniem BLW jest ominięcie w jadłospisie pokarmów (...) rezygnować z podawania mleka. Rozpoczynając BLW, należy mieć świadomość,...

Karmienie niemowlęcia

Nowe produkty w diecie niemowlaka

Nowe produkty w diecie niemowlaka

kolejnej łyżeczki posiłku. Maleńkie dzieci jedzą jedynie wtedy, gdy odczuwają głód. Możesz również stosować metodę BLW, która zakłada, że dzieci jedzą (...) samodzielnie. Według niej, podjemy dziecku gotowane warzywa pokrojone w słupki...

Testy i recenzje

Bobas lubi wybór. Twoje dziecko pokocha dobre jedzenie (recenzja)

z nich to tzw. odstawienie sterowane przez rodziców, druga - odstawienie sterowane przez dziecko (czyli właśnie BLW). Gdy mówimy o sterowaniu przez rodziców (...) ugruntowane poczucie własnej wartości, bo nikt go nie ubezwłasnowolniał...