Trwa ładowanie...

Odstawienie od piersi

Avatar placeholder
16.12.2014 23:42
Odstawienie od piersi
Odstawienie od piersi

Odstawienie od piersi jest trudnym momentem dla matki i dziecka. Wiele osób zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie karmienia dziecka butelkąi kiedy odstawić je od piersi? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, bo każde dziecko rozwija się inaczej i ma odmienne zapotrzebowanie na pokarm matki. Ważne jest, by karmienie naturalne nie zostało zakończone nagle. Dziecko należy stopniowo przyzwyczajać do karmienia butelką, by nie odczuwało dużej różnicy od piersi. Odzwyczajenie od piersi wiąże się z wieloma korzyściami, gdyż daje matce większą swobodę i pozwala na powrót do aktywności sprzed porodu.

1. Kiedy odstawić od piersi?

Moment odstawienia od piersi jest zawsze trudną decyzją, którą musi indywidualnie podjąć każda mama. Dla wielu kobiet jest to przeżycie, które oznacza zerwanie więzi, jaka wytworzyła się w trakcie tej czynności. Część osób uważa, że najlepszym momentem odstawienia od piersi jest wiek 6-8 miesięcy życia. Inne, że powinno to nastąpić wraz z ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia (koniec okresu niemowlęcego). Układ pokarmowy dziecka wówczas jest na tyle rozwinięty, że mleko matki może zostać zastąpione innymi produktami. Niestety często jest tak, że maluch nie chce jeść innego pokarmu niż mleko mamy, płacze i nie chce usnąć. Musisz jednak być konsekwentna i postępiać zgodnie z uprzednio podjętą decyzją. Powrót do karmienia piersią po kilku dniach przerwy będzie skutkował jeszcze większymi trudnościami w odstawianiu i stresem z twojej strony. Jest to szczególnie uciążliwe, gdy np. wróciłaś do pracy po urlopie macierzyńskim. Wówczas konieczność karmienia dziecka utrudnia ci pełną aktywność zawodową i ogranicza wyjścia z domu.

Jeśli jednak po ukończeniu roku przez twoje dziecko, chcesz nadal naturalnie karmić, to z powodzeniem możesz przedłużyć ten okres. Karmienie piersiąmoże trwać do nawet do półtora roku. Nie spiesz się z tym krokiem i miej na uwadze zdrowie swojego dziecka. Decyzję o odstawieniu należy bowiem podjąć, gdy dziecko jest w pełni zdrowe i prawidłowo się rozwija. Istotny jest także ustabilizowany rytm dnia.

2. Odzwyczajanie od piersi

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

Moment odstawienia od piersi może być trudny i wywołać wiele niepotrzebnego stresu. Dlatego też najlepszą metodą na zmianę sposobu karmienia jest stopniowe odzwyczajanie dziecka od piersi. Gdy zbliża się moment rozpoczęcia karmienia butelką, ograniczaj ilość karmień piersią, a zamiast ich podawaj dziecku soczek owocowy lub przegotowane mleko. Jeśli nadal dziecko odmawia przyjmowania sztucznego pokarmu, możesz nie podawać mu jedzenia po południu i nakarmić dopiero wieczorem. Głodniejsze dziecko chętniej coś zje nawet, jeśli będzie to sztuczny pokarm. Po odstawieniu od piersi możesz karmić dziecko mlekiem modyfikowanym przeznaczonym dla jego wieku. Zawiera ono wiele witamin i składników mineralnych, które zastępują mu pokarm, jaki niegdyś otrzymywał od mamy. W sklepach spożywczych i supermarketach znajdziesz produkty, które przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku.

Odstawienie od piersi i karmienie butelką przynoszą matce i dziecku wiele korzyści. Przede wszystkim matce daje większą swobodę i umożliwia jej wykonywanie czynności sprzed okresu ciąży. Odstawienie od piersi, a późniejszym etapie zakończenie nocnego karmienia powoduje, że matka może wreszcie w pełni wypocząć i spokojnie przespać całą noc. Jeśli chodzi o dziecko, to dzięki karmieniu butelką poznaje ono nowe smaki, jest bardziej otwarte i chętniej akceptuje zmiany. Ostawienie od piersi umożliwia także innym członkom rodziny, np. ojcu czy babci, aktywniejsze uczestniczenie w pielęgnacji malucha. Butelkę może podawać każdy, a przez to być bliżej dziecka.

Następny artykuł: Kiedy można przestać karmić piersią?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze