Jaka butelka dla noworodka będzie najlepsza?
Wiele młodych mam zadaje sobie pytanie – jaka butelka dla noworodka jest najlepsza do karmienia? Rodzice maluchów karmionych butelką mają mnóstwo wątpliwości co do spraw technicznych. Mleka płynącego z piersi nie trzeba w żaden sposób przygotowywać. Inaczej jest ze zrobieniem mieszanki modyfikowanej. Oto kilka wskazówek, w które powinni zagłębić się rodzice, zanim podadzą swojemu dziecku butelkę z mlekiem.
1. Butelka dla noworodka
Dbałość o czystość akcesoriów do karmienia to podstawa. Butelka do karmienia powinna być myta od razu po użyciu, zanim resztki mleka zaschną na jej ściankach, stając się pożywką dla bakterii. Jeśli nie ma się na to czasu, należy wypłukać butelkę wodą.
Do mycia ręcznego możesz używać zwykłego płynu do naczyń i specjalnie przeznaczonej do tego szczoteczki. Przy okazji mycia butelki do mleka należy sprawdzić stan smoczków, zwłaszcza, gdy dziecko ma już zęby.
Wówczas nawet najlepsza butelka do karmienia może być pogryziona. Jeśli dziecko nie skończyło jeszcze sześciu miesięcy, pamiętaj, aby butelka dla niemowlaka została zdyzenfekowana.
Na początku wystarczą dwie małe butelki o pojemności 120-150 ml. Później będzie można je wykorzystać do podawania dziecku wody lub rozcieńczonych soków owocowych. Czteromiesięcznemu niemowlęciu można podać mleko w butelce 180 lub 220 ml, a w kolejnych miesiącach, w razie konieczności, sięgnąć po większe – 250 i 330 ml. Plastikowe butelki należy wymieniać mniej więcej raz na 2-3 miesiące.
Gdy dziecko zakrztusi się mlekiem z butelki, obróć niemowlę twarzą do podłogi (trzymając na rękach lub po przełożeniu przez kolano) tak, aby głowa była niżej niż tułów. Dłonią uderz pięciokrotnie między łopatkami i sprawdź zawartość jamy ustnej.
Może się zdarzyć, że gdy dziecko wykaszle przyczynę zakrztuszenia, zaczyna wymiotować. Przytrzymaj je wówczas tak, by mogło wszystko z siebie wyrzucić. Potem połóż na boku i obserwuj.
2. Najlepsze butelki do karmienia
Jakie butelki dla noworodka będą najlepsze? Doskonałym rozwiązaniem karmienia butelką są akcesoria, które można dezynfekować w wyparzaczu „sterylizatorze”.
Wystarczy włożyć do niego butelkę i odczekać kilka minut. Możesz też sięgnąć po butelkę samosterylizującą, którą dezynfekuje się w kuchennej mikrofali, lub po sterylizator mikrofalowy.
Butelka do karmienia może być szklana albo plastikowa, może posiadać czujnik ciepła. Noworodek karmiony butelką je 6-7 razy na dobę, jednorazowo wypija średnio 90-110 ml mleka. W drugim miesiącu wypada 6 karmień dziennie, w trzecim porcja wzrasta o kolejne 10 ml.
W pierwszych sześciu miesiącach życia najwygodniejsze są butelki o niewymyślnych, prostych kształtach, szerokim otworze i odpowiedniej wielkości. Ważne, żeby można było je łatwo umyć, wygodnie wsypać i wymieszać mieszankę mleczną.
Jednak nie wszystkie butelki do karmienia niemowląt do tego się nadają. Zadbaj również o właściwą pozycję podczas karmienia, tak, aby było wygodnie tobie i dziecku.
Maluch będzie dobrze się czuł przytulony do brzucha, skierowany lekko w twoją stronę. Jego głowa musi być wyżej niż pupa i nogi. Niemowląt nigdy nie można karmić w pozycji leżącej, ponieważ łatwo wtedy o zakrztuszenie.
Akcesoria do karmienia możesz kupić w każdym sklepie dziecięcym i w aptece. Naucz się odpowiednio trzymać butelkę z mlekiem i nie zapomnij o dostosowaniu wielkości butelki do wieku dziecka.