Trwa ładowanie...

Smoczek dla dziecka

Avatar placeholder
24.06.2016 08:50
Smoczek dla dziecka
Smoczek dla dziecka

Smoczek dynamiczny nie tylko zaspokaja odruch ssania u dziecka. Również wspiera ten odruch. Jego budowa oraz dynamiczność sprawiają, że dziecko może swobodnie oddychać przez nos.

Każde dziecko rodzi się, mając silne pragnienie ssania. Nawet w okresie, gdy było w brzuchu u mamy, można było czasem zauważyć, jak przyciąga paluszek do buzi. Ssaki, do których ludzie przecież się zaliczają, mają w naturze ssanie. Przyzwyczajenie to przechodzi im wraz z wiekiem i dorastaniem. Jednak nie można dzieciaczkowi odmówić kilku chwil bliskości z mamą. Ciepło, jedzenie, bicie serca matki i jej spokojny oddech – to pierwsze, najpiękniejsze przeżycia, jakich maluszek doświadcza na tym świecie. Gdy matka odstawia je od piersi, często chce mu ją czymś zastąpić. Na ratunek przybywa smoczek.

1. Ssanie piersi i ssanie smoczka

Wszystkie dzieci mają potrzebę ssania i dla wszystkich jest to z pewnością wielka przyjemność. Jednak niektórym maluchom wystarcza ssanie piersi podczas karmienia i łatwiej znoszą chwilowy gorszy nastrój. Inne natomiast chciałyby się natychmiast pocieszyć, a ssać mogłyby bez przerwy. Zależy to od temperamentu dziecka, a także prawdopodobnie od przebiegu ciąży i porodu. Nie bez znaczenia jest też atmosfera w domu i to, jak mama odnajduje się w nowej roli.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Na to, w jaki sposób dziecko zareaguje na smoczek, wpływ ma przede wszystkim sposób karmienia. Jeżeli maluch jest karmiony piersią, istnieje duże prawdopodobieństwo, że smoczek wypluje, ponieważ zbytnio różni się on od matczynego sutka. Z kolei dzieci karmione butelką z chęcią przyjmą smoczek, który skutecznie je uspokoi. W przypadku, gdy maluch taki nie otrzyma smoczka, najprawdopodobniej zacznie ssać palec.

Niewskazane jest podawanie smoczka noworodkom i niemowlętom karmionym w naturalny sposób, gdyż może to skutkować zanikiem umiejętności ssania piersi. Zjawisko to ma związek z faktem, iż mechanizm ssania piersi zupełnie odbiega od mechanizmu ssania smoczka. Z drugiej strony po przejściu od kamienia piersią do karmienia sztucznego, dziecko bardzo chętnie przyjmuje smoczek, który skutecznie zaspokaja jego potrzebę ssania. Okres karmienia butelką nie jest długi, co niekoniecznie zaspokaja malca, który po prostu chciałby jeszcze przez chwilę coś possać. Kobiety karmiące piersią mogą często zauważyć, że dziecko już nie je mleka, ale ssie pierś – to je uspokaja. Istnieje prawdopodobieństwo, że gdy maluch nie znajdzie piersi ani smoczka, zacznie ssać kciuk.

2. Charakterystyka smoczków

W dyskusjach na temat niemowlaków można zaobserwować dość żywy wątek negatywnego wpływu smoczka na zgryz dzieci. Istotnie, mechanizm ssania piersi i smoczka jest różny i może powodować to pewne problemy ze zgryzem. Okazuje się jednak, że nowoczesny, udoskonalony smoczek nie powoduje wad zgryzu tak często, jak ssanie kciuka. Dlatego też warto wyposażyć w taki gadżet malucha karmionego z butelki.. Jedyne, czego można próbować uniknąć, to „przyjaźni” smoczka i naszej pociechy. Maluch nie powinien przyzwyczaić się, że w każdej kryzysowej sytuacji dostanie smoczek i że musi on towarzyszyć mu w każdej czynności życiowej. Trudniej będzie go od tego odruchu oduczyć.

Istnieją dwa najpopularniejsze rodzaje smoczków. Pierwszy typ wyróżnia się wąską gumką tuż przy tarczce smoczka, która rozszerza się i zaokrągla ku końcowi. Ważne jednak, aby smoczek nie przybierał postaci wyraźnej kuli. Takie smoczki mogą wyrządzić największą krzywdę zgryzowi maluszka.

Kolejnym rodzajem smoczka jest model stworzony na wzór kobiecego sutka. Przypomina go kształtem i podobnie układa się w jamie ustnej malucha. Zwykle w tarczy smoczka znajdują się dwa otwory dla lepszej wentylacji powietrza oraz wycięcie na nos dziecka. Z tarczą taką można używać trzech typów gumek. To jeden z najbardziej lubianych rodzajów smoczków dzieci – jest najczęściej wybierany przez rodziców.

Przy wyborze smoczka należy pamiętać, że zbyt duża tarczka może utrudniać dziecku oddychanie. Ponadto, jeśli maluszek wypluwa smoczek, oznacza to, że albo nie pasuje mu kształt, albo w ogóle nie chce ssać smoczka. W końcu warto także pamiętać, że do ssania piersi dziecko używa około 40 mięśni twarzy, a przy ssaniu butelki lub smoczka tylko 4. Ssanie piersią wymaga więc lepszej koordynacji mięśniowej i większego nakładu pracy dla mięśni jamy ustnej i języka.

Następny artykuł: Smoczek dla noworodka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze