Trwa ładowanie...

Sterylizacja butelek

Avatar placeholder
19.12.2013 14:40
Sterylizacja butelek
Sterylizacja butelek

Wszystkie akcesoria dla dzieci stosowane podczas karmienia należy dokładnie czyścić i sterylizować przed każdym kolejnym użyciem. Standardowy proces czyszczenia butelki nie usuwa wszystkich bakterii z jej wnętrza i tym samym nie chroni dziecka przed chorobami infekcyjnymi. Jedynie sterylizacja butelek gwarantuje bezpieczeństwo podczas karmienia dziecka. Sterylizacja elektryczna i sterylizacja w mikrofali są względnie nowymi metodami odkażania butelek, podczas gdy gotowanie i sterylizacja w zimnej wodzie to techniki stosowane przez młode mamy od wielu lat. Zanim użyjesz butelki do karmienia dziecka, dowiedz się, jak skutecznie odkazić akcesoria dla dzieci i którą metodę sterylizacji wybrać.

1. Sterylizacja parowa

Elektryczna sterylizacja parowa zbliżona jest do metody odkażania butelek stosowanej w szpitalach. Cały proces trwa około 8-12 minut, włącznie z czasem poświęconym na ostudzenie butelki. Sterylizacja parowa jest zabiegiem szybkim i nieskomplikowanym, jednak poddaje się mu tylko określone części butelki, nadające się do gotowania. Pojemnik i smoczek do butelki powinnaś umieścić do góry dnem, aby usprawnić proces odkażania dziecięcych akcesoriów. Po zakończeniu odkażania, efekt czystości zamkniętego pojemnika utrzymuje się nawet do trzech godzin. Największą zaletą tej metody jest brak charakterystycznego zapachu i smaku pojawiającego się po sterylizacji niektórymi metodami. Jeżeli do odkażenia butelki stosujesz mikrofalówkę, powinnaś pamiętać o zaopatrzeniu się w specjalny parownik i o usunięciu wszystkich metalowych części akcesoriów dla dzieci. Ten zabieg trwa około 5-8 minut, do którego dodasz czas stygnięcia butelki.

Istnieją specjalne butelki dla dzieci, które umieścisz bezpośrednio w mikrofali. Dzięki tym akcesoriom czas sterylizacji zostaje skrócony do 90 sekund. Należy pamiętać o otworzeniu pojemnika przed rozpoczęciem procesu, dzięki czemu ciepło doskonale wniknie w głąb butelki.

2. Gotowanie butelek

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"

Kolejną metodą sterylizacji dziecięcych butelek jest gotowanie. Wszystkie akcesoria używane do karmienia niemowlaka należy umieścić we wrzącej wodzie na minimum 10 minut. Do zabiegu wyznacz jedno naczynie i używaj go wyłącznie do odkażania butelek. Jeżeli zdecydujesz się na tę metodę, pamiętaj, że niektóre elementy, takie jak gumowy smoczek, będą wymagały częstszego niż zwykle wymieniania.

3. Sterylizacja zimną wodą

W tym przypadku do odkażenia butelki wykorzystasz specjalne tabletki do sterylizacji. Produkt należy rozpuścić w wyszczególnionej w opisie użycia ilości wody, tworząc roztwór o działaniu antybakteryjnym. Wspomniane tabletki są produktem bezpiecznym i nie powodują efektów ubocznych nawet po przypadkowym zażyciu. Upewnij się, że butelka do karmienia całkowicie zanurzyła się w roztworze i że w pojemniku nie tworzą się pęcherzyki powietrza. Akcesoria powinny być gotowe do użycia po upływie pół godziny, ale dla całkowitej pewności można pozostawić je z roztworze przez 24 godziny. Przed każdą sterylizacją powinnaś sporządzić świeży roztwór, a przed wyjęciem czystej butelki z wody dokładnie umyć ręce. Pojemniki uzupełnione mlekiem matki przechowuj w lodówce nie dłużej niż przez 24 godziny i trzymaj z dala od surowego jedzenia.

Patrycja Karpińska

Następny artykuł: Sterylizator do butelek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze