Trwa ładowanie...

Do kiedy smoczek?

Avatar placeholder
29.05.2019 08:28
Do kiedy smoczek?
Do kiedy smoczek? (123rf)

Rodzice często się zastanawiają, do kiedy może być stosowany smoczek, aby skutecznie uspakajać ich małą pociechę. Smoczek daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i pozwala zapomnieć o stresującej sytuacji, natomiast rodzicom daje możliwość cieszenia się chwilami wolnymi od płaczu i marudzenia malucha. Jednak prędzej czy później przychodzi czas, kiedy należy zrezygnować ze smoczka. Jak rozpoznać, że ten moment nadszedł?

spis treści

1. Do kiedy smoczek dla malucha?

Im dłużej rodzice zwlekają z odzwyczajeniem dziecka od ssania smoczka, tym więcej powinni się spodziewać płaczu i protestów. Wybranie odpowiedniego momentu nie jest łatwe. Noworodek ma silnie rozwiniętą potrzebę ssania, która jest zaspokajana właśnie przez podawanie smoczka. Najlepszy moment nadchodzi wówczas, gdy ta potrzeba zmniejsza się, lecz dziecko nie jest jeszcze mocno związane emocjonalnie ze smoczkiem. Im maluch starszy, tym bardziej przywiązuje się i tym bardziej cierpi, gdy następuje odstawienie smoczka.

Niektórzy specjaliści zalecają, by ssanie smoczka zakończyło się nawet około 6 miesiąca życia; inni radzą, by zrobić to około 18 miesiąca lub nie później niż przed skończeniem 2 roku życia. Rodzicom podpowiada się także, by już od samego początku starali się ograniczać ssanie do sytuacji, kiedy jest to konieczne, np. podczas usypiania dziecka. Dobrym momentem na odzwyczajanie dziecka od smoczka może być czas, kiedy dziecko zaczyna wkładać do buzi wszystkie rzeczy znajdujące się dookoła niego. Wówczas maluch sam coraz częściej wypluwa smoczek.

2. Kiedy jest dobry moment na odstawienie smoczka?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Odzwyczajanie od smoczka nie powinno odbywać się w czasie, kiedy w życiu maluszka następują jakieś inne stresujące sytuacje, np. zaprzestanie karmienia piersią czy ząbkowanie. Dobrze też, jeśli w życiu rodziców także nie dzieje się nic stresującego, ponieważ dziecko będzie wymagać w tym okresie więcej uwagi. Zapomnij o rezygnacji ze smoczka, kiedy spodziewasz się wizyty gości czy kiedy jeden z opiekunów dziecka wyjeżdża.

Poza tym należy pamiętać o zdecydowanym działaniu. Jeśli już zapadła decyzja, że nadszedł odpowiedni czas, nie rezygnuj ze swojego postanowienia z powodu krzyku dziecka. Nieustanny płacz malucha może być przykrą sytuacja również dla opiekunów, jednak dla dobra dziecka należy wytrwać w swoim postanowieniu. Największy niepokój dziecka może trwać do trzech dni, zatem jeśli rodzice pracują, warto odłożyć ten moment na weekend. Jeśli nie pozwolisz maluchowi na ssanie smoczka w piątkowy wieczór, najprawdopodobniej już w poniedziałek nie będzie domagać się tej czynności.

Smoczek to przedmiot, z którym maluch jest bardzo związany, dlatego rodzice muszą pamiętać o wybraniu dobrego momentu na odzwyczajanie od niego, dzięki czemu nie stanie się to dla dziecka wydarzeniem traumatycznym.

Następny artykuł: Inteligencja emocjonalna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze