Trwa ładowanie...

Bajki grajki – czym są, zalety

Avatar placeholder
24.04.2019 14:21
Bajki grajki – czym są, zalety
Bajki grajki – czym są, zalety (123rf)

Bajki grajki to innymi słowy bajki muzyczne. Dzieci uwielbiają słuchać bajek, które mają magiczną moc przenoszenia w świat fantazji. Bajki grajki posiadają wiele walorów związanych z rozwojem sztuki fonograficznej. Do konkretnej opowieści wprowadza się środki audiowizualne, które są bodźcem do poznania nowych jakości estetycznych. Bajki grajki są blisko spokrewnione z teatrem.

spis treści

1. Bajki grajki – czym są

Dlaczego bajki grajki mają tak wiele wspólnego z teatrem? Związane jest to z takimi aspektami, jak podział na role, dialog, akcję dramatyczną i tło muzyczne. Przykładem bajki grajki jest słuchowisko. To utwór literacko-muzyczny, który musi być wewnętrznie przystosowany do współczesnych nośników dźwięku. Bajki grajki o znamionach słuchowiska należy do awizualnej postaci przekazu estetycznego. Niektóre pojęcia przekazywane są zatem w akustycznej i językowej formie. Język mówiony bazuje na odpowiedniej intonacji, która pozwala wyodrębnić z tekstu bogatą składnię i leksykę. Dzięki temu młody słuchacz wzbogaca swoje słownictwo.

Bajki grajki to idealny trening wyobraźni małego człowieka
Bajki grajki to idealny trening wyobraźni małego człowieka
Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Bajki grajki stanowią zatem połączenie słowa i elementów fonicznych, dzięki temu odbiorca może zwiększyć głębię doznać i przeżyć. Dzięki takiej syntezie udaje się dziecku skupić na wyrazach i ich znaczeniu. Dzieje się tak, ponieważ atmosfera bajki muzycznej pozwala oderwać się od rzeczywistości i spraw codziennych. Ważną rolę odgrywa postać narratora, która polega na komentowaniu i wprowadzaniu słuchacza w nowe wydarzenie. Dobry narrator ma znakomity kontakt z dzieckiem i przez to dziecko potrafi rozgraniczyć własny świat od świata, w którym egzystują bohaterowie bajki.

To też warto wiedzieć

2. Bajki grajki - zalety

Muzyka w życiu każdego człowieka odgrywa ważną rolę. Może być źródłem radości, smutku, zadowolenia, satysfakcji. Bajki grajki wprowadzają dzieci w świat muzyki. Już u dwulatka pojawia się potrzeba słuchania muzyki, dziecko zaczyna nabywać umiejętności poruszania się i wykazuje wyczucie nieskomplikowanych zjawisk rytmicznych. Bajki grajki wprowadzają ponadto w aktywność muzyczną, która ma na celu rozwijanie predyspozycji twórczych.

Jak rozwijać zmysły dziecka?
Jak rozwijać zmysły dziecka? [7 zdjęć]

Zmysły zaczynają się rozwijać już w życiu płodowym. Pierwszy jest dotyk, który towarzyszy rosnącemu

zobacz galerię

Bajki grajki kształcą wiele umiejętności intelektualnych. Zaliczymy do nich między innymi podzielność uwagi, odpowiednią reakcję na bodźce, dokładność spostrzegania, kształcenie pamięci i procesów związanych z porównywaniem, analizą itp. Bajki grajki są wspaniałą okazją do rozszerzania treści w nich zawartych. Mogą być zaczynem do stworzenia pracy plastycznej, nauki gry na instrumentach czy ekspresji tanecznej. Wszechstronny rozwój dziecka w wyniku korzystania z takiego gatunku, jak bajki grajki dokonuje się w sposób naturalny i wpływa na rozwój procesów poznawczych. Spostrzegani jakości dźwięków i zjawisk akustycznych ma decydujący wpływ na spójność pomiędzy myśleniem konkretnym, a abstrakcyjnym. Bajki grajki potrafią intensywnie kształcić uwagę, koncentrację, umiejętności klasyfikowania i porównywania. Dzięki temu poprawia się sprawność operacji myślowych.

Znajdź bajki grajki

Następny artykuł: Co powinien umieć trzylatek?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze