Bajki grajki – czym są, zalety
Bajki grajki to innymi słowy bajki muzyczne. Dzieci uwielbiają słuchać bajek, które mają magiczną moc przenoszenia w świat fantazji. Bajki grajki posiadają wiele walorów związanych z rozwojem sztuki fonograficznej. Do konkretnej opowieści wprowadza się środki audiowizualne, które są bodźcem do poznania nowych jakości estetycznych. Bajki grajki są blisko spokrewnione z teatrem.
1. Bajki grajki – czym są
Dlaczego bajki grajki mają tak wiele wspólnego z teatrem? Związane jest to z takimi aspektami, jak podział na role, dialog, akcję dramatyczną i tło muzyczne. Przykładem bajki grajki jest słuchowisko. To utwór literacko-muzyczny, który musi być wewnętrznie przystosowany do współczesnych nośników dźwięku. Bajki grajki o znamionach słuchowiska należy do awizualnej postaci przekazu estetycznego. Niektóre pojęcia przekazywane są zatem w akustycznej i językowej formie. Język mówiony bazuje na odpowiedniej intonacji, która pozwala wyodrębnić z tekstu bogatą składnię i leksykę. Dzięki temu młody słuchacz wzbogaca swoje słownictwo.
Bajki grajki stanowią zatem połączenie słowa i elementów fonicznych, dzięki temu odbiorca może zwiększyć głębię doznać i przeżyć. Dzięki takiej syntezie udaje się dziecku skupić na wyrazach i ich znaczeniu. Dzieje się tak, ponieważ atmosfera bajki muzycznej pozwala oderwać się od rzeczywistości i spraw codziennych. Ważną rolę odgrywa postać narratora, która polega na komentowaniu i wprowadzaniu słuchacza w nowe wydarzenie. Dobry narrator ma znakomity kontakt z dzieckiem i przez to dziecko potrafi rozgraniczyć własny świat od świata, w którym egzystują bohaterowie bajki.
To też warto wiedzieć
- Czytanie dzieciom
- Jak często czytamy dzieciom?
- Mowa i głosne czytanie dzieciom
- Mozart dla dzieci
2. Bajki grajki - zalety
Muzyka w życiu każdego człowieka odgrywa ważną rolę. Może być źródłem radości, smutku, zadowolenia, satysfakcji. Bajki grajki wprowadzają dzieci w świat muzyki. Już u dwulatka pojawia się potrzeba słuchania muzyki, dziecko zaczyna nabywać umiejętności poruszania się i wykazuje wyczucie nieskomplikowanych zjawisk rytmicznych. Bajki grajki wprowadzają ponadto w aktywność muzyczną, która ma na celu rozwijanie predyspozycji twórczych.
Bajki grajki kształcą wiele umiejętności intelektualnych. Zaliczymy do nich między innymi podzielność uwagi, odpowiednią reakcję na bodźce, dokładność spostrzegania, kształcenie pamięci i procesów związanych z porównywaniem, analizą itp. Bajki grajki są wspaniałą okazją do rozszerzania treści w nich zawartych. Mogą być zaczynem do stworzenia pracy plastycznej, nauki gry na instrumentach czy ekspresji tanecznej. Wszechstronny rozwój dziecka w wyniku korzystania z takiego gatunku, jak bajki grajki dokonuje się w sposób naturalny i wpływa na rozwój procesów poznawczych. Spostrzegani jakości dźwięków i zjawisk akustycznych ma decydujący wpływ na spójność pomiędzy myśleniem konkretnym, a abstrakcyjnym. Bajki grajki potrafią intensywnie kształcić uwagę, koncentrację, umiejętności klasyfikowania i porównywania. Dzięki temu poprawia się sprawność operacji myślowych.