Dziecko 15 miesięcy

Dziecko (15 miesięcy) najprawdopodobniej już chodzi. Chodzenie to umiejętność, którą w tym wieku opanowuje około 90 proc. dzieci. Pierwsze kroki dziecka mogą jednak nadejść około 18 miesiąca życia, co także mieści się w normie i nie jest powodem do niepokoju. Maluch w wieku 15 miesięcy jest bardzo ciekawy świata, chce naśladować rodziców w ich codziennych czynnościach. Można mu na to pozwalać. Pamiętajmy jednak, aby nie dawać dziecku małych ani ostrych przedmiotów.

Rozwój fizyczny 15-miesięcznego dziecka

Większość dzieci w wieku 15 miesięcy potrafi już nieźle chodzić, choć w wielu przypadkach niezbyt pewnie. Nawet jeśli maluchy nie radzą sobie jeszcze dobrze na dwóch nóżkach, wypróbowują już inne rodzaje poruszania się: wspinaczkę, bieganie, skakanie. Pomagają także w zakupach, chwaląc się nową umiejętnością noszenia ze sobą różnych przedmiotów. Wyjście do supermarketu z takim szkrabem może okazać się trudniejsze niż było do tej pory. Dziecko jest już znudzone wózkiem i znacznie chętniej podróżowałoby bardziej samodzielnie. Pozwalajmy na to, gdyż to najlepszy sposób na ćwiczenie nowych umiejętności i obserwowanie świata z nowej perspektywy.

15-miesięczne dzieci chcą też naśladować zachowania rodziców, garną się do stołu, kiedy rodzina je, chcą bawić się telefonem. Fascynujące okazują się wszystkie nowe przedmioty w zasięgu wzroku dziecka. Maluch obserwujący mamę malującą usta szminką albo układającą papiery na biurku, chce robić to samo, albo chociaż zbadać nowe przedmioty, a którymi nie miało do tej pory do czynienia.

Jak wspomóc rozwój 15-miesięcznego dziecka?

Świetną zabawą dla dziecka 15-miesięcznego jest zabawa z piłką, najlepiej plażową, dużą i kolorową. Zwykłe turlanie piłki do dziecka może już się maluchowi znudzić, dlatego trzeba nieco urozmaicić zabawę. Szczególnie zdrowe będzie bawienie się z dzieckiem na świeżym powietrzu. Znajdźmy trawnik ze wzniesieniem i toczmy piłkę pod górę. Kiedy będzie turlać się w dół, zachęcajmy dziecko, aby ją łapało. Pokażmy też najpierw, jak to się robi.

Zachęcanie do chodzenia to także urozmaicanie tej czynności. Można zaopatrzyć dziecko w zabawki, które można toczyć równocześnie utrzymując się na dwóch nogach. Frajdę sprawią także przedmioty i zabawki do ciągnięcia za sobą lub popychania przed sobą. Dodatkowo 15-miesięczne dziecko coraz sprawniej uczy się koordynować chodzenie.

Jeżeli maluch jest bardzo chętny do naśladowania różnych codziennych czynności, dobrze jest mu to umożliwić. Zapewnijmy mu jednak bezpieczeństwo. Lepiej nie dawać dziecku prawdziwych kluczy czy grzebienia z ostrymi zębami – wystarczy zapewnić maluchowi przedmioty podobne do tych, których używają rodzice, ale wyprodukowane specjalnie dla małych dzieci. Dziewczynki będą zachwycone torebeczką z różnymi akcesoriami. Innym pomysłem jest wypełnienie pudełka różnorodnymi przedmiotami codziennego użytku, którymi dziecko nie zrobi sobie krzywdy, takimi jak: rolka pozostała z papierowych ręczników, drewniane łyżki, papierowe pudełka, gazety. To nie tylko ćwiczenie dla małych rączek, ale i zabawa rozwijająca inteligencję – maluch będzie chciał zgadnąć do czego to wszystko służy.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 dni temu

4
Artykuły Rozwój fizyczny malucha
Rozwój fizyczny malucha

Smoczek

Smoczek

bezpieczeństwa i pozwala zapomnieć o stresującej sytuacji, natomiast rodzicom daje możliwość cieszenia się chwilami wolnymi od płaczu i marudzenia malucha.

Rozwój fizyczny malucha

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

objawem, ponieważ właśnie do tego czasu u dziecka odbywa się najintensywniejszy rozwój mięśni stopy, a maluch może mieć tzw. fizjologiczne płaskostopie (...) robieniem pierwszych kroków około pierwszego roku życia....

Rozwój fizyczny malucha

Leżenie na brzuszku

Leżenie na brzuszku Odtwórz wideo

na plecy oraz poszukiwać przedmiotów. Taka pozycja odgrywa więc niebagatelną rolę w rozwoju motorycznym i pomaga budować zmysł równowagi. Leżenie

Rozwój fizyczny malucha

Aktywne dziecko

Aktywne dziecko

Aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na nadwagę lub otyłość. Dziecko nie powinno zwalczać nadmiarowych kilogramów restrykcyjną dietą, gdyż jeszcze się rozwija.

Rozwój fizyczny malucha

Dziecko 18 miesięcy

, węchem. Jak wygląda życie z perspektywy 18-miesięcznego dziecka? Jak prezentuje się rozwój półtorarocznego malucha? Rozwój fizyczny dziecka (...) pod względem fizycznym,...

Rozwój fizyczny malucha

Nauka pływania dla dzieci

Nauka pływania dla dzieci

się z dzieckiem do szkoły pływania dla niemowląt, gdzie pod okiem instruktora będziecie uczyć malucha wielu przydatnych na tym etapie umiejętności (...) się na oswajanie malucha z wodą. Dajcie dziecku czas na poznanie...

Rozwój fizyczny malucha

Rozwój dwulatka

denerwuje się gdy coś mu nie wychodzi Co powinno zaniepokoić w rozwoju dziecka? W wieku półtora roku, mimo wspierania rozwoju dziecka, maluch nie umie (...) i odrębność. Jest to okres głębokich...

Rozwój fizyczny malucha

Ważne etapy w rozwoju małego dziecka

Ważne etapy w rozwoju małego dziecka

Jak rozwija sie niemowlę? Półroczne niemowlę powinno siedzieć, roczne - chodzić. Taki stereotyp dotyczący rozwoju dziecka wpajano rodzicom (...) nie jest to pewnikiem. Rozwój motoryczny dziecka po porodzie przebiega...

Rozwój fizyczny malucha

Matka ucząca dzieci pływać

Matka ucząca dzieci pływać

Środowisko prenatalne każdego człowieka oswaja go z przebywaniem w wodzie. Dlatego warto rozważyć kontynuowanie pływania po narodzinach dziecka.

Rozwój fizyczny malucha

17-miesięczne dziecko

17-miesięczne dziecko

Dziecko (17 miesięcy) jest coraz sprawniejszym maluchem, ponad 90 proc. dzieci w tym wieku nie tylko chodzi "bez trzymanki", ale także potrafi kucać, podnosić z ziemi różne przedmioty i je ze sobą nosić.