Nauka tańca dla dzieci
Taniec sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji. Regularny taniec sprawia, że nie mamy problemów z nadwagą i jesteśmy sprawni fizycznie. Ponadto taniec pomaga wyładować nadmiar energii i rozładować wszelkiego rodzaju stres. Chociaż taniec jest dość przydatnym elementem naszego życia i ważną dla każdego człowieka umiejętnością, prawdziwie tańczyć, tj. wykonywać określone figury, które składają się na rodzaj tańca, potrafi niewielu.
1. Zalety tańca
Taniec ma wielorakie znaczenie, zarówno zdrowotne, jak i kształcące i wychowawcze. Zajęcia taneczne prowadzone przy muzyce oddziałują na emocje, wyobraźnię i potrzeby duchowe człowieka. Wspólne zabawy i tańce rozwijają w dzieciach potrzebę wspólnego działania, zwiększają karność i poczucie odpowiedzialności. Dzięki tym zajęciom dzieci mogą rozwijać indywidualne zdolności. Chętnie podejmują inicjatywę, są aktywne i samodzielne. Oprócz tego konieczność zapamiętania różnych zmian następujących w zabawie czy tańcu zmusza dziecko do uwagi, szybkiej orientacji i decyzji. Zajęcia taneczne pomagają pokonywać wewnętrzne opory dziecka, nieśmiałość, stwarzają wiele okazji do uaktywnienia.
Taniec i jego istotne znaczenie pojawia się już w przedszkolu, kiedy to zaczynają się pierwsze bale karnawałowe dla przebierańców. Już wtedy można zaobserwować dzieci, które tańczą lepiej od innych. Mówi się wówczas, że mają niezwykłe poczucie rytmu, a przy tym doskonałą koordynację ruchową. W przedszkolu każde dziecko dość chętnie porusza się w rytm muzyki. Dzieci bowiem tak samo jak dorośli mają swoje pasje - są rzeczy, które lubią i takie, za którymi nie przepadają. Umiejętności poszczególnych dzieci, ich zdolności lub trudności ujawniają się w toku zajęć. Wszystkie formy zajęć umuzykalniających, w tym także taniec, kształcą wrażliwość estetyczną dziecka, wzbudzając jego zamiłowanie do ruchu przy muzyce. Poza tym taniec sprawia, że dziecko rozsądnie spędza wolny czas i uczy się, że posiadanie hobby jest ważnym elementem życia codziennego.
2. Tańczyć każdy może
Taniec towarzyszy ludzkości właściwie od zawsze. Zalicza się go do czynności kulturalnych. A od czasu pojawienia się w telewizji różnego rodzaju programów poświęconych aktywności tanecznej, taniec stał się jedną z najbardziej popularnych i chętnie wybieranych form aktywności wśród dzieci i młodzieży. Szkoły tańca wyrastają jak przysłowiowe grzyby po deszczu i to już nie tylko w wielkich miastach. Popularność, jaką cieszy się taniec, sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na tego typu usługi. Jest coraz więcej nauczycieli, którzy proponują szybką, łatwą i przyjemną naukę. Jest też coraz więcej szkół, które prześcigają się w ciekawych ofertach przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Wybór jest ogromny. Kiedy więc nasze dziecko ukończy 4 r.ż. i zapragnie rozpocząć naukę tańca, nie zwlekajmy, tylko poszukajmy odpowiednich szkół i wybierzmy tę, w której nasza pociecha znajdzie coś dla siebie.
Pierwszym krokiem ku nauce tańca jest wybór szkoły tańca, dzięki której osiągniemy zamierzony cel. Kiedy zdecydujemy się już, że chcemy, aby nasze dziecko było uczone przez profesjonalistów w prawdziwej szkole tańca, musimy zasięgnąć opinii na temat danej szkoły. Trzeba bowiem dowiedzieć się, jak skuteczna jest nauka w danej szkole, czy nauczyciele umieją dotrzeć do wszystkich uczniów. Trzeba spróbować porozmawiać z osobami, które daną szkołę już skończyły i zapoznać się z ich zdaniem. Oczywiście ważne jest też to, jakie koszty nauki poniesiemy w danej szkole. Kwestia finansowa jest jednym z ważniejszych elementów dla większości ludzi, którzy chcą wybrać szkołę tańca, w której pragną się uczyć. Zanim zdecydujemy się na daną szkołę, musimy także zapoznać się z tym, co tak naprawdę nam oferuje. Bywa, że szkoły mają jedną formę nauki, a bywa też, że wykorzystują różne rodzaje ćwiczeń, dzięki którym taniec przestanie sprawiać trudności. Kiedy już wybierzemy odpowiednią szkołę, powinniśmy zadecydować, czy chcemy dla naszej pociechy indywidualne lekcje, czy grupowe.
Pierwsze problemy związane z nieumiejętnością tańczenia mogą pojawić się w szkole podstawowej. W okresie dojrzewania potrzeba umiejętności tanecznych jest bowiem coraz większa. Choćby z powodu zaimponowania przedstawicielom innej płci lub pokazania swoich talentów. Tutaj taniec potrafi wywierać na młodych ludziach niezwykłą presję. Niemniej musimy wszyscy sobie zdawać sprawę z tego, że nie każdy lubi tańczyć. Niestety popularność, jaką cieszy się taniec w naszym kraju, także za sprawą różnych programów telewizyjnych, sprawia, że rodzice zmuszają swoje dzieci do uczęszczania do szkół tanecznych. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że taniec jako forma artystycznej aktywności stanowi dla wielu dorosłych ludzi symbol niespełnionych marzeń. Jednak zmuszanie dzieci do czegoś, co je nie interesuje i czego nie lubią, nie sprawi im radości. Warto zatem szanować dziecięce uczucia i wspierać faktyczne zainteresowania, zamiast narzucać swoje niespełnione ambicje.