Muzyka dla niemowląt

Dziecko słyszy na długo przed urodzeniem, czyli jeszcze w życiu prenatalnym. Mimo że dźwięki muzyki dobiegają do dziecka wygłuszone przez warstwę skóry i wód płodowych, to dziecko potrafi już rozpoznawać melodie. Słuchając niektórych, wyraźnie ożywia się i reaguje, poruszając się, przy innych natomiast zasypia. Naukowcy jednak twierdzą, że na preferencje muzyczne dziecka przed urodzeniem największy wpływ ma przyjemność odczuwana przez matkę.

Ulubiona muzyka uszczęśliwia

W organizmie matki, która słucha swojej ulubionej muzyki wytwarzają się endorfiny - hormony szczęścia - i to właśnie one powodują, że dziecko w jej łonie także odczuwa przyjemność. Mamy mają więc olbrzymi wpływ na preferencje muzyczne swojego dziecka, ale też ogromną szansę, by już na tym wczesnym etapie wyrabiać jego muzyczny gust. Pamiętać jednak należy, że chcąc nauczyć maluszka słuchania na przykład muzyki poważnej, mama także musi czerpać przyjemność z jej słuchania. W przeciwnym razie odniesie odwrotny skutek.

Polecane wideo:

Oczywiście najodpowiedniejszą muzyką dla niemowlaka będą łagodne dźwięki o dość wysokiej częstotliwości, harmonii, z melodyjnymi, wyrazistymi tematami, koniecznie w tonacjach durowych i w niespiesznych tempach. Taka muzyka wpłynie łagodząco i uspokajająco na skołatany układ nerwowy małego człowieka, a jednocześnie poprawi nastrój świeżo upieczonej mamy. Spośród ogromu dostępnego repertuaru muzyki klasycznej, można polecić muzykę instrumentalną Wolfganga Amadeusza Mozarta. Spośród nagrań wybieramy części pogodne, które mają dopisek „dur” oraz tempo wolne lub umiarkowane. Następnie spośród bogactwa kompozycji tego kompozytora wybieramy te, które się nam najbardziej podobają.

Pamiętajmy także, że muzyka nie może nikomu przeszkadzać. Nie może być więc zbyt głośna, ponieważ małe dzieci dużo dotkliwiej odczuwają większą dawkę decybeli. Nie powinna także zawierać zbyt dużo niskich częstotliwości ani zbyt agresywnego rytmu. Powinna natomiast mieć jasną, przejrzystą formę o zrozumiałych tematach melodycznych.

Jeśli chcemy maluszka zaktywizować do działania, najlepiej włączyć muzykę o żywszych tempach. Specjaliści polecają w tym celu utwory barokowe, a więc takich kompozytorów jak Jan Sebastian Bach, Antonio Vivaldi czy Georg Philipp Telemann.

Muzyka musi bawić i dawać radość

Osobny rozdział stanowi muzyka jako część zabawy. Dzieci uwielbiają zabawy z rytmem, który wpływa niezwykle stymulująco na wiele aspektów rozwoju. Polecam tutaj muzykę Raimonda Lapa z serii „Muzyka bobasa”, która doskonale nadaje się jako podkład do wielu zabaw przy muzyce. W kompozycje te wplecione są przeróżne odgłosy, które dodatkowo ćwiczą percepcję maluchów.

Na rynku muzycznym jest dostępnych kilka różnych kompilacji z muzyką polecaną dla dzieci. Jeżeli natomiast chętniej słuchamy muzyki rozrywkowej, to wybierzmy spośród znanych kompozycji te, które mają podobne cechy do wyżej wymienionych, pamiętając szczególnie o niezbyt wysokim poziomie głośności. Można także wybrać utwory z innych rejonów świata, zwłaszcza te z wątkami etnicznymi, na przykład z Afryki, Indii czy Amazonii. Najlepiej jednak spróbować wówczas włączyć do słuchanego repertuaru odgłosy przyrody, które od wieków wpływają na człowieka regenerująco i wzmacniająco. Poszukajmy płyt z nagraniami głosów ptaków, szumu morza, wodospadu i innych odgłosów natury. Również przy tych dźwiękach wspaniale rozwija się percepcja dziecka.

Warto jednak wiedzieć, że nawet bardzo dobre, sprawdzone formy stymulacji rozwoju mogą wyrządzić krzywdę, jeśli są stosowane w nadmiarze. Dziecko musi mieć czas przeznaczony na rozwój i na odpoczynek bez ruchu, światła i dźwięku. Ponieważ tylko w bezruchu, ciemności i ciszy układ nerwowy człowieka w pełni odpoczywa i regeneruje się.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Zabawki dla niemowlaka
Zabawki dla niemowlaka

Zabawki interaktywne i ich pozytywny wpływ na niemowlę

Wielu rodziców o zakupie zabawki interaktywnej myśli już w chwili kompletowania wyprawki. Czym są tego rodzaju produkty i jaki mają wpływ (...) na rozwijające się niemowlę? Zabawki interaktywne w ostatnich latach biją...

Zabawki dla niemowlaka

Co w prezencie dla malca?

Wybierasz się w odwiedziny lub na urodziny do znajomych czy rodziny z małym dzieckiem i zastanawiasz się, jaki prezent wybrać? Pomyśl o praktycznej zabawce, takiej jak Ubranko-otulanko zaprojektowane przez Anię Dereszowską. Niejedni wujkowie, dziadkowie...

Zabawki dla niemowlaka

Książki dla niemowląt - "Oczami maluszka", "Bee, mee i kukuryku"

Wydaje się, że kupowanie książek niemowlętom nie ma sensu. Nic bardziej mylnego. Dla prawidłowego rozwoju malucha, konieczna jest właściwa stymulacja różnego rodzaju zmysłów. Czytanie książeczek nawet niemowlętom przyczynia się do budowania więzi z dzieckiem....

Zabawki dla niemowlaka

Maty edukacyjne dla niemowląt

bobasy wyciągają rączki w kierunku wiszących pluszaków, by je chwycić. Kiedy zabawki z czasem znudzą się dziecku, można je wymieniać na inne. Dlaczego (...) zabezpieczającego płotka - mata staje się minikojcem. Na pałąkach przywieszone...

Zabawki dla niemowlaka

Misie popularne w Polsce

Misie popularne w Polsce

Miś - uniwersalna zabawka Miś to zabawka, która jest ponadczasowa i uniwersalna. Pasuje zarówno dla chłopców jak i dziewczynek, a nawet na prezent dla dorosłej osoby.

Zabawki dla niemowlaka

Prawda o pluszowym misiu

Prawda o pluszowym misiu

Pluszowy miś Pluszowe misie to nieodłączne towarzysze zabaw dzieci na całym świecie.

Zabawki dla niemowlaka

Zabawki dla niemowlaka - grzechotki

Zabawki dla niemowlaka - grzechotki

Wybór zabawek dla dzieci jest ogromny i nietrudno jest pogubić się w ich gąszczu. Producenci prześcigają się w wymyślaniu wzorów, faktur i kolorów, które w zawrotnym tempie zmieniają się pod wpływem następujących trendów.

Zabawki dla niemowlaka

Gumowe kaczki do kąpieli

Gumowe kaczki do kąpieli

Gumowe kaczuszki do kąpieli to jedne z najpopularniejszych zabawek dla dzieci.