Mamo, co to jest? – pomóż dziecku poznawać świat

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko prawidłowo się rozwijało, musisz poświęcać mu wiele uwagi. Mały człowiek jest ciekawy świata – zadaje dużo (często trudnych) pytań, bo chce poznawać wciąż nowe rzeczy. Czy wiesz, że dieta i odpowiednio dobrane zabawy mogą korzystnie wpłynąć na rozwój malucha?

Jak zachęcić dziecko do poznawania świata?

Przede wszystkim poczekaj, aż dziecko będzie gotowe. Bądź cierpliwa. Nie ma co rozpoczynać nauki zbyt wcześnie. Jeżeli maluch nie będzie potrafił sobie z czymś poradzić, wówczas szybko się zniechęci. Nie oczekuj też natychmiastowych rezultatów, zachęcaj swoją pociechę do samodzielności, ale pozwól, by sprawiała mu ona przyjemność. Jeżeli prawidłowo wykona powierzone mu zadanie – pochwal je, przytul i ucałuj. Pozytywne wzmocnienia działają o wiele lepiej niż karcenie! Bądź konsekwentna i trzymaj się raz podjętej decyzji. Jeżeli uczysz dziecko nowej czynności, ale widzisz, że ewidentnie sobie z nią nie radzi – odpuść, a do nauki wróć za kilka tygodni. Nie przejmuj się też, gdy zapomina ono o tym, czego już się nauczyło. Bywa, że maluch umie już korzystać z nocnika, jednak zdarzy mu się mała wpadka. Nie karć go, ale spokojnie przypomnij, że przecież posiadł już pewną umiejętność. Przede wszystkim pamiętaj o bezpieczeństwie! Twoje dziecko musi wiedzieć, czym grożą ryzykowne zabawy, dotykanie urządzeń elektrycznych czy szklanych przedmiotów.

Ćwiczenia i zabawy korzystnie wpływające na rozwój poznawczy malucha do 3 lat

Jeżeli chcesz, aby dziecko rozwijało się prawidłowo, musisz poświęcać mu sporo uwagi. Uczcie się wspólnie poprzez zabawę. Organizuj wycieczki w ciekawe miejsca, chociażby do lasu, parku, na plac zabaw. Opowiadaj maluchowi o roślinach, zachęć, by zbierało kwiatki. Pozwalaj mu na zadawanie pytań: co, dlaczego, jak? Bo – choć czasem trudno jest nam na nie odpowiedzieć – stymulują one rozwój i pozwalają lepiej poznać i zrozumieć otaczający świat. Bądź cierpliwa i poważnie, ze spokojem wyjaśniaj dziecku nurtujące je kwestie. Dużo mu czytaj. Możesz powtarzać kilkukrotnie te same bajki, a z czasem zobaczysz, że maluch je zapamiętuje. Gdy zaczyna już mówić, pozwól mu dopowiadać zakończenie i sama pytaj o różne historie. Zachęcaj go do różnych zabaw np. w nazywanie pewnych przedmiotów, w określanie ich kolorów czy kształtów. Śpiewajcie i tańczcie – naucz swoją pociechę dziecięcych piosenek, puszczaj mu edukacyjną muzykę, tańcz z nim. Kup swojemu dziecku kredki, farby, kolorowe kartki, plastelinę i razem z nim rysuj, maluj, lep. Możecie też wykonywać wspólnie różne doświadczenia i eksperymenty, które rozbudzają zainteresowanie światem.

Prawidłowa dieta dziecka i jej wpływ na jego rozwój

Zbilansowana, wartościowa i pełna witamin dieta jest niezbędna do rozwoju dziecka. Musisz pamiętać, by dostarczać mu kwas Omega 3, ponieważ wpływa on prawidłowo na rozwój jego mózgu oraz tkanek nerwowych. Niezbędne do prawidłowego rozwoju najmłodszych są również: wapń, który wzmacnia układ kostny, żelazo – potrzebne do rozwoju funkcji poznawczych oraz cynk, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Pamiętaj, że maluch musi jeść częściej niż dorosły. Ucz go komunikować, gdy jest głodne, ale sama również powinnaś kontrolować, o jakich porach i jak często je.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 10 godzin temu

3
Artykuły Rozwój intelektualny malucha
Rozwój intelektualny malucha

Wybieramy szkołę językową dla dziecka

Wybieramy szkołę językową dla dziecka

najlepszą decyzję dla swojego malucha. Nie jest bowiem sztuką zapisać pociechę do najdroższej lub najbardziej rozreklamowanej szkoły, ale wybrać (...) taką, która da mu najlepsze perspektywy do rozwoju i doskonalenia...

Rozwój intelektualny malucha

Piosenki po angielsku dla dzieci - nauka przez zabawę

Piosenki po angielsku dla dzieci - nauka przez zabawę Odtwórz wideo

rodziców? Małe dziecko poznaje świat z energią, która dla nas dorosłych jest już w pewnym momencie obca. Rozwój dziecka to odkrywanie świata każdym zmysłem (...) , dla małego odkrywcy świat to duża tajemnica, dlatego wszystko, co nowe...

Rozwój intelektualny malucha

Jak wesprzeć rozwój dziecka?

Jak wesprzeć rozwój dziecka?

Każdy rodzic może wspomóc rozwój intelektualny swojego dziecka za pomocą odpowiednio dobranych gier i zabaw.

Rozwój intelektualny malucha

Dwulatek z prezentem

Dwulatek z prezentem

Kupując prezent dla dziecka, należy wziąć pod uwagę jego wiek. Dwulatek jest pełen energii i ciekawości świata, dlatego rodzice powinni zapewnić mu takie formy aktywności, które będą dla niego atrakcyjne.

Rozwój intelektualny malucha

Liczenie

Liczenie

Nauka liczenia, podobnie jak nauka czytania czy pisania, nie musi być odkładana do momentu, aż maluch pójdzie do przedszkola. Naukę matematyki można wprowadzić już znacznie wcześniej podczas codziennych czynności i zabaw.

Rozwój intelektualny malucha

Malowanie farbami

Malowanie farbami

Znajomość kolorów i umiejętność ich rozpoznawania nie jest wrodzona. Maluszki muszą się tego nauczyć. Już niemowlę reaguje na barwy.

Rozwój intelektualny malucha

Rozwój zdolności u malucha

Rozwój zdolności u malucha

Rodzice mogą i powinno wspierać rozwój zdolności u swoich dzieci. To gwarantuje im start w przyszłość z pasją i różnymi umiejętnościami.

Rozwój intelektualny malucha

Pablopavo i Ludziki "Alfabet"

Pablopavo i Ludziki "Alfabet" Odtwórz wideo

Pablopavo i Ludziki "Alfabet" Animowany teledysk zrealizowany w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej "Ojczysty - dodaj do ulubionych" z pewnością wspomoże najmłodszych w nauce alfabetu. Literki w filmie są prezentowane w formie graficznej jak i muzycznej,...

Rozwój intelektualny malucha

Uzdolniona młodzież

Uzdolniona młodzież

Zdolne dziecko szybko uczy się czytać i pisać. Potrafi wyłonić z czytanego tekstu najistotniejsze elementy. Jeśli chodzi o rozwój kompetencji

Rozwój intelektualny malucha

Jak nauczyć dziecko literek?

Jak nauczyć dziecko literek?

Nauka literek może być przyjemnym dla dziecka zajęciem. Wystarczy wiedzieć, jak go zachęcić do poznawania nowych liter.