Trwa ładowanie...

Sygnały, które oznaczają, że twoje dziecko jest bardzo inteligentne

Psychologowie są zdania, że dzieci o niezwykłych zdolnościach intelektualnych wykazują szereg cech, które świadczą o ich wysokiej inteligencji. I nie chodzi tutaj tylko o szybką naukę mówienia czy łatwe zrozumienie komunikatów wysyłanych przez rodziców. O tym, że dziecko jest inteligentne, mówi wiele innych zachowań.

Zobacz film: "Jak rozwija się przedszkolak?"

1. Niezwykła pamięć

To, czy dziecko jest bardzo inteligentne, widać już w okresie niemowlęctwa. Maluch doskonale zdaje sobie sprawę, gdzie ukryło wcześniej zabawkę, rozpoznaje swój ulubiony park czy twarze osób, które często odwiedzają jego rodziców.

Dziecko o dużym potencjale intelektualnym woli przebywać z dorosłymi i starszymi od siebie
Dziecko o dużym potencjale intelektualnym woli przebywać z dorosłymi i starszymi od siebie (123rf)

Gdy zaczyna mówić, opowiada o wydarzeniach sprzed tygodni, a nawet miesięcy. Takie dziecięce wspomnienia często są wzbogacane o wymyślone historie. Świadczy to o kreatywności dziecka.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Chęć rozwoju

Inteligentne dziecko można rozpoznać także po nieustannej chęci do nauki nowych umiejętności – szybciej niż rówieśnicy nauczył się przewracać na boki, stara się podnosić z łóżeczka, niecierpliwie stawia pierwsze kroki. Taka potrzeba stymulacji rozwoju, to sygnał bardzo łatwy do obserwacji.

By mu w tym pomóc, warto dostarczać maluchowi różnych bodźców z otoczenia. Nowe twarze, pomieszczenia i dźwięki z pewnością pomogą mu w jeszcze szybszym odkrywaniu swoich możliwości.

3. Koncentracja

U dzieci inteligentnych daje się zauważyć skoncentrowane, bardzo skupione na wykonywanej czynności spojrzenie. Już niemowlęta z zainteresowaniem utrzymują kontakt wzrokowy na zabawce lub kolorowej rzeczy znajdującej się w otoczeniu. Uwagę zwracają także twarze rodziców oraz ich reakcje w danej sytuacji.

U starszych dzieci wykazujących wysoką inteligencję zauważamy umiejętność długiego skupienia na monotonnej czynności, np. przy układaniu puzzli, budowaniu domu z klocków czy oglądaniu bajki.

4. Łączy wydarzenia

Bystre dziecko już od najmłodszych lat wykazuje umiejętność łączenia ze sobą różnych wydarzeń. Wie, że wejście do samochodu oznacza podróż, wyciąganie talerzy z szafki to początek pory obiadowej, a zachodzące słońce oznacza kąpiel i sen.

5. Bawi się ze starszymi od siebie dziećmi

Inteligentne dzieci wolą towarzystwo osób dorosłych lub dzieci starszych od siebie. Dzięki temu mogą się od nich nieustannie uczyć nowych słów, zachowań i umiejętności. Zdarza się, że w ten sposób upodabniają się do dorosłych, sprawiając wrażenie starszych wiekiem i doświadczeniem.

Przeczytaj koniecznie

6. Nieustannie w ruchu

Zdaniem pedagogów i psychologów dziecięcych, z wysokim poziomem inteligencji związana jest także wzmożona aktywność dziecka. Jeżeli więc maluch nie ukrywa się ze swoimi emocjami, żywo gestykuluje przy opowieściach oraz jest w nieustannym ruchu – mogą to być sygnały świadczące o jego potencjale intelektualnym.

Zdolne maluchy mają także łatwość w nawiązywaniu kontaktów z nowymi ludźmi oraz w rozśmieszaniu innych członków rodziny.

7. Zaburzenia snu u dziecka

Utalentowane dzieci już w okresie niemowlęcym śpią mniej od rówieśników. Zdarza się, że są płaczliwe, rozdrażnione i oczekują ciągłej atencji ze strony rodziców. Ich krzyk nie wynika z mokrej pieluszki czy głodu.

Bystre niemowlęta wolą odkrywać świat na rękach mamy, zamiast grzecznie leżeć w łóżeczku i patrzeć w ruszającą się zabawkę. Niezaspokojona potrzeba stymulacji może zakończyć się u dziecka histerią. Właśnie dlatego inteligentne dzieci często są trudne w wychowaniu.

10 największych błędów wychowawczych, którymi krzywdzisz swoje dziecko
10 największych błędów wychowawczych, którymi krzywdzisz swoje dziecko [11 zdjęć]

Wychowanie dziecka to bardzo skomplikowany proces, który wymaga od rodzica przemyślanych decyzji. W końcu...

zobacz galerię

8. Lider wśród rówieśników

Inteligencja u dzieci ukazuje się również poprzez chęć przodowania w grupie rówieśniczej. Bez pytania innych o zdanie, wybierają zabawę lub bajkę, którą wszyscy będą oglądać.

W różnych konkurencjach chcą być pierwsze. Lubią też być obserwowane przez dorosłych, którzy następnie pochwalą umiejętności malucha.

9. Odczuwanie empatii i wrażliwość

Dzieci o wysokim potencjale intelektualnym wykazują się również większą niż u innych dzieci wrażliwością. Mocno reagują na każde zachowanie rodziców czy niechęć do zabawy ze strony innych kolegów. Są też wrażliwe na dotyk, zapach, a nawet smak.

Utalentowane dziecko będzie zainteresowane otaczającą go przyrodą, zwierzętami, sztuką czy muzyką. Często będzie żywo reagowało na niektóre zjawiska, co może być źle rozumiane wśród innych osób.

10. Szybko zaczynają mówić

Niektóre dzieci zaczynają mówić wcześniej niż inne, ponieważ ich inteligencja rozwija się szybciej. Potwierdzają to pedagodzy, którzy uważają, że wczesne posługiwanie się językiem wiąże się bezpośrednio z poziomem inteligencji.

Inne sygnały świadczące o tym, że dziecko wykazuje się wysokim potencjałem to: łatwość zapamiętywania nowych słów, stosowanie zdań rozbudowanych, wczesna nauka czytania czy nieustanna chęć zadawania pytań.

Dla bystrych dzieci charakterystyczne jest także szybkie mówienie – chcąc powiedzieć zbyt wiele w krótkim czasie, często są niezrozumiałe dla otoczenia.

Następny artykuł: Związki przyczynowo-skutkowe w rozwoju dziecka

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.