Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Zdobywczyni prestiżowego tytułu Dziennikarz Medyczny 2016 Roku w kategorii Publicystyka Internetowa. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Pedagogiki o sp. przedszkolnej i wczesnoszkolnej. W mediach od 2012 roku.

Sygnały, które oznaczają, że twoje dziecko jest bardzo inteligentne

Psychologowie są zdania, że dzieci o niezwykłych zdolnościach intelektualnych wykazują szereg cech, które świadczą o ich wysokiej inteligencji. I nie chodzi tutaj tylko o szybką naukę mówienia czy łatwe zrozumienie komunikatów wysyłanych przez rodziców. O tym, że dziecko jest inteligentne, mówi wiele innych zachowań.

Niezwykła pamięć

To, czy dziecko jest bardzo inteligentne, widać już w okresie niemowlęctwa. Maluch doskonale zdaje sobie sprawę, gdzie ukryło wcześniej zabawkę, rozpoznaje swój ulubiony park czy twarze osób, które często odwiedzają jego rodziców.

Polecane wideo:

Gdy zaczyna mówić, opowiada o wydarzeniach sprzed tygodni, a nawet miesięcy. Takie dziecięce wspomnienia często są wzbogacane o wymyślone historie. Świadczy to o kreatywności dziecka.

Chęć rozwoju

Inteligentne dziecko można rozpoznać także po nieustannej chęci do nauki nowych umiejętności – szybciej niż rówieśnicy nauczył się przewracać na boki, stara się podnosić z łóżeczka, niecierpliwie stawia pierwsze kroki. Taka potrzeba stymulacji rozwoju, to sygnał bardzo łatwy do obserwacji.

By mu w tym pomóc, warto dostarczać maluchowi różnych bodźców z otoczenia. Nowe twarze, pomieszczenia i dźwięki z pewnością pomogą mu w jeszcze szybszym odkrywaniu swoich możliwości.

Koncentracja

U dzieci inteligentnych daje się zauważyć skoncentrowane, bardzo skupione na wykonywanej czynności spojrzenie. Już niemowlęta z zainteresowaniem utrzymują kontakt wzrokowy na zabawce lub kolorowej rzeczy znajdującej się w otoczeniu. Uwagę zwracają także twarze rodziców oraz ich reakcje w danej sytuacji.

U starszych dzieci wykazujących wysoką inteligencję zauważamy umiejętność długiego skupienia na monotonnej czynności, np. przy układaniu puzzli, budowaniu domu z klocków czy oglądaniu bajki.

Łączy wydarzenia

Bystre dziecko już od najmłodszych lat wykazuje umiejętność łączenia ze sobą różnych wydarzeń. Wie, że wejście do samochodu oznacza podróż, wyciąganie talerzy z szafki to początek pory obiadowej, a zachodzące słońce oznacza kąpiel i sen.

Bawi się ze starszymi od siebie dziećmi

Inteligentne dzieci wolą towarzystwo osób dorosłych lub dzieci starszych od siebie. Dzięki temu mogą się od nich nieustannie uczyć nowych słów, zachowań i umiejętności. Zdarza się, że w ten sposób upodabniają się do dorosłych, sprawiając wrażenie starszych wiekiem i doświadczeniem.

Nieustannie w ruchu

Zdaniem pedagogów i psychologów dziecięcych, z wysokim poziomem inteligencji związana jest także wzmożona aktywność dziecka. Jeżeli więc maluch nie ukrywa się ze swoimi emocjami, żywo gestykuluje przy opowieściach oraz jest w nieustannym ruchu – mogą to być sygnały świadczące o jego potencjale intelektualnym.

Zdolne maluchy mają także łatwość w nawiązywaniu kontaktów z nowymi ludźmi oraz w rozśmieszaniu innych członków rodziny.

Zaburzenia snu u dziecka

Utalentowane dzieci już w okresie niemowlęcym śpią mniej od rówieśników. Zdarza się, że są płaczliwe, rozdrażnione i oczekują ciągłej atencji ze strony rodziców. Ich krzyk nie wynika z mokrej pieluszki czy głodu.

Bystre niemowlęta wolą odkrywać świat na rękach mamy, zamiast grzecznie leżeć w łóżeczku i patrzeć w ruszającą się zabawkę. Niezaspokojona potrzeba stymulacji może zakończyć się u dziecka histerią. Właśnie dlatego inteligentne dzieci często są trudne w wychowaniu.

10 największych błędów wychowawczych, którymi krzywdzisz swoje dziecko

Wychowanie dziecka to bardzo skomplikowany proces, który wymaga od rodzica przemyślanych decyzji. W końcu na to, jak ukształtuje się mały człowiek, wpływ...

Lider wśród rówieśników

Inteligencja u dzieci ukazuje się również poprzez chęć przodowania w grupie rówieśniczej. Bez pytania innych o zdanie, wybierają zabawę lub bajkę, którą wszyscy będą oglądać.

W różnych konkurencjach chcą być pierwsze. Lubią też być obserwowane przez dorosłych, którzy następnie pochwalą umiejętności malucha.

Odczuwanie empatii i wrażliwość

Dzieci o wysokim potencjale intelektualnym wykazują się również większą niż u innych dzieci wrażliwością. Mocno reagują na każde zachowanie rodziców czy niechęć do zabawy ze strony innych kolegów. Są też wrażliwe na dotyk, zapach, a nawet smak.

Utalentowane dziecko będzie zainteresowane otaczającą go przyrodą, zwierzętami, sztuką czy muzyką. Często będzie żywo reagowało na niektóre zjawiska, co może być źle rozumiane wśród innych osób.

Szybko zaczynają mówić

Niektóre dzieci zaczynają mówić wcześniej niż inne, ponieważ ich inteligencja rozwija się szybciej. Potwierdzają to pedagodzy, którzy uważają, że wczesne posługiwanie się językiem wiąże się bezpośrednio z poziomem inteligencji.

Inne sygnały świadczące o tym, że dziecko wykazuje się wysokim potencjałem to: łatwość zapamiętywania nowych słów, stosowanie zdań rozbudowanych, wczesna nauka czytania czy nieustanna chęć zadawania pytań.

Dla bystrych dzieci charakterystyczne jest także szybkie mówienie – chcąc powiedzieć zbyt wiele w krótkim czasie, często są niezrozumiałe dla otoczenia.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój intelektualny malucha
Rozwój intelektualny malucha

Dwulatek z prezentem

Dwulatek z prezentem

Kupując prezent dla dziecka, należy wziąć pod uwagę jego wiek. Dwulatek jest pełen energii i ciekawości świata, dlatego rodzice powinni zapewnić mu takie formy aktywności, które będą dla niego atrakcyjne.

Rozwój intelektualny malucha

Liczenie

Liczenie

Nauka liczenia, podobnie jak nauka czytania czy pisania, nie musi być odkładana do momentu, aż maluch pójdzie do przedszkola. Naukę matematyki można wprowadzić już znacznie wcześniej podczas codziennych czynności i zabaw.

Rozwój intelektualny malucha

Rozwój zdolności u malucha

Rozwój zdolności u malucha

Rodzice mogą i powinno wspierać rozwój zdolności u swoich dzieci. To gwarantuje im start w przyszłość z pasją i różnymi umiejętnościami.

Rozwój intelektualny malucha

Malowanie farbami

Malowanie farbami

Znajomość kolorów i umiejętność ich rozpoznawania nie jest wrodzona. Maluszki muszą się tego nauczyć. Już niemowlę reaguje na barwy.

Rozwój intelektualny malucha

Nauka czytania dla niemowląt

Nauka czytania dla niemowląt

, lecz także o rozwój intelektualny swojej pociechy. Każdy rodzic marzy o bystrym i inteligentnym dziecku, które nie będzie miało żadnych problemów z nauką (...) Nauka czytania dla niemowląt - kiedy można ją rozpocząć?...

Rozwój intelektualny malucha

Nauka literek dla dzieci

, w którym dziecko przejawia zainteresowanie określoną formą aktywności. Jeśli zatem maluch sięga po książeczki i bajeczki, chętnie powtarza różne słowa (...) tajemnicy. Najlepiej zacząć od imienia dziecka. Kiedy maluch...

Rozwój intelektualny malucha

Ćwiczenia grafomotoryczne

dłoni u dzieci? Cele ćwiczeń grafomotorycznych Zanim maluch zacznie wywijać długopisem po kartce i pisać elaboraty czy wypracowania, musi opanować (...) i nauczyciele w oddziałach przedszkolnych, którzy wpływają na motywację malucha...

Rozwój intelektualny malucha

Jak nauczyć dziecko alfabetu?

i rozbudzać w nim ciekawość poznania alfabetu, odpowiadającą jego etapowi rozwoju. Maluchy najłatwiej jest nauczyć rozpoznawania liter za pomocą (...) najistotniejszy jest rozwój ruchowy, a zatem wszelkie...

Rozwój intelektualny malucha

Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?

kształtuje się aż w 80% - właśnie wtedy następuje rozwój możliwości intelektualnych, jakimi człowiek będzie dysponował przez resztę życia. W procesie (...) , jak w interesujący sposób przekazywać wiedzę dzieciom, uczy,...

Rozwój intelektualny malucha

Nauka cyfr dla dzieci

. Kolorowe kropki, wielokąty i schematyczne obrazki Pomóż dziecku poznawać pierwsze cyferki poprzez radosną zabawą. Niech nauka cyferek dla malucha