Nauka rysowania dla dzieci
Rysowanie to rozrywka i nauka jednocześnie. Dziecko poznaje kolory i kształty, rozwija umiejętność obserwacji i pamięć wzrokową, a także ćwiczy dłoń. Rysunek pozwala dać wyraz uczuciom, gdy maluch jeszcze nie umie powiedzieć, co czuje. Rysowanie stanowi naukę skupienia się przez jakiś czas na jednej czynności. Dodatkowo, rozwija pamięć. Żeby narysować koleżankę, ciocię czy dziadka, maluch najpierw musi sobie przypomnieć, jak ta osoba wygląda.
1. Kiedy dziecko zaczyna rysować?
Niewiele dzieci zaczyna rysować zanim skończy 12 miesięcy. W większości przypadków zdolność ta rozwijana jest ok. 3. roku życia, czyli w wieku, gdy są w stanie stworzyć rysunek chociaż trochę przypominający ludzką postać, czy domek. Jednak zanim dziecko weźmie się za rysowanie, będzie musiało rozwinąć dodatkowe umiejętności.
Około 18. miesiąca życia maluch będzie potrafił już samodzielnie wodzić grubym pisakiem, czy kredką po kartce papieru. Narzędzie do rysowania będzie trzymać całą piąstką, a drugą rączką jednocześnie przytrzyma przesuwający się papier. W tym wieku dziecko może rysować zarówno prawą, jak i lewą ręką, co nie ma większego znaczenia na przyszłość.
Pierwsze rysunki dziecka w wieku 18 miesięcy nie przedstawiają konkretnego zamysłu, po prostu maluch stara się pokryć białą kartkę kolorowymi gryzmołami. Może dopracować do perfekcji stawianie kresek lub kreślenie zawijasów, w zależności od tego, co w danym momencie trafi mu do głowy. Jednak 2-letnie dziecko jest już w stanie stworzyć ok. 20 różnych wzorów, które generalnie dzielą się na: długie, poziome zygzaki, krótkie kreski skierowane w różne strony oraz spirale, spełniające funkcje przyszłych kółek.
Między drugim a trzecim rokiem zachodzi istotna zmiana. Malucha nie bawi już w kreski i zawijasy. Próbuje rysować ludzi, zwierzęta, domy, znane mu przedmioty. Zdarza się, że na początku pracy powie, co będzie tworzył, choć w trakcie pracy często zmienia zdanie.
Dziecko ma tak bogatą wyobraźnię i tyle pomysłów, że nawet po skończeniu rysunku może za każdym razem inaczej wyjaśniać, co przedstawia. Chociaż obrazki wciąż pozostają dalekie od wierności oryginałowi, coraz łatwiej je odszyfrować.
Maluch coraz lepiej panuje nad ruchami dłoni i coraz precyzyjniej odtwarza kształty. Umie zatem narysować linie, krzyżyki, trójkąty, prostokąty i kółka. Dzięki kółkom i kreskom dziecko może stworzyć pierwsze portrety, co najczęściej oznacza kółko w miejscy głowy i kreski w miejscu kończyn. Charakterystyczny dla dziecięcych rysunków jest także domek. W miarę, jak dziecko rośnie, jego rysunki stają się coraz bardziej realistyczne i bogate w szczegóły.
2. Jak nauczyć dziecko rysować?
Nauka rysowania jest zabawna i edukacyjna. Pozwala dziecku na zabawę w momencie rozwijania kreatywnych umiejętności. Trzeba jednak pamiętać, że nauka nowych rzeczy jest dobra, ale dziecko powinno mieć też trochę wolnego czasu na robienie czegoś mniej twórczego. Aby pomóc dziecku w rozwijaniu omawianych umiejętności, można pomóc mu rysować w domowej atmosferze w wolnym czasie.
Bardzo ważne jest, aby dobrze nauczyć dziecko podstaw podczas nauki rysowania. Warto zacząć od podania maluchowi kartki papieru, ołówka i gumki do wycierania. Nauka rysowania zaczyna się od uczenia dziecka podstawowych kształtów takich jak kwadrat, koło, trójkąt i prostokąt. Następnie można ćwiczyć z maluchem spirale i krzywe linie. Dobrze jest, jeśli dziecko umie powtarzać kształty rysowane przez rodziców.
Dalej należy ćwiczyć z dzieckiem rysowanie bardziej skomplikowanych kształtów i przedmiotów. Na początku warto wybrać znane maluchowi obiekty, jak piesek, dom, owoce, samochód i tak dalej. Należy zwracać uwagę dziecka na rozmiary i wierność szczegółom. Gdy dziecko nieco podrośnie, z czasem, można uczyć je eksperymentowania z kontrastami i cieniami.
Dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które wykazuje zdolności plastyczne i chęć do ich rozwijania, warto wyposażyć w odpowiednie dla wieku malucha książki ze wskazówkami do rysowania i malowania.