Trwa ładowanie...

Zajęcia plastyczne dla przedszkolaków

Avatar placeholder
20.10.2015 10:27
Zajęcia plastyczne dla przedszkolaków
Zajęcia plastyczne dla przedszkolaków

Zajęcia plastyczne dla przedszkolaków wiążą się z korzyściami. Dzięki nim następuje rozwój sprawności motorycznej i wrażliwości artystycznej dziecka. Ponadto zajęcia plastyczne dla dzieci kształcą wyobraźnię, zdolność myślenia i zaspokajają potrzebę aktywności. Warsztaty plastyczne dla dzieci powinny być konstruowane zgodnie z ich zdolnościami motorycznymi, bowiem trzyletni przedszkolak rysuje głównie linie pozbawione kształtu, zaś sześciolatek potrafi już odtwarzać szczegóły, takie jak palce u rąk czy dym z komina. Zajęcia plastyczne mogą odbywać się także na świeżym powietrzu, np. poprzez malowanie na chodniku.

spis treści

1. Zajęcia artystyczne dla dzieci

Zajęcia i zabawy plastyczne dla dzieci mają wiele zalet. Są konieczne, ponieważ kształcą w dziecku zdolności manualne, które wykorzysta później do nauki pisania i wykonywanych innych czynności, do których potrzebne są szczególnie palce. Ponadto dzięki rysowaniu dziecko odkrywa świat. Rysunek jest dla niego źródłem przyjemności estetycznej i radością z własnej twórczości. Dzięki rysowaniu dziecko ma możliwość ekspresji własnych uczuć, czynność ta pozwala przedszkolakowi na zaspokojenie charakterystycznej dla tego wieku potrzeby działania i spożytkowania energii w pożyteczny sposób. Zajęcia plastyczne dla dzieci pozwalają im ponadto na poprawę ich koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dzięki różnorodności materiałów plastycznych dziecko może stymulować swoje zdolności twórcze, rozwija fantazję, poprawia myślenie, poszukuje nowych rozwiązań i skojarzeń.

2. Warsztaty plastyczne dla dzieci

Konstruowanie warsztatów plastycznych dla przedszkolaków musi być dostosowane do ich zdolności motorycznych. Warto więc poznać, co potrafi narysować przeciętny przedszkolak:

Zobacz film: "Ile i co powinien jeść przedszkolak?"
  • trzylatek - potrafi już trzymać kredkę i rysować ją linie pozbawione sensu i kształtu; większość trzylatków potrafi odtworzyć kierunek kreski narysowane mu przez dorosłego, na ich pracach mogą pojawić się pierwsze niewyraźne słoneczka i chmurki; sprzęt plastyczny dla trzylatka to: grube kredki i grube pędzle, farby do malowania palcami oraz duże kartki do rysowania; trzylatek nie musi jest odtwarzać szlaczków narysowanych mu przez rodziców, dlatego w tym czasie warto mu pozwolić jeszcze na swobodną ekspresję twórczą;
  • czterolatek - jeśli dziecko nie trzyma prawidłowo kredki, należy mu ją poprawiać, bowiem 4 lata to wiek, w którym powinno opanować tę czynność; na rysunkach czterolatków możemy odnaleźć pierwsze zaokrąglone domki, proste postaci i niekształtne samochody; dziecko w wieku 4 lat coraz lepiej radzi sobie z wypełnianiem konturów (nie wychodzi za linię) i używa coraz więcej kolorów kredek, co niewątpliwie świadczy o rozwoju jego wyobraźni abstrakcyjnej;
  • pięciolatek - coraz chętniej maluje ludzi i zwierzęta, a dorosły, który ogląda takie rysunki jest w stanie odgadnąć, co chciał namalować pięciolatek; w wieku 5 lat już widać, które z dzieci wykazuje talent plastyczny, jednak niezależnie od tego trzeba zachęcać wszystkie dzieci do rysowania, pokazując im, jak np. namalować kotka, pieska, itp.;
  • sześciolatek - na jego pracach widać coraz więcej szczegółów (kot na płocie, dym z komina, palce u rąk); rysunki sześciolatków są bardziej przemyślane i zaplanowane; dzieci w tym wieku chętnie ilustrują postaci znane z bajek, filmów i kreskówek.

Ciekawe zajęcia plastyczne dla dzieci mogą być przeprowadzane w zamkniętym pomieszczeniu lub na świeżym powietrzu. Dzieci mogą rysować na chodnikach czy opuszczonych budynkach. Warto wykorzystać każdą chwilę, by pobudzać dziecko do aktywności twórczej. Jeśli jesteście nad wodą, zachęć dziecko do rysowania na mokrym piasku. Jeśli przedszkolak kąpie się w wannie, może rysować na płytkach. Dziecko chętniej skorzysta z takiej aktywności, bo wiążę się ona z nowością i niezwyczajnością.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze