Nauka dzielenia się, czyli rozwój społeczny malucha

Od momentu narodzenia dziecko staje się członkiem społeczeństwa. Aby jego rozwój przebiegał w prawidłowy sposób, maluch potrzebuje Twojej opieki, bliskości i miłości.

Na czym polega rozwój społeczny dziecka?

Pierwsze, społeczne relacje dziecko nawiązuje z dorosłymi. Jest bystrym obserwatorem rzeczywistości – będzie naśladowało to, co widzi, więc dawaj mu dobry przykład. W miarę upływu czasu zacznie potrzebować kontaktu z innymi dziećmi i to z nimi będzie budować kolejne relacje.

Pomiędzy dwudziestym czwartym, a trzydziestym miesiącem życia dziecko powinno wyrażać swoje uczucia i potrzeby za pomocą prostych słów. Zauważysz zapewne, że jego ulubione to „ja”, „moje” oraz „nie” - oznacza to, że maluch ma już poczucie własności oraz jest (aż za bardzo czasami) asertywny. Umiejętności językowe będą wciąż rozwijać się pomiędzy trzydziestym a trzydziestym szóstym miesiącem. W wieku trzech lat maluch ma już możliwość czerpania z ok. 900 słów. Wówczas będzie formułował pełniejsze zdania i więcej rozumiał, może znać też już swoje imię i nazwisko. Gdy ukończy trzy lata, wciąż stymuluj rozwój jego słownictwa – zachęcaj do zadawania pytań, wprowadzaj nowe słowa.

Jakie znaczenie ma nauka mówienia?

Tylko doskonalenie umiejętności werbalnych pozwoli dziecku na pełny rozwój społeczny. Dzięki prawidłowej komunikacji będzie w stanie wyrazić swoje potrzeby, emocje, myśli, a także budować relacje w otaczającym go społeczeństwie. Wszystko po to, aby dziecko mogło w pełni wykorzystać swój potencjał. Słowa ułatwią mu komunikację – zarówno z dorosłymi, jak i rówieśnikami.

Kontakty towarzyskie w tym wieku mogą nie przychodzić mu łatwo, może mieć kłopoty z dzieleniem się czy porażką, ale pamiętaj, aby szanować jego uczucia i w spokojny sposób starać się budować w nim empatię – bądź wyrozumiały, ale także tłumacz, żeby np. pozwoliło bawić się swoimi zabawkami innym dzieciom.

Najważniejsze umiejętności społeczne, które dziecko powinno opanować

Przede wszystkim Twoje dziecko powinno cały czas zwiększać umiejętności właściwego komunikowania się oraz poprawnego i twórczego wykorzystywania słów w różnych sytuacjach. Ważne jest również, aby wiedziało, jak bawić się z innymi dziećmi, jak nawiązywać współpracę w grupie, a także jak radzić sobie w sytuacjach konfliktowych. Zapewnij mu swobodę w wyrażaniu swoich emocji, buduj w nim poczucie własnej wartości, pokaż mu, jak kochać i szanować innych ludzi.

Ćwiczenia i zabawy wspomagające rozwój społeczny

Jesteś osobą, która powinna pozytywnie motywować dziecko do działania. Nadzoruj i stymuluj prawidłowy rozwój, a uczynisz je w przyszłości szczęśliwą częścią społeczeństwa. Bądź blisko i pamiętaj, że jesteś jego ulubionym wzorem do naśladowania – zawsze dawaj mu dobry przykład w kwestii zabawek, książek czy jedzenia.

Przytulaj dziecko, kiedy jest zdenerwowane, mów do niego spokojnym głosem, staraj się zrozumieć, jakie motywy nim kierują, kiedy jest przejęte, smutne lub agresywne. Odkrywajcie świat dookoła was – spacerujcie, rozglądajcie się, zachęcaj malucha, aby nazywał wszystko to, co widzi dookoła. Włącz czytanie książek do waszego codziennego rytmu dnia.

Zadbaj również o prawidłowe żywienie. Jeśli zapewnisz dziecku dietę bogatą w składniki odżywcze niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju, będzie szczęśliwe i pełne energii do działania. Niech jego dieta będzie bogata w witaminy, wapń, żelazo, cynk i kwasy Omega 3.

Nie zapominaj o wspomaganiu wyobraźni u dziecka i zabawach, które pomogą mu rozwinąć zdolności zarówno komunikacyjne, jak i społeczne. Wypełnij jego czas tak, aby się nie nudziło – bawcie się w odgrywanie ról, układajcie klocki i puzzle, wykorzystajcie lalki, pacynki czy figurki zwierząt i przygotujcie wspólnie teatrzyk. Do zabaw możesz również wykorzystać przedmioty, które dziecko widzi w życiu codziennym – telefon, szczotkę, zabawkowe przybory kuchenne.

W każdym miejscu i o każdej porze stymuluj rozwój dziecka. Pomagaj mu w nauce, otaczaj czułością, baw się ze swoim maluchem i nie zapominaj o zdrowym odżywianiu, a zagwarantujesz mu właściwe środowisko do najlepszego rozwoju społecznego.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 tygodnie temu

2

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 3 tygodnie temu

2
Artykuły Rozwój społeczny malucha
Rozwój społeczny malucha

Nieśmiałe dziecko

Nieśmiałe dziecko

Nieśmiałość jest bolesnym doświadczeniem, które może dotyczyć dzieci i młodzieży. Bywa tzw. sytuacyjna nieśmiałość, która może dotyczyć nawet dorosłych osób i wiąże się przeważnie z silnym lękiem przed określonymi sytuacjami, np. wystąpieniem publicznym.

Rozwój społeczny malucha

Siedem oznak wskazujących, że twoje dziecko jest narcyzem

Siedem oznak wskazujących, że twoje dziecko jest narcyzem

, które pozwolą na systematyczne i przede wszystkim skuteczne wyeliminowanie narcystycznych zachowań u malucha. Po pierwsze zacznij go uwrażliwiać (...) - to pomoże mu dobrze funkcjonować w grupach społecznych. Dziecko...

Rozwój społeczny malucha

Do kiedy smoczek?

bezpieczeństwa i pozwala zapomnieć o stresującej sytuacji, natomiast rodzicom daje możliwość cieszenia się chwilami wolnymi od płaczu i marudzenia malucha (...) dla malucha? Im dłużej rodzice zwlekają z odzwyczajeniem...

Rozwój społeczny malucha

Inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna

Psychologowie i pedagodzy już od wielu lat podkreślają, że rozwój inteligencji dziecka nie wystarczy, by odniosło ono sukces w życiu dorosłym. Oprócz (...) , zapał, wytrwałość, automotywacja, samoświadomość, samoregulacja, empatia czy...

Rozwój społeczny malucha

Kłótnie małych dzieci

Kłótnie małych dzieci

Pierwsze konfilkty pomiędzy rodzeństwem pojawiają się już u małych dzieci.

Rozwój społeczny malucha

Czas rozstania z dzieckiem

Czas rozstania z dzieckiem

Kilkugodzinne rozstanie z dzieckiem, które po raz pierwszy uczęszcza do przedszkola może być niezwykle trudne w sytuacji, kiedy nie przygotowaliśmy naszego malucha do oddalenia od nas.

Rozwój społeczny malucha

Bajki - właściwości tekstu, kryteria oceny

dotyczy rozwoju społecznego dziecka. * Najpiękniejsze bajki * Bajki do poczytania * Czego uczą bajki? * Bajkowe przepisy Bajki - Kryteria oceny (...) dzieciom ma duży wpływ na postrzeganie świata przez malucha....

Rozwój społeczny malucha

Powiedz „mama", powiedz „tata"

Powiedz „mama", powiedz „tata"

mówienia? * Nauka dzielenia się, czyli rozwój społeczny malucha * Mamo, co to jest? - pomóż dziecku poznawać świat * Łapmy bańki mydlane, czyli rozwój motoryczny malucha Poza...

Rozwój społeczny malucha

Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?

Czy wiesz, w jaki sposób przygotować dziecko do zmiany środowiska? Przedszkole, nowa klasa czy szkoła to stresujące sytuacje, jednak poziom tego stresu można zmniejszyć. Psycholog i mama trójki dzieci mówią, w jaki sposób to zrobić. Film jest fragmentem...

Rozwój społeczny malucha

Opóźniony rozwój mowy

Opóźniony rozwój mowy

Czy twoje dziecko, które ma już 2-3 lata, nie mówi, a w kontakcie z tobą bądź najbliższymi posługuje się głównie gestami oraz komunikacją pozawerbalną? Z pewnością jest to sygnał alarmowy dla rodziców. Takie problemy mogą oznaczać samoistnie opóźniony...