Nauka dzielenia się, czyli rozwój społeczny malucha
Od momentu narodzenia dziecko staje się członkiem społeczeństwa. Aby jego rozwój przebiegał w prawidłowy sposób, maluch potrzebuje Twojej opieki, bliskości i miłości.
1. Na czym polega rozwój społeczny dziecka?
Pierwsze, społeczne relacje dziecko nawiązuje z dorosłymi. Jest bystrym obserwatorem rzeczywistości – będzie naśladowało to, co widzi, więc dawaj mu dobry przykład. W miarę upływu czasu zacznie potrzebować kontaktu z innymi dziećmi i to z nimi będzie budować kolejne relacje.
Pomiędzy dwudziestym czwartym, a trzydziestym miesiącem życia dziecko powinno wyrażać swoje uczucia i potrzeby za pomocą prostych słów. Zauważysz zapewne, że jego ulubione to „ja”, „moje” oraz „nie” - oznacza to, że maluch ma już poczucie własności oraz jest (aż za bardzo czasami) asertywny. Umiejętności językowe będą wciąż rozwijać się pomiędzy trzydziestym a trzydziestym szóstym miesiącem. W wieku trzech lat maluch ma już możliwość czerpania z ok. 900 słów. Wówczas będzie formułował pełniejsze zdania i więcej rozumiał, może znać też już swoje imię i nazwisko. Gdy ukończy trzy lata, wciąż stymuluj rozwój jego słownictwa – zachęcaj do zadawania pytań, wprowadzaj nowe słowa.
2. Jakie znaczenie ma nauka mówienia?
Tylko doskonalenie umiejętności werbalnych pozwoli dziecku na pełny rozwój społeczny. Dzięki prawidłowej komunikacji będzie w stanie wyrazić swoje potrzeby, emocje, myśli, a także budować relacje w otaczającym go społeczeństwie. Wszystko po to, aby dziecko mogło w pełni wykorzystać swój potencjał. Słowa ułatwią mu komunikację – zarówno z dorosłymi, jak i rówieśnikami.
Kontakty towarzyskie w tym wieku mogą nie przychodzić mu łatwo, może mieć kłopoty z dzieleniem się czy porażką, ale pamiętaj, aby szanować jego uczucia i w spokojny sposób starać się budować w nim empatię – bądź wyrozumiały, ale także tłumacz, żeby np. pozwoliło bawić się swoimi zabawkami innym dzieciom.
3. Najważniejsze umiejętności społeczne, które dziecko powinno opanować
Przede wszystkim Twoje dziecko powinno cały czas zwiększać umiejętności właściwego komunikowania się oraz poprawnego i twórczego wykorzystywania słów w różnych sytuacjach. Ważne jest również, aby wiedziało, jak bawić się z innymi dziećmi, jak nawiązywać współpracę w grupie, a także jak radzić sobie w sytuacjach konfliktowych. Zapewnij mu swobodę w wyrażaniu swoich emocji, buduj w nim poczucie własnej wartości, pokaż mu, jak kochać i szanować innych ludzi.
4. Ćwiczenia i zabawy wspomagające rozwój społeczny
Jesteś osobą, która powinna pozytywnie motywować dziecko do działania. Nadzoruj i stymuluj prawidłowy rozwój, a uczynisz je w przyszłości szczęśliwą częścią społeczeństwa. Bądź blisko i pamiętaj, że jesteś jego ulubionym wzorem do naśladowania – zawsze dawaj mu dobry przykład w kwestii zabawek, książek czy jedzenia.
Przytulaj dziecko, kiedy jest zdenerwowane, mów do niego spokojnym głosem, staraj się zrozumieć, jakie motywy nim kierują, kiedy jest przejęte, smutne lub agresywne. Odkrywajcie świat dookoła was – spacerujcie, rozglądajcie się, zachęcaj malucha, aby nazywał wszystko to, co widzi dookoła. Włącz czytanie książek do waszego codziennego rytmu dnia.
Zadbaj również o prawidłowe żywienie. Jeśli zapewnisz dziecku dietę bogatą w składniki odżywcze niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju, będzie szczęśliwe i pełne energii do działania. Niech jego dieta będzie bogata w witaminy, wapń, żelazo, cynk i kwasy Omega 3.
To musisz wiedzieć
Nie zapominaj o wspomaganiu wyobraźni u dziecka i zabawach, które pomogą mu rozwinąć zdolności zarówno komunikacyjne, jak i społeczne. Wypełnij jego czas tak, aby się nie nudziło – bawcie się w odgrywanie ról, układajcie klocki i puzzle, wykorzystajcie lalki, pacynki czy figurki zwierząt i przygotujcie wspólnie teatrzyk. Do zabaw możesz również wykorzystać przedmioty, które dziecko widzi w życiu codziennym – telefon, szczotkę, zabawkowe przybory kuchenne.
W każdym miejscu i o każdej porze stymuluj rozwój dziecka. Pomagaj mu w nauce, otaczaj czułością, baw się ze swoim maluchem i nie zapominaj o zdrowym odżywianiu, a zagwarantujesz mu właściwe środowisko do najlepszego rozwoju społecznego.