Dziecko 14 miesięcy

Dziecko (14 miesięcy) potrafi już jeść palcami, a także pić samodzielnie z kubka. Umie też wyjmować z pudełek różne przedmioty. Dużą frajdę przynosi mu naśladowanie rodziców. 14-miesięczne dziecko zazwyczaj już chodzi, ale nie jest to regułą. Ostatecznym momentem, w którym dziecko powinno umieć chodzić jest 18 miesięcy (podczas, gdy niektóre maluchy zaczynają chodzić około 9. miesiąca życia). 14-miesięczne dziecko coraz lepiej okazuje swoje uczucia, wie, co lubi a czego nie.

Rozwój fizyczny 14-miesięcznego dziecka

Chodzenie dziecka 14-miesięcznego nadal może być nieco chwiejne, ale maluch powoli uczy się samo wstawać i siadać. Być może próbuje także chodzić bez podpierania się o ściany, przedmioty, meble i dorosłych. Niektóre dzieci w 14. miesiącu życia potrafią nawet schylić się po zabawki i iść dalej, ale dla wielu to jeszcze sfera marzeń. Dzieci wypróbowują swoje nowe umiejętności, sprawdzają, na ile je stać. Często próbują wspinać się po schodach, na krzesła i inne meble. Ruchliwość dziecka wymaga dodatkowej uwagi ze strony rodziców. Chodzenie dziecka może być jeszcze niezdarne, ale maluch umie się przemieszczać. Trzeba mieć go ciągle na oku.

Nowe umiejętności dotyczą także zręczności. Maluch coraz lepiej radzi sobie z trzymaniem łyżeczki i kubka, a nawet zaczyna ich poprawnie używać. Większość jedzonego samodzielnie jedzenia ląduje na podłodze, ale ważne są ciągłe próby. Koordynacja dziecka jest już na tyle rozwinięta, że maluch potrafi potoczyć przed siebie piłkę, a nawet ją złapać, jeśli toczy się w jego stronę.

Jak wspomóc rozwój 14-miesięcznego dziecka?

14-miesięczne dziecko bardzo chętnie pobawi się w toczenie piłki po podłodze z rodzicem. Jej chwytanie i toczenie nie tylko sprawi mu dużo radości, ale także będzie wspomagać jego dalszy rozwój motoryczny. Innym dobrym sposobem na pobudzanie rozwoju ruchowego dziecka jest wymyślanie nowych aktywności dla malucha. Może to być chodzenie po "mostku" położonym na ziemi i zbudowanym z twardych poduszek lub niewysokich puf. Pamiętajmy, że upadek także powinien być dla dziecka zabawą – wokół porozkładajmy miękkie poduszki, aby dziecku na pewno nic się nie stało. Dzięki temu przełamujemy obawę dziecka przed upadkiem i sprawiamy, że z większą śmiałością będzie wypróbowywać nowe umiejętności.

Pamiętajmy, że zmysły dziecka także potrzebują stymulacji. W tym czasie dziecko szczególnie intensywnie odkrywa zmysł dotyku. Nic nie uchroni się przed ciekawskimi rączkami, które wszystkiego chcą dotknąć. Świetnym pomysłem jest umożliwianie dziecku dotykania przedmiotów o bardzo różnych fakturach, kształtach i twardości. Można włożyć do pudełka, np. woreczek z grochem, klocek, kulkę antystresową i kilka innych rzeczy i pozwolić je dziecku wyjmować.

Oprócz tego, aby dziecko rozwijało się bez problemów i czyhających zagrożeń, trzeba zabezpieczyć mieszkanie przed ciekawskim maluchem, szczególnie jeśli już dość sprawnie chodzi lub energicznie raczkuje. Najważniejsze są barierki ochronne, przed wejściem do kuchni i na klatkę schodową. Tam czeka na dziecko najwięcej zagrożeń.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 tygodnie temu

2

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 3 tygodnie temu

2
Artykuły Rozwój fizyczny malucha
Rozwój fizyczny malucha

Leżenie na brzuszku

na plecy oraz poszukiwać przedmiotów. Taka pozycja odgrywa więc niebagatelną rolę w rozwoju motorycznym i pomaga budować zmysł równowagi. Leżenie

Rozwój fizyczny malucha

Aktywne dziecko

Aktywne dziecko

Aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na nadwagę lub otyłość. Dziecko nie powinno zwalczać nadmiarowych kilogramów restrykcyjną dietą, gdyż jeszcze się rozwija.

Rozwój fizyczny malucha

Smoczek

Smoczek

bezpieczeństwa i pozwala zapomnieć o stresującej sytuacji, natomiast rodzicom daje możliwość cieszenia się chwilami wolnymi od płaczu i marudzenia malucha.

Rozwój fizyczny malucha

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

objawem, ponieważ właśnie do tego czasu u dziecka odbywa się najintensywniejszy rozwój mięśni stopy, a maluch może mieć tzw. fizjologiczne płaskostopie (...) robieniem pierwszych kroków około pierwszego roku życia....

Rozwój fizyczny malucha

Dziecko 18 miesięcy

, węchem. Jak wygląda życie z perspektywy 18-miesięcznego dziecka? Jak prezentuje się rozwój półtorarocznego malucha? Rozwój fizyczny dziecka (...) pod względem fizycznym,...

Rozwój fizyczny malucha

Rozwój dwulatka

denerwuje się gdy coś mu nie wychodzi Co powinno zaniepokoić w rozwoju dziecka? W wieku półtora roku, mimo wspierania rozwoju dziecka, maluch nie umie (...) i odrębność. Jest to okres głębokich...

Rozwój fizyczny malucha

Nauka pływania dla dzieci

Nauka pływania dla dzieci

się z dzieckiem do szkoły pływania dla niemowląt, gdzie pod okiem instruktora będziecie uczyć malucha wielu przydatnych na tym etapie umiejętności (...) się na oswajanie malucha z wodą. Dajcie dziecku czas na poznanie...

Rozwój fizyczny malucha

Ważne etapy w rozwoju małego dziecka

Ważne etapy w rozwoju małego dziecka

Jak rozwija sie niemowlę? Półroczne niemowlę powinno siedzieć, roczne - chodzić. Taki stereotyp dotyczący rozwoju dziecka wpajano rodzicom (...) nie jest to pewnikiem. Rozwój motoryczny dziecka po porodzie przebiega...

Rozwój fizyczny malucha

Matka ucząca dzieci pływać

Matka ucząca dzieci pływać

Środowisko prenatalne każdego człowieka oswaja go z przebywaniem w wodzie. Dlatego warto rozważyć kontynuowanie pływania po narodzinach dziecka.

Rozwój fizyczny malucha

17-miesięczne dziecko

17-miesięczne dziecko

Dziecko (17 miesięcy) jest coraz sprawniejszym maluchem, ponad 90 proc. dzieci w tym wieku nie tylko chodzi "bez trzymanki", ale także potrafi kucać, podnosić z ziemi różne przedmioty i je ze sobą nosić.