Ćwiczenia dla niemowląt

Niemowlak w wieku 5-7 miesięcy bardzo chętnie nabywa nowych umiejętności ruchowych. Oczywiście rozwijanie nauki raczkowania i chodzenia zależy od wielu czynników, między innymi temperamentu, predyspozycji i masy ciała, a także od tego, czy rodzice zapewniają maleństwu odpowiednie treningi. Najlepszym sposobem na ćwiczenia dla niemowląt jest wykonywanie ich podczas zabawy, np. zabawka, po którą dziecko musi samo sięgnąć. Jak jeszcze przekonać dzieci do ćwiczeń?

Ćwiczenia ruchowe dla niemowląt

Niemowlak w wieku 5-7 miesięcy bardzo chętnie nabywa nowych umiejętności ruchowych. Oczywiście rozwijanie nauki raczkowania i chodzenia zależy od wielu...

Rozwój ruchowy niemowlęcia

  • Niemowlaki szybko przekonują się, że ciągłe leżenie na plecach jest nudne, a świat wydaje się ciekawszy, kiedy leżą na brzuszku. Niemowlaki potrafią doskonale koordynować ruchy głowy, a także odrywać od podłoża nóżki i rączki. Następnie pełzają i starają się podnieść do pozycji czworaczej i bujają się do przodu i tyłu. Stąd już tylko krok do raczkowania.
  • Niektóre niemowlaki od razu raczkują, bez wcześniejszego pełzania i czołgania. Raczkowanie jest bardzo dobrym ćwiczeniem na wzmocnienie wszystkich partii mięśni od kręgosłupa aż po nóżki. Etap raczkowania przygotowuje ciało niemowlaka do stawiania pierwszych samodzielnych kroków. Ponadto dzięki raczkowaniu maluch kształtuje koordynację oraz naprzemienność ruchów, a także uczy się utrzymywania równowagi.
  • Samodzielne wstawanie kosztuje niemowlaka bardzo dużo wysiłku. Dlatego potrzebuje on pomocy rodziców, którzy będą stanowili punkt oparcia. Pomocne okażą się także meble, których można się przytrzymać oraz szczebelki łóżeczka służące do wspinaczki.
  • Od 8 miesiąca niemowlak uczy się siadania. Malec w tej pozycji potrafi skoncentrować się na poznawaniu nowych przedmiotów. Niemowlak odkrywa, że ma wpływ na swoje zabawki i zaczyna uczyć się zabawy.

Ćwiczenia i zabawy dla niemowląt

Tor przeszkód

Można go przygotować z poduszek w różnych rozmiarach oraz przedmiotów wykonanych z różnych materiałów (kocyki, szaliki, ręczniki). Przeszkodą będzie także mały stolik, pod którym dziecko może się przeczołgać. Malec z pomocą rodziców powinien pokonywać przeszkody. Najlepiej, jeśli zapewnią mu różne atrakcje i omijanie przedmiotów także górą. To ćwiczenie znakomicie stymuluje rozwój niemowlaka.

Tik Tak

Rodzic podnosi maleństwo i kołysze jego nóżkami jak wahadłami zegara, powtarzając „tik tak tik tak”. Dzięki temu ćwiczeniu można stymulować część mózgu odpowiadającą za słuch oraz część odpowiadającą za rozwijanie poczucia równowagi.

Basen

Ćwiczenia w basenie dla dzieci bardzo pozytywnie wpływają na rozwój niemowlaka. Istnieją specjalne grupy dla rodziców i dzieci, ćwiczenia prowadzone są pod okiem instruktora.

Nauka chodzenia przypada na różny czasu u niemowlaków, rodzice bardzo często chcą przyśpieszyć ten proces i kupują chodziki dla niemowląt. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ nie uczy dziecka utrzymywania równowagi i sprawia, że nie wszystkie mięśnie odpowiedzialne za chodzenie pracują tak, jak powinny. Kiedy dziecko zaczyna chodzić bez chodzika, musi niemal wszystkiego uczyć się od nowa. Należy pamiętać, że rozwój ruchowy dzieci nie przebiega u wszystkich niemowląt jednakowo i nie należy go przyśpieszać.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój fizyczny malucha
Rozwój fizyczny malucha

Smoczek

Smoczek

bezpieczeństwa i pozwala zapomnieć o stresującej sytuacji, natomiast rodzicom daje możliwość cieszenia się chwilami wolnymi od płaczu i marudzenia malucha.

Rozwój fizyczny malucha

Aktywne dziecko

Aktywne dziecko

Aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na nadwagę lub otyłość. Dziecko nie powinno zwalczać nadmiarowych kilogramów restrykcyjną dietą, gdyż jeszcze się rozwija.

Rozwój fizyczny malucha

Leżenie na brzuszku

Leżenie na brzuszku Odtwórz wideo

na plecy oraz poszukiwać przedmiotów. Taka pozycja odgrywa więc niebagatelną rolę w rozwoju motorycznym i pomaga budować zmysł równowagi. Leżenie

Rozwój fizyczny malucha

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

objawem, ponieważ właśnie do tego czasu u dziecka odbywa się najintensywniejszy rozwój mięśni stopy, a maluch może mieć tzw. fizjologiczne płaskostopie (...) robieniem pierwszych kroków około pierwszego roku życia....

Rozwój fizyczny malucha

Rozwój dwulatka

denerwuje się gdy coś mu nie wychodzi Co powinno zaniepokoić w rozwoju dziecka? W wieku półtora roku, mimo wspierania rozwoju dziecka, maluch nie umie (...) i odrębność. Jest to okres głębokich...

Rozwój fizyczny malucha

Nauka pływania dla dzieci

Nauka pływania dla dzieci

się z dzieckiem do szkoły pływania dla niemowląt, gdzie pod okiem instruktora będziecie uczyć malucha wielu przydatnych na tym etapie umiejętności (...) się na oswajanie malucha z wodą. Dajcie dziecku czas na poznanie...

Rozwój fizyczny malucha

Dziecko 18 miesięcy

, węchem. Jak wygląda życie z perspektywy 18-miesięcznego dziecka? Jak prezentuje się rozwój półtorarocznego malucha? Rozwój fizyczny dziecka (...) pod względem fizycznym,...

Rozwój fizyczny malucha

Kiedy dziecko słabo rośnie i nie przybiera na wadze

Kiedy Twoje maleństwo słabo rośnie i nie przybiera na wadze przyczyny możesz szukać w celiakii - trwałej nietolerancji glutenu. Rodzice przeważnie kojarzą to z niskim poziomem hormonu wzrostu. Okazuje się jednak, że częściej odpowiada za to trwała nietolerancja...

Rozwój fizyczny malucha

Bezpieczeństwo małego dziecka

Bezpieczeństwo małego dziecka

Ciekawski maluch wymaga stałej kontroli i zabezpieczenia w domu wszelkich niebezpiecznych dla niego rzeczy. Niektóre rośliny ozdobne mogą być trujące.