Trwa ładowanie...

Ćwiczenia dla niemowląt

Avatar placeholder
05.01.2017 03:53
Ćwiczenia dla niemowląt
Ćwiczenia dla niemowląt ( autorstwa Thomas/ C)

Niemowlak w wieku 5-7 miesięcy bardzo chętnie nabywa nowych umiejętności ruchowych. Oczywiście rozwijanie nauki raczkowania i chodzenia zależy od wielu czynników, między innymi temperamentu, predyspozycji i masy ciała, a także od tego, czy rodzice zapewniają maleństwu odpowiednie treningi. Najlepszym sposobem na ćwiczenia dla niemowląt jest wykonywanie ich podczas zabawy, np. zabawka, po którą dziecko musi samo sięgnąć. Jak jeszcze przekonać dzieci do ćwiczeń?

1. Rozwój ruchowy niemowlęcia

  • Niemowlaki szybko przekonują się, że ciągłe leżenie na plecach jest nudne, a świat wydaje się ciekawszy, kiedy leżą na brzuszku. Niemowlaki potrafią doskonale koordynować ruchy głowy, a także odrywać od podłoża nóżki i rączki. Następnie pełzają i starają się podnieść do pozycji czworaczej i bujają się do przodu i tyłu. Stąd już tylko krok do raczkowania.
  • Niektóre niemowlaki od razu raczkują, bez wcześniejszego pełzania i czołgania. Raczkowanie jest bardzo dobrym ćwiczeniem na wzmocnienie wszystkich partii mięśni od kręgosłupa aż po nóżki. Etap raczkowania przygotowuje ciało niemowlaka do stawiania pierwszych samodzielnych kroków. Ponadto dzięki raczkowaniu maluch kształtuje koordynację oraz naprzemienność ruchów, a także uczy się utrzymywania równowagi.
  • Samodzielne wstawanie kosztuje niemowlaka bardzo dużo wysiłku. Dlatego potrzebuje on pomocy rodziców, którzy będą stanowili punkt oparcia. Pomocne okażą się także meble, których można się przytrzymać oraz szczebelki łóżeczka służące do wspinaczki.
  • Od 8 miesiąca niemowlak uczy się siadania. Malec w tej pozycji potrafi skoncentrować się na poznawaniu nowych przedmiotów. Niemowlak odkrywa, że ma wpływ na swoje zabawki i zaczyna uczyć się zabawy.

2. Ćwiczenia i zabawy dla niemowląt

Tor przeszkód

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Można go przygotować z poduszek w różnych rozmiarach oraz przedmiotów wykonanych z różnych materiałów (kocyki, szaliki, ręczniki). Przeszkodą będzie także mały stolik, pod którym dziecko może się przeczołgać. Malec z pomocą rodziców powinien pokonywać przeszkody. Najlepiej, jeśli zapewnią mu różne atrakcje i omijanie przedmiotów także górą. To ćwiczenie znakomicie stymuluje rozwój niemowlaka.

Tik Tak

Rodzic podnosi maleństwo i kołysze jego nóżkami jak wahadłami zegara, powtarzając „tik tak tik tak”. Dzięki temu ćwiczeniu można stymulować część mózgu odpowiadającą za słuch oraz część odpowiadającą za rozwijanie poczucia równowagi.

Basen

Ćwiczenia w basenie dla dzieci bardzo pozytywnie wpływają na rozwój niemowlaka. Istnieją specjalne grupy dla rodziców i dzieci, ćwiczenia prowadzone są pod okiem instruktora.

Nauka chodzenia przypada na różny czasu u niemowlaków, rodzice bardzo często chcą przyśpieszyć ten proces i kupują chodziki dla niemowląt. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ nie uczy dziecka utrzymywania równowagi i sprawia, że nie wszystkie mięśnie odpowiedzialne za chodzenie pracują tak, jak powinny. Kiedy dziecko zaczyna chodzić bez chodzika, musi niemal wszystkiego uczyć się od nowa. Należy pamiętać, że rozwój ruchowy dzieci nie przebiega u wszystkich niemowląt jednakowo i nie należy go przyśpieszać.

Następny artykuł: Łapmy bańki mydlane, czyli rozwój motoryczny malucha
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze