Łapmy bańki mydlane, czyli rozwój motoryczny malucha

Wraz z upływem kolejnych miesięcy Twoje dziecko zaczyna być coraz bardziej samodzielne ruchowo. Stawia pierwsze kroki, zwiększa swoją stabilność, równowagę. Od dnia narodzin do trzeciego roku życia musisz w szczególny sposób zadbać o jego rozwój motoryczny.

Etapy rozwoju motorycznego u dzieci do 3. roku życia

Tuż po narodzinach niemowlę trzyma dłonie zamknięte. Jego ruchy są bardzo ograniczone – próbuje odruchowo wyprostować nogi, stara się podnosić główkę. Z miesiąca na miesiąc dłonie są mniej ściśnięte, maluch zaczyna samodzielnie trzymać grzechotkę, podnosi się do pozycji siedzącej. Obserwujesz, jak szybko rozwija swoje zdolności ruchowe.

Od jedenastego do osiemnastego miesiąca potrafi już stawiać pierwsze kroki i stać bez podparcia. Może na początku jego ruchy będą dość niezdarne, chwiejne, ale to się zmieni. Ćwiczenie czyni mistrza, a dzięki Twojemu wsparciu maluch zwiększy swoją prędkość oraz stabilność.

Od około piętnastego do dziewiętnastego miesiąca możesz zauważyć, jak Twoje dziecko próbuje chodzić do tyłu, łapie zabawki i rzuca nimi. Około dwudziestego czwartego miesiąca uczy się już kucać. To czas, kiedy należy zachęcać je do coraz większej samodzielności. Motywuj i chwal. Niech wykonywanie nowych ruchów sprawia mu radość, w ten sposób zachęcisz je do nabywania kolejnych umiejętności fizycznych.

Następny etap w rozwoju motorycznym malucha zaczyna się po pierwszych dwóch latach. Do trzydziestego miesiąca życia może nauczyć się wchodzić po schodach i balansować na jednej nodze. Jego siła i koordynacja ruchowa zwiększają się. Poświęć mu jak najwięcej uwagi – poprzez zabawę i proste ćwiczenia, takie jak np. skakanie, wspomagaj rozwój i wraz z nim poznawaj otaczający świat.

Od trzydziestego do trzydziestego szóstego miesiąca, przy odpowiednim wsparciu, dziecko wykona ogromne postępy w rozwoju motorycznym. Będzie zdolne do samodzielnego ubierania się, coraz lepiej zacznie radzić sobie z rysowaniem, być może samodzielnie wsiądzie na mały rowerek. To również czas, kiedy musisz być bardzo czujny – wraz ze wzrostem zdolności motorycznych twojego dziecka wzrośnie jego ciekawość. Będzie potrafiło już samodzielnie otworzyć szafkę, odkręcić nakrętkę czy trzymać w dłoniach różnego rodzaju przedmioty. Aby ustrzec je przed ewentualnymi wypadkami, powinieneś zwiększyć ilość i jakość zabezpieczeń w domu. Tylko wtedy Twoje dziecko będzie mogło korzystać w pełni ze swoich nowych umiejętności, a Ty będziesz spokojna, że nic mu nie grozi.

Oczywiście powyższe etapy nie muszą pojawiać się w wymienionych miesiącach życia dziecka. Czasami jego rozwój motoryczny zaczyna się wcześniej, a u niektórych maluchów później. Nie jest to żadną nieprawidłowością.

Zabawy wspierające rozwój fizyczny dziecka w tym wieku

To właśnie Ty jesteś odpowiedzialna za prawidłowy rozwój fizyczny dziecka, dlatego nie zapominaj o odpowiednim wsparciu, którego powinnaś mu dostarczać. Na początku pozwól, aby pierwsze kroki wykonywało na gładkiej, równej powierzchni – dopiero kiedy zauważysz, że nabiera pewności w swoich ruchach, zabierz je na spacer lub plac zabaw. Podczas wchodzenia po schodach musisz zapewnić maluchowi maksymalne bezpieczeństwo – bądź przy nim, trzymaj za rękę.

Zachęcaj go do wykonywania nowych czynności, stwórz mu do tego odpowiednie środowisko i stymuluj rozwój poprzez zabawę. Spędzajcie czas na świeżym powietrzu – malujcie kredą po chodniku, stawiajcie zamki z piasku. W domu wykorzystaj do zabawy plastelinę, modelinę, poduszki, duże koraliki, ale również jego ulubione zabawki – zwłaszcza te, które wydają dźwięki czy zmieniają kolory. Do wspomagania rozwoju możesz posłużyć się także najprostszymi domowymi czynnościami – pozwól dziecku ugnieść ciasto na pizzę, ułóżcie wspólnie ubrania w szafkach. Bądź kreatywny, a w niezwykle szybkim tempie zobaczysz, jak ogromne postępy robi Twoja pociecha.

Dieta, która wspomoże rozwój motoryczny

Oprócz odpowiedniej stymulacji i wsparcia, dla optymalnego rozwoju fizycznego, Twoje dziecko potrzebuje niezbędnych witamin i składników odżywczych dostarczanych wraz z pożywieniem. Żelazo rozwinie u malucha funkcje poznawcze, cynk wesprze prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Wapń to budulec niezbędny dla prawidłowego rozwoju i wzrostu kości, a kwasy Omega 3 są potrzebne dla rozwoju mózgu oraz tkanek nerwowych. Dzieci potrafią być jednak wybredne – zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie. Pamiętaj, by poprzez pożywienie zapewnić im to, czego mały organizm potrzebuje dla prawidłowego rozwoju fizycznego. Tylko dzięki odpowiedniej diecie dziecko będzie mieć energię i chęci do poznawania świata.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Histeria

Elciaaaa90 • ostatni post 17 godzin temu

3
Artykuły Rozwój fizyczny malucha
Rozwój fizyczny malucha

Aktywne dziecko

Aktywne dziecko

Aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na nadwagę lub otyłość. Dziecko nie powinno zwalczać nadmiarowych kilogramów restrykcyjną dietą, gdyż jeszcze się rozwija.

Rozwój fizyczny malucha

Leżenie na brzuszku

Leżenie na brzuszku Odtwórz wideo

na plecy oraz poszukiwać przedmiotów. Taka pozycja odgrywa więc niebagatelną rolę w rozwoju motorycznym i pomaga budować zmysł równowagi. Leżenie

Rozwój fizyczny malucha

Smoczek

Smoczek

bezpieczeństwa i pozwala zapomnieć o stresującej sytuacji, natomiast rodzicom daje możliwość cieszenia się chwilami wolnymi od płaczu i marudzenia malucha.

Rozwój fizyczny malucha

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

objawem, ponieważ właśnie do tego czasu u dziecka odbywa się najintensywniejszy rozwój mięśni stopy, a maluch może mieć tzw. fizjologiczne płaskostopie (...) robieniem pierwszych kroków około pierwszego roku życia....

Rozwój fizyczny malucha

Kiedy dziecko słabo rośnie i nie przybiera na wadze

Kiedy Twoje maleństwo słabo rośnie i nie przybiera na wadze przyczyny możesz szukać w celiakii - trwałej nietolerancji glutenu. Rodzice przeważnie kojarzą to z niskim poziomem hormonu wzrostu. Okazuje się jednak, że częściej odpowiada za to trwała nietolerancja...

Rozwój fizyczny malucha

Dziecko 18 miesięcy

, węchem. Jak wygląda życie z perspektywy 18-miesięcznego dziecka? Jak prezentuje się rozwój półtorarocznego malucha? Rozwój fizyczny dziecka (...) pod względem fizycznym,...

Rozwój fizyczny malucha

Rozwój dwulatka

denerwuje się gdy coś mu nie wychodzi Co powinno zaniepokoić w rozwoju dziecka? W wieku półtora roku, mimo wspierania rozwoju dziecka, maluch nie umie (...) i odrębność. Jest to okres głębokich...

Rozwój fizyczny malucha

Nauka pływania dla dzieci

Nauka pływania dla dzieci

się z dzieckiem do szkoły pływania dla niemowląt, gdzie pod okiem instruktora będziecie uczyć malucha wielu przydatnych na tym etapie umiejętności (...) się na oswajanie malucha z wodą. Dajcie dziecku czas na poznanie...

Rozwój fizyczny malucha

Bezpieczeństwo małego dziecka

Bezpieczeństwo małego dziecka

Ciekawski maluch wymaga stałej kontroli i zabezpieczenia w domu wszelkich niebezpiecznych dla niego rzeczy. Niektóre rośliny ozdobne mogą być trujące.

Rozwój fizyczny malucha

Ćwiczenia ruchowe dla niemowląt

Ćwiczenia ruchowe dla niemowląt

Niemowlak w wieku 5-7 miesięcy bardzo chętnie nabywa nowych umiejętności ruchowych. Oczywiście rozwijanie nauki raczkowania i chodzenia zależy od wielu czynników, między innymi temperamentu, predyspozycji i masy ciała, a także od tego, czy rodzice zapewniają...