Łapmy bańki mydlane, czyli rozwój motoryczny malucha

Wraz z upływem kolejnych miesięcy Twoje dziecko zaczyna być coraz bardziej samodzielne ruchowo. Stawia pierwsze kroki, zwiększa swoją stabilność, równowagę. Od dnia narodzin do trzeciego roku życia musisz w szczególny sposób zadbać o jego rozwój motoryczny.

spis treści

1. Etapy rozwoju motorycznego u dzieci do 3. roku życia

Tuż po narodzinach niemowlę trzyma dłonie zamknięte. Jego ruchy są bardzo ograniczone – próbuje odruchowo wyprostować nogi, stara się podnosić główkę. Z miesiąca na miesiąc dłonie są mniej ściśnięte, maluch zaczyna samodzielnie trzymać grzechotkę, podnosi się do pozycji siedzącej. Obserwujesz, jak szybko rozwija swoje zdolności ruchowe.

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

Od jedenastego do osiemnastego miesiąca potrafi już stawiać pierwsze kroki i stać bez podparcia. Może na początku jego ruchy będą dość niezdarne, chwiejne, ale to się zmieni. Ćwiczenie czyni mistrza, a dzięki Twojemu wsparciu maluch zwiększy swoją prędkość oraz stabilność.

Od około piętnastego do dziewiętnastego miesiąca możesz zauważyć, jak Twoje dziecko próbuje chodzić do tyłu, łapie zabawki i rzuca nimi. Około dwudziestego czwartego miesiąca uczy się już kucać. To czas, kiedy należy zachęcać je do coraz większej samodzielności. Motywuj i chwal. Niech wykonywanie nowych ruchów sprawia mu radość, w ten sposób zachęcisz je do nabywania kolejnych umiejętności fizycznych.

Następny etap w rozwoju motorycznym malucha zaczyna się po pierwszych dwóch latach. Do trzydziestego miesiąca życia może nauczyć się wchodzić po schodach i balansować na jednej nodze. Jego siła i koordynacja ruchowa zwiększają się. Poświęć mu jak najwięcej uwagi – poprzez zabawę i proste ćwiczenia, takie jak np. skakanie, wspomagaj rozwój i wraz z nim poznawaj otaczający świat.

Od trzydziestego do trzydziestego szóstego miesiąca, przy odpowiednim wsparciu, dziecko wykona ogromne postępy w rozwoju motorycznym. Będzie zdolne do samodzielnego ubierania się, coraz lepiej zacznie radzić sobie z rysowaniem, być może samodzielnie wsiądzie na mały rowerek. To również czas, kiedy musisz być bardzo czujny – wraz ze wzrostem zdolności motorycznych twojego dziecka wzrośnie jego ciekawość. Będzie potrafiło już samodzielnie otworzyć szafkę, odkręcić nakrętkę czy trzymać w dłoniach różnego rodzaju przedmioty. Aby ustrzec je przed ewentualnymi wypadkami, powinieneś zwiększyć ilość i jakość zabezpieczeń w domu. Tylko wtedy Twoje dziecko będzie mogło korzystać w pełni ze swoich nowych umiejętności, a Ty będziesz spokojna, że nic mu nie grozi.

Oczywiście powyższe etapy nie muszą pojawiać się w wymienionych miesiącach życia dziecka. Czasami jego rozwój motoryczny zaczyna się wcześniej, a u niektórych maluchów później. Nie jest to żadną nieprawidłowością.

2. Zabawy wspierające rozwój fizyczny dziecka w tym wieku

To właśnie Ty jesteś odpowiedzialna za prawidłowy rozwój fizyczny dziecka, dlatego nie zapominaj o odpowiednim wsparciu, którego powinnaś mu dostarczać. Na początku pozwól, aby pierwsze kroki wykonywało na gładkiej, równej powierzchni – dopiero kiedy zauważysz, że nabiera pewności w swoich ruchach, zabierz je na spacer lub plac zabaw. Podczas wchodzenia po schodach musisz zapewnić maluchowi maksymalne bezpieczeństwo – bądź przy nim, trzymaj za rękę.

Zachęcaj go do wykonywania nowych czynności, stwórz mu do tego odpowiednie środowisko i stymuluj rozwój poprzez zabawę. Spędzajcie czas na świeżym powietrzu – malujcie kredą po chodniku, stawiajcie zamki z piasku. W domu wykorzystaj do zabawy plastelinę, modelinę, poduszki, duże koraliki, ale również jego ulubione zabawki – zwłaszcza te, które wydają dźwięki czy zmieniają kolory. Do wspomagania rozwoju możesz posłużyć się także najprostszymi domowymi czynnościami – pozwól dziecku ugnieść ciasto na pizzę, ułóżcie wspólnie ubrania w szafkach. Bądź kreatywny, a w niezwykle szybkim tempie zobaczysz, jak ogromne postępy robi Twoja pociecha.

To musisz wiedzieć

3. Dieta, która wspomoże rozwój motoryczny

Oprócz odpowiedniej stymulacji i wsparcia, dla optymalnego rozwoju fizycznego, Twoje dziecko potrzebuje niezbędnych witamin i składników odżywczych dostarczanych wraz z pożywieniem. Żelazo rozwinie u malucha funkcje poznawcze, cynk wesprze prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Wapń to budulec niezbędny dla prawidłowego rozwoju i wzrostu kości, a kwasy Omega 3 są potrzebne dla rozwoju mózgu oraz tkanek nerwowych. Dzieci potrafią być jednak wybredne – zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie. Pamiętaj, by poprzez pożywienie zapewnić im to, czego mały organizm potrzebuje dla prawidłowego rozwoju fizycznego. Tylko dzięki odpowiedniej diecie dziecko będzie mieć energię i chęci do poznawania świata.

Następny artykuł: Emocjonalny

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.