Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

Łapmy bańki mydlane, czyli rozwój motoryczny malucha

 Katarzyna Krupka
17.11.2016 14:30
Łapmy bańki mydlane, czyli rozwój motoryczny malucha
Łapmy bańki mydlane, czyli rozwój motoryczny malucha

Wraz z upływem kolejnych miesięcy Twoje dziecko zaczyna być coraz bardziej samodzielne ruchowo. Stawia pierwsze kroki, zwiększa swoją stabilność, równowagę. Od dnia narodzin do trzeciego roku życia musisz w szczególny sposób zadbać o jego rozwój motoryczny.

spis treści

1. Etapy rozwoju motorycznego u dzieci do 3. roku życia

Tuż po narodzinach niemowlę trzyma dłonie zamknięte. Jego ruchy są bardzo ograniczone – próbuje odruchowo wyprostować nogi, stara się podnosić główkę. Z miesiąca na miesiąc dłonie są mniej ściśnięte, maluch zaczyna samodzielnie trzymać grzechotkę, podnosi się do pozycji siedzącej. Obserwujesz, jak szybko rozwija swoje zdolności ruchowe.

Od jedenastego do osiemnastego miesiąca potrafi już stawiać pierwsze kroki i stać bez podparcia. Może na początku jego ruchy będą dość niezdarne, chwiejne, ale to się zmieni. Ćwiczenie czyni mistrza, a dzięki Twojemu wsparciu maluch zwiększy swoją prędkość oraz stabilność.

Od około piętnastego do dziewiętnastego miesiąca możesz zauważyć, jak Twoje dziecko próbuje chodzić do tyłu, łapie zabawki i rzuca nimi. Około dwudziestego czwartego miesiąca uczy się już kucać. To czas, kiedy należy zachęcać je do coraz większej samodzielności. Motywuj i chwal. Niech wykonywanie nowych ruchów sprawia mu radość, w ten sposób zachęcisz je do nabywania kolejnych umiejętności fizycznych.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Następny etap w rozwoju motorycznym malucha zaczyna się po pierwszych dwóch latach. Do trzydziestego miesiąca życia może nauczyć się wchodzić po schodach i balansować na jednej nodze. Jego siła i koordynacja ruchowa zwiększają się. Poświęć mu jak najwięcej uwagi – poprzez zabawę i proste ćwiczenia, takie jak np. skakanie, wspomagaj rozwój i wraz z nim poznawaj otaczający świat.

Od trzydziestego do trzydziestego szóstego miesiąca, przy odpowiednim wsparciu, dziecko wykona ogromne postępy w rozwoju motorycznym. Będzie zdolne do samodzielnego ubierania się, coraz lepiej zacznie radzić sobie z rysowaniem, być może samodzielnie wsiądzie na mały rowerek. To również czas, kiedy musisz być bardzo czujny – wraz ze wzrostem zdolności motorycznych twojego dziecka wzrośnie jego ciekawość. Będzie potrafiło już samodzielnie otworzyć szafkę, odkręcić nakrętkę czy trzymać w dłoniach różnego rodzaju przedmioty. Aby ustrzec je przed ewentualnymi wypadkami, powinieneś zwiększyć ilość i jakość zabezpieczeń w domu. Tylko wtedy Twoje dziecko będzie mogło korzystać w pełni ze swoich nowych umiejętności, a Ty będziesz spokojna, że nic mu nie grozi.

Oczywiście powyższe etapy nie muszą pojawiać się w wymienionych miesiącach życia dziecka. Czasami jego rozwój motoryczny zaczyna się wcześniej, a u niektórych maluchów później. Nie jest to żadną nieprawidłowością.

2. Zabawy wspierające rozwój fizyczny dziecka w tym wieku

To właśnie Ty jesteś odpowiedzialna za prawidłowy rozwój fizyczny dziecka, dlatego nie zapominaj o odpowiednim wsparciu, którego powinnaś mu dostarczać. Na początku pozwól, aby pierwsze kroki wykonywało na gładkiej, równej powierzchni – dopiero kiedy zauważysz, że nabiera pewności w swoich ruchach, zabierz je na spacer lub plac zabaw. Podczas wchodzenia po schodach musisz zapewnić maluchowi maksymalne bezpieczeństwo – bądź przy nim, trzymaj za rękę.

Zachęcaj go do wykonywania nowych czynności, stwórz mu do tego odpowiednie środowisko i stymuluj rozwój poprzez zabawę. Spędzajcie czas na świeżym powietrzu – malujcie kredą po chodniku, stawiajcie zamki z piasku. W domu wykorzystaj do zabawy plastelinę, modelinę, poduszki, duże koraliki, ale również jego ulubione zabawki – zwłaszcza te, które wydają dźwięki czy zmieniają kolory. Do wspomagania rozwoju możesz posłużyć się także najprostszymi domowymi czynnościami – pozwól dziecku ugnieść ciasto na pizzę, ułóżcie wspólnie ubrania w szafkach. Bądź kreatywny, a w niezwykle szybkim tempie zobaczysz, jak ogromne postępy robi Twoja pociecha.

To musisz wiedzieć

3. Dieta, która wspomoże rozwój motoryczny

Oprócz odpowiedniej stymulacji i wsparcia, dla optymalnego rozwoju fizycznego, Twoje dziecko potrzebuje niezbędnych witamin i składników odżywczych dostarczanych wraz z pożywieniem. Żelazo rozwinie u malucha funkcje poznawcze, cynk wesprze prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Wapń to budulec niezbędny dla prawidłowego rozwoju i wzrostu kości, a kwasy Omega 3 są potrzebne dla rozwoju mózgu oraz tkanek nerwowych. Dzieci potrafią być jednak wybredne – zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie. Pamiętaj, by poprzez pożywienie zapewnić im to, czego mały organizm potrzebuje dla prawidłowego rozwoju fizycznego. Tylko dzięki odpowiedniej diecie dziecko będzie mieć energię i chęci do poznawania świata.

Następny artykuł: Emocjonalny
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze