Nauka czytania dla niemowląt

Nauka czytania dla niemowląt – kiedy można ją rozpocząć? Takie pytanie nasuwa się niektórym rodzicom, którzy dbają nie tylko o rozwój fizyczny, lecz także o rozwój intelektualny swojej pociechy. Każdy rodzic marzy o bystrym i inteligentnym dziecku, które nie będzie miało żadnych problemów z nauką. Dlatego coraz częściej zastanawiają się nad rozpoczęciem nauki czytania dzieci w okresie niemowlęcym.

Pablopavo i Ludziki

Animowany teledysk zrealizowany w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej "Ojczysty - dodaj do ulubionych" z pewnością wspomoże najmłodszych w nauce alfabetu....

Nauka czytania dla dzieci we wczesnym okresie życia

Wygląda na to, że niebawem mogą się skończyć czasy, kiedy to rodzice polegali tylko na szkole w kwestii nauki czytania i pisania. Okazuje się, ze coraz częściej rodzice zaczynają wierzyć, iż sami mogą kontrolować poziom umiejętności, które będą niezbędne w dorosłym życiu dziecka.

Polecane wideo:

To, jak wcześnie rodzice zaczną uczyć swoje dziecko, zależy od nich samych. Niestety, rodzicom zazwyczaj brakuje odpowiedniego przygotowania pedagogicznego, aby odpowiednio pokierować procesem uczenia pociechy, a ich intuicja może często zawodzić w tej kwestii. Dlatego powinni oni pamiętać o kilku zasadach:

  • Zasada 1. Im dziecko młodsze, tym krótszy powinien być czas nauki. Umiejętność skupienia uwagi rozwija się u dziecka z czasem, a zbyt długa nauka w stosunku do możliwości dziecka, spowoduje, że pojawi się frustracja i niechęć do dalszego uczenia się czytania.
  • Zasada 2. Nauka dziecka musi być kojarzona z przyjemnością i zabawą. Pierwsze próby nauki dziecka mogą wpłynąć na stosunek dziecka do nauki w przyszłości, więc lepiej nie zniechęcać dziecka już na samym początku i nie być zbyt wymagającym.
  • Zasada 3. Każde dziecko musi dojrzeć do nauki i wypracować swoje własne tempo przyswajania wiedzy. To, że dziecko koleżanki nauczyło się już pierwszych liter alfabetu, nie oznacza, że twoje dziecko też musi. Nie możemy dziecka do niczego zmuszać. Możemy jedynie zachęcać i wykorzystać fakt, że dziecko w tym okresie życia jest bardzo ciekawe i chętne do nauki.

Jak nauczyć dziecko czytania?

Krok 1. Wspaniałym pomysłem na stymulowanie nauki czytania dla niemowląt jest czytanie dziecku. Kiedy należy je rozpocząć? Jak najwcześniej, czyli nawet wtedy, gdy dziecko jeszcze rośnie w brzuchu mamy. Dziecko już wtedy rozpoznaje głos matki i czuje się bezpieczniej, kiedy go słyszy.

Dodatkowo uważa się, że wczesne rozpoczęcie mówienia do dziecka ma wpływ na jego inteligencję i prawidłowy rozwój umysłowy dziecka. Poza tym takie czytanie pozwoli już na tym etapie rozwoju dziecka budować mocną więź pomiędzy maluszkiem a matką.

Krok 2. Naukę czytania dziecka, niezależnie od wieku, zaczynamy od alfabetu. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z zasobów internetu. Rodzice mogą pokazywać kolorowe, animowane strony, które dziecko ogląda z zachwytem, nie zdając sobie sprawy z faktu, że następuje u niego proces uczenia się.

Mogą także zakupić duże kartony, na których przedstawione są kolorowe literki. Zadaniem rodziców będzie pokazywanie ich dziecku i czytanie danej litery.

Krok 3. Kiedy w środowisku otaczającym dziecko pojawią się literki, zwróć na nie uwagę dziecka i wyraźnie wymawiaj je, czyli gdy np. w książeczce znajdują się wyrazy, wskazuj na poszczególne litery i czytaj je głośno. To samo możesz zrobić, gdy na ekranie telewizora czy komputera pojawi się jakiś wyraz.

Możesz także poszukać odpowiednich tekstów do nauki czytania dla dzieci w księgarni. Pamiętaj, że może minąć dużo czasu, zanim dziecko zacznie kojarzyć literkę z odpowiednim dźwiękiem. Kiedy posiądzie już tę umiejętność, można malucha uświadomić, że literki łączą się ze sobą.

Pamiętaj, że umiejętność czytania nie jest czynnością, której można wymagać od niemowlaka. Pierwszymi i ważniejszymi dla dziecka umiejętnościami są mówienie, chodzenie czy siadanie na nocnik. Jednak stosując się do wyżej wymienionych rad możemy wpłynąć na to, że dziecko oswoi się z literami i będzie dobrze przygotowane na późniejszą naukę w szkole.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój intelektualny malucha
Rozwój intelektualny malucha

Liczenie

Liczenie

Nauka liczenia, podobnie jak nauka czytania czy pisania, nie musi być odkładana do momentu, aż maluch pójdzie do przedszkola. Naukę matematyki można wprowadzić już znacznie wcześniej podczas codziennych czynności i zabaw.

Rozwój intelektualny malucha

Dwulatek z prezentem

Dwulatek z prezentem

Kupując prezent dla dziecka, należy wziąć pod uwagę jego wiek. Dwulatek jest pełen energii i ciekawości świata, dlatego rodzice powinni zapewnić mu takie formy aktywności, które będą dla niego atrakcyjne.

Rozwój intelektualny malucha

Rozwój zdolności u malucha

Rozwój zdolności u malucha

Rodzice mogą i powinno wspierać rozwój zdolności u swoich dzieci. To gwarantuje im start w przyszłość z pasją i różnymi umiejętnościami.

Rozwój intelektualny malucha

Malowanie farbami

Malowanie farbami

Znajomość kolorów i umiejętność ich rozpoznawania nie jest wrodzona. Maluszki muszą się tego nauczyć. Już niemowlę reaguje na barwy.

Rozwój intelektualny malucha

Nauka literek dla dzieci

, w którym dziecko przejawia zainteresowanie określoną formą aktywności. Jeśli zatem maluch sięga po książeczki i bajeczki, chętnie powtarza różne słowa (...) tajemnicy. Najlepiej zacząć od imienia dziecka. Kiedy maluch...

Rozwój intelektualny malucha

Ćwiczenia grafomotoryczne

dłoni u dzieci? Cele ćwiczeń grafomotorycznych Zanim maluch zacznie wywijać długopisem po kartce i pisać elaboraty czy wypracowania, musi opanować (...) i nauczyciele w oddziałach przedszkolnych, którzy wpływają na motywację malucha...

Rozwój intelektualny malucha

Jak nauczyć dziecko alfabetu?

i rozbudzać w nim ciekawość poznania alfabetu, odpowiadającą jego etapowi rozwoju. Maluchy najłatwiej jest nauczyć rozpoznawania liter za pomocą (...) najistotniejszy jest rozwój ruchowy, a zatem wszelkie...

Rozwój intelektualny malucha

Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?

kształtuje się aż w 80% - właśnie wtedy następuje rozwój możliwości intelektualnych, jakimi człowiek będzie dysponował przez resztę życia. W procesie (...) , jak w interesujący sposób przekazywać wiedzę dzieciom, uczy,...

Rozwój intelektualny malucha

Nauka cyfr dla dzieci

. Kolorowe kropki, wielokąty i schematyczne obrazki Pomóż dziecku poznawać pierwsze cyferki poprzez radosną zabawą. Niech nauka cyferek dla malucha

Rozwój intelektualny malucha

Mamo, co to jest? - pomóż dziecku poznawać świat

Mamo, co to jest? - pomóż dziecku poznawać świat

(często trudnych) pytań, bo chce poznawać wciąż nowe rzeczy. Czy wiesz, że dieta i odpowiednio dobrane zabawy mogą korzystnie wpłynąć na rozwój malucha (...) urządzeń elektrycznych czy szklanych przedmiotów. Ćwiczenia...