Trening nocnikowy

Trening nocnikowy to sposób na wkroczenie dziecka do ważnego etapu w życiu, w którym maluch zyskuje dużą niezależność. Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko jak najwcześniej komunikowało potrzebę korzystania z nocniczka i nie potrzebowało pieluch. Należy pamiętać, że każdy maluch jest inny. Jedne mogą świetnie sobie radzić z treningiem nocniczkowym, inne będą wymagać znaczniej więcej cierpliwości. Oto kilka rad dla rodziców, jak nauczyć dziecko sikać do nocnika.

Nagradzanie dziecka podczas treningu nocnikowego

Nauka siadania na nocnik stanie się bardziej owocna, jeśli rodzic będzie nagradzał dziecko w sposób odpowiedni do jego wieku. Na początku nagroda powinna być niematerialna. Nie zapominaj o tym, jak wielką siłę mają zwykłe pochwały, czuły dotyk, gratulacje i zadowolenie rodziców. Pamiętaj, by zaakcentować każdy, nawet najmniejszy, sukces. Pochwal dziecko nawet za samo siadanie na nocnik, nawet jeśli nie udało mu się tym razem zrobić siku. Kiedy w końcu maluchowi uda się osiągnąć cel, nagrodź malucha jakąś drobną przyjemnością materialną, np. naklejkami, laleczką, samochodzikiem czy kredkami.

Polecane wideo:

Nauka korzystania z nocnika

Odzwyczajanie od pieluch najlepiej zacząć widząc oznaki gotowości dziecka.

Dobrym pomysłem na to, by wspomóc naukę siusiania, będzie kupienie kolekcji małych zabawek i wręczanie jednej za każde korzystanie z nocnika zakończone sukcesem. Małe dzieci uwielbiają gromadzić różne rzeczy. Może to być także kolekcja naklejek. Kupcie i powieście na ścianie specjalną tablicę lub karton papieru, gdzie będziecie przyklejać naklejki. Chwal dziecko za to, że uzbierało dużą liczbę naklejek. Pokaż tablicę lub karton waszym gościom, powiedz innym, jak bardzo dzielny jest maluch.

Pamiętaj, że nagrody materialne nie muszą być duże czy kosztowne i należy je wręczyć, jeśli dziecko rzeczywiście osiągnie swój cel. Aby dziecko dobrze wiedziało za jakie osiągnięcie zostało nagrodzone, wręczaj zabawki lub naklejki zaraz po skorzystaniu z nocnika. Możesz kupić nocnik, który zaczyna grać tuż po użyciu. Dla niektórych dzieci bardzo atrakcyjną nagrodą jest samodzielne spuszczenie wody, dlatego pomóż maluchowi, by udało mu się to zrobić. Unikaj stosowania jedzenia, przede wszystkimi słodyczy, jako nagrody oraz wystrzegaj się karania w jakikolwiek sposób za dalsze moczenie pieluszki .

Inne sposoby na naukę siadania na nocnik

Nauka siusiania na nocnik będzie bardziej owocna, jeśli dostarczysz dziecku towarzysza, np. w postaci ulubionej maskotki dziecka. Powiedz dziecku, żeby próbowało nauczyć swojego przyjaciela, jak korzysta się z nocniczka i od czasu do czasu pytaj się malucha, czy jego zwierzaczek nie chce siusiu.

Dobrze, by siadanie na nocnik stało się dla dziecka ciekawą przygodą. Kiedy nocnik był dopiero co kupionym przedmiotem, na pewno wzbudzał dużą ciekawość dziecka. Niestety, z czasem zainteresowanie maleje. Dlatego możecie wspólnie udekorować nocnik na przykład naklejankami czy farbkami.

Trening nocnikowy stanie się skuteczniejszy, jeśli wprowadzisz parę zmian do garderoby dziecka. Kup maluchowi kilka par majteczek i zacznij je zakładać. Będzie to ekscytujące wydarzenie dla twojej pociechy. Dodatkowo maluch zauważy, że bez pieluszki znacznie wygodniej mu się biega i bawi. Poza tym przy zakupie ubranek pamiętaj, by były one wygodne do ściągania.

Wszystkie te działania sprawią, że dziecko będzie kojarzyło sikanie do nocnika z czymś przyjemnym. Należy pamiętać, że nauka siusiania wymaga wiele cierpliwości ze strony rodziców. Rozwój dziecka ma indywidualne tempo i jeśli maluch nie radzi sobie jeszcze dobrze z tą czynnością fizjologiczną, wystarczy dać mu jeszcze odrobinę czasu, by do tego dojrzał.

Ewa Janeczko

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Zosia samosia

Darkfather • ostatni post około miesiąca temu

1

Histeria

Elciaaaa90 • ostatni post około miesiąca temu

3
Artykuły Trening czystości
Trening czystości

Nocne moczenie - jak pomóc dziecku?

Nocne moczenie - jak pomóc dziecku?

Czy nocne moczenie dziecka powinno budzić niepokój? Moczenie nocne jest często normalną częścią dorastania. Większość dzieci moczy się w nocy mniej więcej do 3 roku życia. Sporadycznie dolegliwości te mogą utrzymywać się zdecydowanie dłużej. Jeżeli jednak...

Trening czystości

Korzystanie z nocnika

Korzystanie z nocnika

Żeby odstawić pieluchy jednorazowe lub pieluchy tetrowe, zacznij oswajać dziecko z nocnikiem. Niech maluch na niego siada i przymierza się do niego. Wytłumacz mu, kiedy na nocnik powinien siąść.

Trening czystości

Jak przekonać dziecko do nocnika?

Jak przekonać dziecko do nocnika?

Kiedy warto zacząć uczyć dziecko załatwiania się do nocnika? Dziecko może nauczyć się korzystać z nocnika dopiero w momencie, gdy rozumie, czym jest załatwianie się i jest tego świadome. Zazwyczaj następuje to u dzieci w wieku 1,5-2 lat. Wszystko po kolei...

Trening czystości

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

dziecko sikania na nocnik, jest niezwykle ważny. Podstawowym błędem jest robienie zbyt dużego zamieszania wokół nocnika i treningu czystości. Tyle razy

NHN (Naturalna higiena niemowląt)

Nocnik dla dziecka

. To zrozumiałe, że chcieliby, aby trening nocnikowy przebiegł sprawnie i szybko oraz możliwie wcześnie. Tymczasem maluchy potrzebują czasu, aby oswoić (...) . Kiedy zacząć trening nocnikowy? Dziecko...

Metody wychowywania

Poradnik dla rodziców i terapeutów

Poradnik dla rodziców i terapeutów

Wychowanie dziecka może być prostsze dzięki wskazówkom z poradnika „Trening umiejętności wychowawczych". Wydawcą „Treningu umiejętności wychowawczych" jest Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Ćwiczenia w ciąży

Korzyści z ćwiczeń w ciąży

Korzyści z ćwiczeń w ciąży Odtwórz wideo

Jak ćwiczyć w ciąży? Trening ogólnorozwojowy dla kobiety w ciąży jest bardzo korzystny. Trener personalny opowiada o tym, na co powinny zwrócić uwagę panie ćwiczące w tym czasie.

Akcesoria dla niemowlaka

Nocnik dla dzieci

Większość rodziców z niecierpliwością oczekuje momentu, w którym ich dziecko przestanie korzystać z pieluch i zacznie załatwiać swoje potrzeby jak dorośli. Jednak nauka korzystania z nocnika może zająć dużo czasu. To prawda, że niektóre dzieci nabywają...