Nauka pisania dla dzieci

Nauka pisania literek nie musi rozpocząć się dopiero na etapie szkoły podstawowej. Przyswajanie liter alfabetu można rozpocząć znacznie wcześniej. Ważne tylko, by zamiast kilkugodzinnego kreślenia liter w zeszycie, zaproponować dzieciom ćwiczenia w formie zabawy. Wówczas maluchy chętniej się uczą i czerpią z nauki wiele radości. Na naukę pisania składa się wiele umiejętności, które dziecko musi opanować. Maluch musi orientować się w przestrzeni, musi ćwiczyć właściwe napięcie mięśniowe, nauczyć się odpowiednio trzymać w dłoni przybory do pisania, wykonywać ćwiczenia grafomotoryczne i kształtować koordynację wzrokowo-ruchową. W jaki sposób stymulować rozwój umiejętności dziecka i zachęcać go do nauki pisania?

Polecane wideo:

Etapy nauki pisania liter

Nie oczekujmy, że dziecko zasiądzie przed zeszytem i od razu poprawnie wyrysuje nam wszystkie litery alfabetu. Zanim dziecko zacznie pisać, musi orientować się w przestrzeni i znać kierunki. Nie jest to łatwa sprawa dla malucha, któremu myli się ciągle prawa i lewa ręka. Na początku dziecko powinno poznać schemat własnego ciała i ćwiczyć rozpoznawanie lewej i prawej strony. By ułatwić mu naukę, można zawiązać szkrabowi wstążkę na lewej ręce, przypiąć słoneczko po lewej stronie sweterka, by maluszek nauczył się kojarzyć lewą stronę. W ten sposób dziecko kolejno nauczy się, gdzie ma lewe oko, ucho, ramię i nogę. Dzieciom bardzo często mylą się kierunki, dlatego warto przypominać im o tym podczas codziennych obowiązków i w czasie zabawy, np. w trakcie układania klocków.

Kolejny etap zbliżający szkraba do nauki pisania to przygotowanie go do właściwego trzymania w ręce przyborów do pisania. Maluchy nie od razu poprawnie trzymają ołówek w dłoni. By pomóc dzieciom, warto je zachęcać do różnych działań manualnych – niech dziecko nawleka koraliki na nitkę, układa wieże z klocków, segreguje guziki pod względem kolorów itp. Wszystkie czynności wymagające manipulowania małymi przedmiotami usprawniają rączki dziecka. Ćwiczenia motoryki małej zapewniają też wykonywanie czynności samoobsługowych (np. ubieranie się, wiązanie butów) albo zajęcia plastyczne, w czasie których lepi się z plasteliny, wydziera się z kolorowego papieru, rysuje kredkami i maluje farbami. Dziecko nie zawsze pracuje jedną, dominującą ręką. Czasem zdarza się tak, że używa rąk naprzemiennie, ale w końcu wybiera właściwą dla siebie (zgodnie z lateralizacją).

Istotne, by rodzic pokazał szkrabowi, jak prawidłowo powinno trzymać się ołówek oraz kontrolował napięcie mięśniowe i postawę dziecka. Często zdarza się tak, że ołówek jest trzymany za wysoko, a łokieć „fruwa” w górze, zamiast leżeć oparty na stole. Kolejny etap nauki pisania stanowią ćwiczenia grafomotoryczne. By odwzorować litery, trzeba mieć sprawną rękę. W tym celu pomagają różne ćwiczenia, polegające na:

 • rysowaniu po śladzie,
 • kończeniu szlaczków,
 • łączeniu kropek w obrazkach,
 • dorysowywaniu elementów we wzorach,
 • precyzyjnym kolorowaniu rysunków tak, by nie wychodzić poza kontur.

Zadania te służą również między innymi utrwalaniu kierunku kreślenia, ćwiczeniu pamięci ruchowej i kształtowaniu estetycznego wyglądu pisma. Rodzice mogą kupić specjalne książeczki dla najmłodszych w celu ćwiczenia grafomotoryki albo znaleźć przykładowe zadania w Internecie. W ćwiczeniach zwykle znajdują się strzałki pokazujące, w którym kierunku należy prowadzić rączkę. Ostatni etap nauki pisania to doskonalenie koordynacji w zakresie oko-ręka. Koordynacja wzrokowo-ruchowa umożliwia sprawne manipulowanie ręką i synchronizowanie tego, co się widzi z tym, co się pisze. Kiedy dziecko pozna dokładnie kształt liter i kierunek ich kreślenia, można spróbować pisać. Na początku litery mogą być pisane jako lustrzane odbicia, są koślawe i znacznie większe niż te w liniaturze zeszytu. Nie wolno jednak dziecka zniechęcać i wyśmiewać się z jego nieporadności. Niech dziecko zacznie pisać na czystej kartce, a potem w dużej liniaturze. Nie od razu przecież Kraków zbudowano! Warto zwracać uwagę, by dziecko nie pisało liter drukowanych, tylko pisane.

Nauka pisania jako zabawa

Kiedy będziemy zmuszać dziecko do pisania i traktować naukę jak obowiązek, dziecko na pewno zniechęci się i straci motywację do jakiejkolwiek aktywności. Specjaliści od sensomotoryki zwracają uwagę, że umiejętności ruchowe niezbędne do płynnego pisania wykształcają się, zanim maluch pójdzie do szkoły. Warto zatem stymulować umiejętności manualne własnej pociechy. W jaki sposób naukę pisania połączyć z zabawą?

 • Rysujcie razem z dzieckiem na kartce linie poziome (od lewej do prawej strony) i linie pionowe (z góry na dół) oraz okręgi – zgodnie z ruchem wskazówek zegara i w przeciwnym kierunku.
 • Lepcie z plasteliny kolorowe literki, z których utworzycie swoje imiona.
 • Rysujcie litery patykiem na piasku.
 • Kreślcie litery palcem w powietrzu i próbujcie odgadnąć, co to za literka.
 • Malujcie farbami za pomocą palców. Możecie również tworzyć swoje pieczątki w postaci odbitych stóp, dłoni, kciuka itp.
 • Piszcie palcem na tackach z kaszą.
 • Odrysowujcie na papierze swoje dłonie, stopy, cały kontur ciała, różne zabawki i przedmioty codziennego użytku, a potem dorysowujcie oczy, uszy, usta itp.
 • Rysujcie linie proste, ukośne, łamane, krzywe i figury geometryczne (kwadrat, trójkąt, koło, elipsa), wykorzystując różnej grubości pisaki.
 • Wykorzystujcie różne techniki plastyczne – piszcie za pomocą ołówka, kredy, węgla rysunkowego, pędzla, pióra, flamastrów itp.

Wato pamiętać, by w czasie zabaw z dzieckiem robić przerwy. Zabawa nie może być zbyt długa i monotonna. Dziecko potrzebuje odpoczynku i relaksu. Fajnie, kiedy nauce pisania towarzyszą dobry humor i śmiech. Nauka w takich warunkach nie kojarzy się maluchowi jako coś „za karę”, ale jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu i jednocześnie metodą na rozwój potencjału malucha. Pomoc dziecku w nauce pisania ułatwia mu start szkolny i przyczynia się do późniejszych dobrych wyników w nauce.

psycholog Kamila Krocz, ponad rok temu

Bibliografia

 • Brzezińska D., Już piszę, Wydawnictwo Troy, Warszawa 2011, ISBN 978-83-7632-364-0.
 • Uczymy się pisać, Wydawnictwo Greg, Kraków 2011, ISBN 978-83-7517-326-0.
 • Uhma K., Łątkowska M., Przygotowuję się do nauki pisania 5-6 lat. Blok do zabaw i ćwiczeń, Oficyna Wydawnicza „Promocja”, Wrocław 2011, ISBN 978-83-63122-64-5.
 • Zaczynam pisać litery, Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2011, ISBN 978-83-71344-98-5.

Rozwój intelektualny malucha

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój intelektualny malucha
Rozwój intelektualny malucha

Liczenie

Liczenie

Nauka liczenia, podobnie jak nauka czytania czy pisania, nie musi być odkładana do momentu, aż maluch pójdzie do przedszkola. Naukę matematyki można wprowadzić już znacznie wcześniej podczas codziennych czynności i zabaw.

Rozwój intelektualny malucha

Dwulatek z prezentem

Dwulatek z prezentem

Kupując prezent dla dziecka, należy wziąć pod uwagę jego wiek. Dwulatek jest pełen energii i ciekawości świata, dlatego rodzice powinni zapewnić mu takie formy aktywności, które będą dla niego atrakcyjne.

Rozwój intelektualny malucha

Rozwój zdolności u malucha

Rozwój zdolności u malucha

Rodzice mogą i powinno wspierać rozwój zdolności u swoich dzieci. To gwarantuje im start w przyszłość z pasją i różnymi umiejętnościami.

Rozwój intelektualny malucha

Malowanie farbami

Malowanie farbami

Znajomość kolorów i umiejętność ich rozpoznawania nie jest wrodzona. Maluszki muszą się tego nauczyć. Już niemowlę reaguje na barwy.

Rozwój intelektualny malucha

Nauka czytania dla niemowląt

Nauka czytania dla niemowląt

, lecz także o rozwój intelektualny swojej pociechy. Każdy rodzic marzy o bystrym i inteligentnym dziecku, które nie będzie miało żadnych problemów z nauką (...) Nauka czytania dla niemowląt - kiedy można ją rozpocząć?...

Rozwój intelektualny malucha

Nauka literek dla dzieci

, w którym dziecko przejawia zainteresowanie określoną formą aktywności. Jeśli zatem maluch sięga po książeczki i bajeczki, chętnie powtarza różne słowa (...) tajemnicy. Najlepiej zacząć od imienia dziecka. Kiedy maluch...

Rozwój intelektualny malucha

Ćwiczenia grafomotoryczne

dłoni u dzieci? Cele ćwiczeń grafomotorycznych Zanim maluch zacznie wywijać długopisem po kartce i pisać elaboraty czy wypracowania, musi opanować (...) i nauczyciele w oddziałach przedszkolnych, którzy wpływają na motywację malucha...

Rozwój intelektualny malucha

Jak nauczyć dziecko alfabetu?

i rozbudzać w nim ciekawość poznania alfabetu, odpowiadającą jego etapowi rozwoju. Maluchy najłatwiej jest nauczyć rozpoznawania liter za pomocą (...) najistotniejszy jest rozwój ruchowy, a zatem wszelkie...

Rozwój intelektualny malucha

Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?

kształtuje się aż w 80% - właśnie wtedy następuje rozwój możliwości intelektualnych, jakimi człowiek będzie dysponował przez resztę życia. W procesie (...) , jak w interesujący sposób przekazywać wiedzę dzieciom, uczy,...

Rozwój intelektualny malucha

Nauka cyfr dla dzieci

. Kolorowe kropki, wielokąty i schematyczne obrazki Pomóż dziecku poznawać pierwsze cyferki poprzez radosną zabawą. Niech nauka cyferek dla malucha