Trwa ładowanie...

Trening czystości

Avatar placeholder
12.10.2020 18:29
Trening czystości
Trening czystości

Trening czystości to bardzo trudne zadanie zarówno dla rodziców, jak i samego dziecka. Jest to ważny moment w życiu dziecka, dlatego należy być bardzo cierpliwym i spokojnym, gdyż zdenerwowanie może przejść na dziecko i wówczas oboje będziecie niezadowoleni. A jeśli nerwowa atmosfera będzie się powtarzać, dziecko szybko się zrazi i problem nadal pozostanie nierozwiązany. Nauka sikania niestety jest żmudna i długa. Zazwyczaj trwa ona około 1,5 miesiąca, a niekiedy nawet dłużej. Dla rodziców jedynym rozwiązaniem jest tu cierpliwość, która prędzej czy później na pewno się opłaci.

spis treści

1. Kiedy rozpocząć trening czystości?

Rodzice dość często nie wiedzą, kiedy zacząć trening czystości. Mówi się, że dziecko, kiedy jest gotowe, zwykle daje jakieś znaki. Bardzo często bagatelizujemy je lub uważamy za śmieszne. Sygnały te są jednak oznaką, że nasze dziecko jest gotowe, aby rozpocząć naukę sikania. Pierwszym symptomem jest, np. siadanie dziecka na nocnik od tak, dla zabawy. Inną oznaką jest mówienie, że ma mokro lub zrobił kupę. Często dziecko zagląda do łazienki i ściąga pieluchę. Czasem można zauważyć jak maluch się napina, a na twarzy widać bardzo wyraźne skupienie. Wszystkie wymienione sygnały mówią, że trening czystości już czas zacząć.

Na początku nauki najważniejsza jest cierpliwość. Nie należy sadzać malucha często na nocnik, ponieważ siedzenie na nim stanie się nudne i będzie go unikał. Jeśli natomiast posiedzenie zakończy się sukcesem, należy malca nagrodzić pochwałą, po to, aby on sam cieszył się sukcesem. Dobre efekty przynosi także trening poza domem. W nowym otoczeniu nie obowiązują zasady z domu i łatwiej wprowadzić coś nowego. Ponadto na wyjeździe mama może więcej czasu poświęcić maluchowi, a on sam będzie cieszyć się z tego, że przyciąga uwagę rodziców. Każda mama powinna bawić się ze swoim dzieckiem jak najwięcej, przytulać je. Dziecko musi być pewne, że jest dla ciebie najważniejsze. Nabierze zaufania i będzie chętniej siadało na nocnik, jeśli o to poprosisz.

2. Dzień pożegnania pieluchy

Zobacz film: "Rozrysuj mi to: Rowerowa zmiana ze Škodą i Wrocławską Inicjatywą Rowerową"

Przed nauką dziecka siadania na nocnik i załatwiania swoich potrzeb należy najpierw wprowadzić dzień pożegnalny z pieluszką. Należy wtedy powiedzieć dziecku, że jest już duże i nie powinno używać pieluchy, która jest dla małych dzieci. Takie słowa sprawią, że dziecko przestanie myśleć o sobie jak o maluszku i będzie starało się zachowywać jak dorosły człowiek. Jeśli dziecko nie przepada za nocnikiem, warto kupić nakładkę na sedes, aby mogło siadać jak rodzice, z których bierze przykład. Idealne i bardzo pomocne będą majtki z postaciami z bajek, najlepiej z takimi, które lubi twoje dziecko. Gdy wszystko jest przygotowane, zamiast pieluchy wkładamy majcie i pozwalamy dziecku tak chodzić, sprawdzając co pewien czas, czy chce mu się siusiać sadzając go na sedesie. Kiedy okaże się, że to fałszywy alarm, należy poprosić dziecko, aby samo podciągnęło swoje majtki.

Kiedy dziecko się zsika, należy spokojnie go przebrać, przypominając mu, że chodzi bez pieluchy. Należy nadal okazywać miłość i czułość, aby dziecko nie poczuło się z tego powodu odtrącone. Warto przypomnieć, że łatwiej jest nauczyć dziecko załatwiania swoich potrzeb i samodzielnego wypróżniania, jeśli oswoi się ze sprzętami obecnymi w łazience. Najlepszą porą na trening czystości jest wiosna i lato. Jest wtedy ciepło, a w razie zmoczenia nie ma ryzyka, że dziecko zachoruje lub dopadnie go przeziębienie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze