Kursy językowe dla malucha
Ciekawość świata widoczna w oczach dziecka oraz wyraźne zainteresowanie wszystkim co się porusza, wydaje dźwięk oraz znajduje się w zasięgu malucha wywołuje uśmiech na twarzy rodziców oraz osób przebywających w środowisku dziecięcym. Nie każdy dorosły wie, że do szóstego roku życia dzieci zdobywają znaczną większość (ok. 80%) potencjału intelektualnego, który następnie wykorzystywany jest przez całe życie, dlatego już teraz warto zastanowić się na edukacją naszego szkraba. Dla dzieci bowiem otaczający świat jest niezwykle ciekawy i inspirujący, a słowa, które do nich docierają warte powtórzenia. W związku z tym wielu rodziców i opiekunów, chcąc zapewnić wszechstronny rozwój dla swojej pociechy decyduje się na edukację językową już od przysłowiowej kołyski. Na terenie naszego kraju funkcjonuje kilka szkół językowych oraz centrów edukacyjnych, które swoją grupą docelową uczyniły właśnie maluchy do szóstego roku życia. Poniżej przedstawiamy kursy i szkolenia językowe, które wydały nam się najbardziej interesujące.
1. Popularność języka angielskiego wśród najmłodszych
Nagminne zastępowanie polskich wyrażeń zagranicznymi zwrotami, przewaga bajek o obcych korzeniach oraz ogólna amerykanizacja społeczeństwa przyczyniła się do ogromnego zainteresowania językiem angielskim. Zazwyczaj staje się on pierwszym językiem obcym, z którym maluchy mają do czynienia, a edukacja w jego zakresie na ogół ma ścisły związek ze swobodną zabawą, grą językową, a także coraz częściej z ćwiczeniami ruchowymi, gimnastyką, rytmiką, muzyką oraz twórczością plastyczną.
2. Język niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski dla malucha
Niemniej popularna staje się również nauka innych języków obcych: niemieckiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, a także rosyjskiego. Kursy te pozwalają nie tylko na poznanie podstawowego zasobu leksykalnego, ale również skupiają się na elementach kulturowych. Maluszki poznają obyczaje ludzi mieszkających we Francji, Rosji, Niemczech, Hiszpanii oraz we Włoszech, co poszerza ich horyzonty, rozwija wyobraźnię oraz pobudza ciekawość. To także świetny sposób na naukę tolerancji, akceptacji oraz szacunku do drugiego człowieka.
3. Nauka języka obcego w połączeniu z zajęciami ogólnorozwojowymi
Chcąc zadbać o wszechstronny rozwój pociechy warto również zwrócić uwagę na kursy, w których moduły językowe uzupełniane są poprzez elementy muzyczne, ruchowe lub plastyczne, które dodatkowo kształtują zdolności manualne, muzyczne, matematyczne lub taneczne dziecka. Na takich zajęciach maluchy śpiewają piosenki obcojęzyczne, recytują rymowane wierszyki oraz słuchają bajek w języku obcym, dzięki czemu osłuchują się z wymową oraz akcentowaniem.
4. Podział wiekowy zajęć językowych dla malucha
Przy wyborze kursu warto dowiedzieć się dla jakiej kategorii wiekowej został przygotowany program oraz jaka jest maksymalna ilość osób w nich uczestniczących. W Katowicach zauważyć można zajęcia adresowane nawet do półrocznych szkrabów, jednak największym zainteresowaniem w Polsce cieszą się kursy dla dwulatków, trzylatków, czterolatków oraz dzieci w wieku przedszkolnym. Ponadto mieszkańcy Krakowa mogą uczestniczyć w kursach wraz ze swoją pociechą, ponieważ niektóre placówki uwzględniły także zajęcia integracyjne.
Drodzy rodzice, zanim zapiszecie swojego maluszka na zajęcia językowe, zwróćcie uwagę na częstotliwość spotkań oraz plan ramowy, który realizowany jest na poszczególnych zajęciach oraz pamiętajcie – na naukę języka obcego nigdy nie jest za wcześnie. Czas ten z pewnością nie będzie stracony, a jego efekty będziecie mogli podziwiać już za kilka lat, kiedy wasze dziecko operować będzie obcymi zwrotami w sposób zupełnie naturalny i automatyczny.
Zachęcamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi rodzicami, którzy dopiero decydują się na edukację językową swojego malucha. Napiszcie - jak wyglądały takie zajęcia w waszych miejscowościach? Czy maluszki były zadowolone z formy prowadzenia zajęć? Ile czasu były w stanie skupić się na wykonywaniu ćwiczeń językowych? Wspólnie zastanówmy się nad edukacją najmłodszych.