Trwa ładowanie...

Mozart dla dzieci – dlaczego Mozart, wpływ muzyki na rozwój dziecka

Avatar placeholder
02.07.2017 21:50
Mozart dla dzieci – dlaczego Mozart, wpływ muzyki na rozwój dziecka
Mozart dla dzieci – dlaczego Mozart, wpływ muzyki na rozwój dziecka

Nie tylko Mozart dla dzieci stał się w ostatni czasie modnym tematem, ale także ogólne pojęcie wpływu muzyki na rozwój i funkcjonowanie dziecka. Badania wykazują, że słuch malucha zaczyna się rozwijać już w 16 tygodniu ciąży, maluch zaczyna wsłuchiwać się w rytmiczne bicie serca mamy, poznaje jej głos i reaguje na wszelkie dźwięki z otoczenia. Oczywiście w każdym kolejnym miesiącu 16 tygodniu ciąży słuch staje się doskonalszy, dziecko nie tylko słyszy dźwięki, ale też je zapamiętuje. Dlatego tak ważna jest pozytywna stymulacja słuchu od najwcześniejszego etapu. Badania potwierdzają, że Mozart dla dzieci, ale też inne piosenki, dźwięki wpływają pozytywnie na rozwój malucha.

spis treści

1. Mozart dla dzieci – dlaczego Mozart

Dlaczego Mozart dla dzieci? Zainteresowanie kompozytorem, a dokładnie jego utworami i ich wpływem na rozwój dziecka zaczęło się od badań dr Alfreda Tomatisa, który udowadniał, że wysokie częstotliwości utworów rozwijają między innymi potencjał umysłowy dziecka. Do pedagogiki i psychologii dziecięcej został wprowadzony nawet termin efekt Mozarta. Zatem dlaczego Mozart dla dzieci? Oprócz tego, że utwory cechuje doskonała forma i struktura, melodia i rytm łączy niemal matematyczna harmonia. Kompozycje są skomponowane w precyzyjny, przemyślany sposób.

Mozart dla dzieci to muzyka relaksacyjna nie tylko dla malucha, ale i dla rodziców
Mozart dla dzieci to muzyka relaksacyjna nie tylko dla malucha, ale i dla rodziców
Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

Dlatego według Tomatisa i innych badaczy Mozart dla dzieci jest właściwą stymulacją sprzyjającą koncentracji i pamięci. Według specjalistów Mozart dla dzieci to wpływ na umiejętności językowe, analityczne i matematyczne. Nie tylko Mozart dla dzieci ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie społeczne dziecka. Według muzykologów podobny efekt, co Mozart dla dzieci daje słuchanie muzyki barokowej, a także chorały gregoriańskie.

To też warto wiedzieć

2. Mozart dla dzieci – wpływ muzyki na rozwój dziecka

Mozart dla dzieci czy inne spokojne, rytmiczne, precyzyjne dźwięki utrzymane w rytmie 60uderzeń na minutę to nie tylko stymulacja dla mózgu. Według badaczy muzyka pozwala obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, ponieważ w trakcie słuchania serce odzyskuje swój prawidłowy rytm. Częste słuchanie muzyki potrafi zminimalizować stres i wszystkie skutki z nim związane. Mozart dla dzieci to według naukowców pobudzenie immunologicznego systemu, a także zmiana fal mózgowych, co stanowi optymalne warunki do procesu kształcenia.

Jedzenie wspomagające rozwój dziecka
Jedzenie wspomagające rozwój dziecka [7 zdjęć]

Produkty pełnoziarniste są bogatym źródłem węglowodanów. Posiadają niski indeks glikemiczny, dzięki

zobacz galerię

Mozart dla dzieci to według praktykujących taką terapię mam idealna muzyka relaksacyjna. Mozart dla dzieci to nie tylko wolny rytm, ale również kojące odgłosy przyrody, spokojne motywy, które pomagają wyciszyć nawet zdenerwowane dziecko. Badania pokazują, że dzieci słuchające Mozarta zasypiają szybciej nawet bez smoczka czy butelki.

Następny artykuł: Nauka cyfr dla dzieci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze