Ćwiczenia na koncentrację

Koncentracja uwagi, zarówno słuchowa, jak i wzrokowa, jest jednym z czynników gwarantujących sukcesy ucznia w szkole. Maluchy, które wykazują deficyty w zakresie uwagi, mogą trenować koncentrację poprzez wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń edukacyjnych. Umiejętność koncentracji daje się bowiem trenować i usprawniać. Warto, by ćwiczenie na koncentrację wpleść w rytm dnia i powtarzać je w miarę regularnie. Zadania powinny być urozmaicone – mogą mieć charakter ćwiczeń fizycznych i umysłowych. Wiele ćwiczeń na poprawę koncentracji oferuje kinezjologia edukacyjna. Jakie zadania na koncentrację można zaproponować uczniom?

Polecane wideo:

Nauka szybkiego czytania

Koncentracja uwagi, zarówno słuchowa, jak i wzrokowa, jest jednym z czynników gwarantujących sukcesy ucznia w szkole. Maluchy, które wykazują deficyty...

Rodzaje ćwiczeń na poprawę koncentracji

 1. Kopiowanie wzorów – w jednej kolumnie tabeli zamieszcza się znaki, cyfry i litery, które dziecko musi umieścić w identyczny lub lustrzany sposób w drugiej kolumnie tabelki.
 2. Odnajdywanie błędów w tekście – w tekście zamieszcza się jakiś dodatkowy znak albo cyfrę lub dopisuje dodatkową (niepotrzebną) literę. Litery można również zamienić miejscami w danym wyrazie. Zadanie dziecka polega na odnalezieniu błędów i dodatkowych znaków.
 3. Labirynty – dziecko musi odnaleźć drogę wyjścia z labiryntu. Trudniejsza wersja polega na samodzielnym narysowaniu labiryntu, który ma pokonać kolega z ławki.
 4. Rozwiązywanie matematyczno-logicznych łamigłówek – dobrymi ćwiczeniami na koncentrację uwagi są sudoku, kakuro lub hitori, dostępne w wersji papierowej, jak również w Internecie.
 5. Odszyfrowywanie liter – różne symbole i znaki stanowią zaszyfrowane litery, które trzeba odgadnąć i ułożyć w słowa.
 6. Wyszukiwanie – w danym ciągu liter i cyfr należy odnaleźć wskazany ciąg znaków.
 7. Odnajdywanie różnic – zabawa polega na odnalezieniu przez dziecko jak największej ilości różnic dzielących dwa pozornie identycznie obrazki.
 8. Wykreślanka – zadanie polega na wykreśleniu z szeregu wyrazów tych słów, które znaczeniowo nie pasują do pozostałych.

Przykłady zadań na koncentrację

 1. W każdym słowie zmień jedną literę w taki sposób, by utworzyć nowy wyraz.

nic - … brać - … len - ... wiec - … kok - … pąk - … waż - … sad - … rak - ...

 1. Skreśl słowa, które nie pasują do pozostałych w linijce.

mleko chleb serek kamień jajko masło
miska garnek patelnia lodówka talerz szklanka
jajko kurczak szczenię kura kogut kurczątko
woda budyń sok kawa herbata mleko

 1. Podkreśl te liczby, w których znajduje się cyfra 3.

13, 242, 516, 987, 456, 729, 321, 263, 414, 903, 101, 991, 314, 872, 486, 172, 809, 732, 38

 1. Wśród wypisanych niżej liter 10 razy powtarza się słowo KOP. Zakreśl je.

KRUTYWSKOPBSCDTYKOPMLKINCZASZCZKOPMLINKOPMNBCVZXASDFGHJKLJHGFDSAPOIUYTREWQKOPPRPJHGKOPMNBIUJFKOTIKMNIUTYWASDYHUKRYKOPPODUSZKOWIECYTRUSKOPMNIFGHJKKOPNIKKOPMLASHUWYKICVHUN

 1. Przenieś litery z jednej tabeli do drugiej i umieść je w dokładnie taki sam sposób.
A H
B N C
I
S T
G Z R
J
M K V
X D
Q Y
 1. Przenieś znaki z jednej tabeli do drugiej i umieść je w dokładnie taki sam sposób.
? ! (
+ > *
& @
$ ^ //
- )
#
! >> %
 1. Zakreśl te pary, które są identyczne.

1267589 pdblol ltłkltltl klmdsd 123456789 bppdbbdp mumun 124867534 xwuxxwwu
1267589 pdblol ltłkltltl klmdsb 123455789 bppdbbdp numum 124867534 xwuxuwwu

Powyższe ćwiczenia są tylko przykładami. Na ich bazie można stworzyć swoje własne ćwiczenia na koncentrację uwagi, dostosowane do indywidualnych potrzeb ucznia.

Bibliografia

 • Ballinger E., Wesoła gimnastyka – rusz się i ucz się, Międzynarodowy Instytut NeuroKinezjologii dr Swietłany Masgutowej, Warszawa 2004, ISBN 83-89370-24-7.
 • Mankowska I., Kreowanie rozwoju dziecka. Kinezjologia edukacyjna i inne nowoczesne metody terapeutyczne w praktyce, Operon, Gdynia 2005, ISBN 83-74611-35-9.

Brak koncentracji słuchowej

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Brak koncentracji słuchowej
Brak koncentracji słuchowej

Problemy z koncentracją

Problemy z koncentracją

Czasem mamy wrażenie, że nasze dziecko nas nie słucha. Może to być działanie celowe, ale zdarza się, że przyczyna leży głębiej.

Brak koncentracji słuchowej

Kinezjologia edukacyjna

pamięci czy koncentracji uwagi. Dennison wychodził z założenia, że proste ruchy aktywizują połączenia neuronalne w ciele człowieka i służą integracji (...) pracy mózgu. Według Dennisona, problemy emocjonalne i poznawcze wynikają z...

Brak koncentracji słuchowej

Trening słuchu

. Główny cel treningu słuchu to wspieranie funkcji słuchowej. Dzięki treningowi słuchowemu poprawie ulegają jednocześnie: koncentracja uwagi, kreatywność (...) Twórcą treningu słuchowego...

Patronaty

Akademia Umysłu JUNIOR w wiosennej odsłonie

i Koncentracja, przeznaczony dla dzieci w wieku 5-9 lat. Program zawiera 20 ćwiczeń stymulujących pamięć, koncentrację i wyobraźnię. Dotychczas dostępne (...) były trzy części serii, nawiązujące tematyką...

Kuchnia nastolatka

Dowiedz się, jakie produkty wspomagają koncentrację

Dowiedz się, jakie produkty wspomagają koncentrację

wszystko - od poprawienia koncentracji, po wspomaganie pamięci i innych funkcji mózgu. Jednak czy tak naprawdę działają? Nie można zaprzeczyć temu, że z czasem nasze ciało (...) . Kofeina Nie ma magicznego napoju, który zwiększy IQ,...

Body Ball w ciąży

Piłka fitness

Piłka fitness

Ćwiczenia na piłce fitness to doskonały sposób na wzmocnienie mięśni tułowia oraz brzucha. Ponadto taka forma ćwiczeń pozwala uniknąć obciążenia partii takich jak kolana oraz miednica.

Zabronione ćwiczenia w ciąży

Jazda konna

Jazda konna

Jazda konna w czasie ciąży jest sportem, który budzi wiele kontrowersji. Wielu lekarzy ginekologów jest zgodnych, że ten sport jest rodzajem aktywności, którego warto zaniechać na czas ciąży.

Jazda na rowerze stacjonarnym w ciąży

Wybór rowerka stacjonarnego

Wybór rowerka stacjonarnego

Regularne ćwiczenia wykonywane w czasie ciąży przynoszą ciału wiele korzyści pod warunkiem, że są w odpowiedni sposób wykonywane.

Nietrzymanie moczu po porodzie

Ćwiczenia i fizykoterapia w lekkim nietrzymaniu moczu

W problemach z lekkim nietrzymaniem moczu zalecane są fizykoterapia oraz ćwiczenia mięśni dna miednicy. W połowie. XX w. zaczęto stosować ćwiczenia (...) działające wzmacniająco na mięśnie Kegla. Pacjenci powinni początkowo...

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

10 sposobów na lepszą koncentrację

10 sposobów na lepszą koncentrację

również wiedzieć, że niedostateczna ilość snu w ciągu nocy może znacząco zaburzyć koncentrację. Z tego względu warto zadbać o co najmniej 7-8 godzin snu na dobę (...) . Ćwicz koncentrację W ciągu całego dnia przez...