Wspomaganie rozwoju dziecka

Małe dziecko to maluch, który skończył już 12 miesiąc życia, a nie ukończył 3 roku. Czyli ktoś między niemowlakiem a przedszkolakiem. Jak zainspirować takiego maluszka do poznawania świata, do doskonalenia swoich umiejętności i samodzielności? Czy lepiej, gdy zajmiemy się tym sami – my rodzice – czy też zlecić to ekspertom od rozwoju dzieci?

Formy aktywności wspierające rozwój małego dziecka

Jak zainspirować dziecko?
Warto postawić na dużą aktywność fizyczną małego dziecka. Zresztą maluch, który nauczył się chodzić zazwyczaj cechuje się nadzwyczajną ruchliwością. Warto pozwolić mu się bawić w berka, w chowanego. Jeśli opiekunowie nie zorganizują dziecku zabawy ono będzie dawać upust swojej energii fizycznej poprzez skakanie po meblach. Lepiej więc zaproponować coś sensownego. W okresie zimowym warto z małym dzieckiem bawić się w zabawy na śniegu – lepienie bałwana, czy rzucanie kulkami przez fortecę. Wielce interesujący jest także dla takiego małego dziecka zjazd sankami z górki, czy jazda na łyżwach na podwójnych szynach.

Należy zachęcać dzieci do twórczości, proponując zabawy pobudzające rozwój wyobraźni. Rozumieć przez nią należy wszelką działalność dziecka, która przynosi mu radość. Jak inspirować malucha do takiego działania? Pozwolić mu się bawić we wszystko, co wyzwala w nim samodzielność. Znakomite są zabawy w namiot – koc oparty na krzesłach, pod nim zaś dziecięce wyobrażenie domu.

Małe dziecko twórczo spędzi czas – to już taki maluch około drugiego roku życia – podczas zabaw w teatrzyk. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie ulubionych bajek i maskotek do robienia przedstawień. Rodzice mogą w tym celu użyczać maskotkom głosu. Najważniejsze, by dziecko miało możliwość robić coś samodzielnie, bez nagabywania ze strony dorosłych.

Zabawy w domu dla dzieci

Dziecko w kuchni

Gotowanie razem z dzieckiem jest świetnym sposobem na nudę.

Formą twórczości mogą być również proste zabawy domowe – np. w kuchnię. Małe dzieci uwielbiają zabawy tematycznei naśladowanie dorosłych; taka zabawa może się okazać zajęciem bardzo kreatywnym. Bardzo inspirująca dla małych dzieci jest muzyka – i to we wszelkiej formie. Chodzi tutaj zarówno o uderzanie w instrumenty muzyczne (cymbałki, tamburino) jak i uczestniczenie we wszelkich odmianach tańca. Godne polecenia są zajęcia z zakresu rytmiki, podczas których maluch uczy się nie tylko wyczucia rytmu, ale również współpracy z innymi dziećmi. Właśnie w rytm muzyki i tańca.

  • Warto rozwijać małe dziecko poprzez umożliwienie mu uczestniczenie w zwykłych czynnościach domowych. Dwulatek, który będzie miał możliwość ulepić z mamą pierogi, czy pozamiatać podłogę z pewnością poczuje się kimś ważnym i niezastąpionym. Działania takie rozwiną w nim poczucie własnej wartości, sprawią, że potraktuje siebie jako osobę zdolną do wielkich rzeczy.
  • Niezwykle dobrze na rozwój słownictwa, a także nawiązywanie więzi między najbliższymi robi czytanie bajek. Wystarczy przysłowiowe piętnaście minut codziennie. Dzieci dwuletnie mają zazwyczaj swoją jedną ulubioną bajkę, którą mają potrzebę słuchać na okrągło. Często umieją ją już na pamięć i dalej chcą, by była czytana przez najbliższych.

Okres między pierwszym a trzecim rokiem życia to czas intensywnego rozwoju mowy. Dlatego ważne jest, by dzieckiem zajmowali się opiekunowie, którzy cechują się wysokim stopniem komunikatywności. Zdecydowanie poprawia rozwój mowy u dziecka także jego uczestnictwo w różnych formach aktywności teatralnej. Dziecko dzięki ćwiczeniom dykcyjnym ma możliwość doskonalić swój sposób wyrażania się i wzbogacać język. Także uczestniczenie w spektaklach teatralnych jako widz jest ważnym krokiem w stronę rozwoju mowy.

Podczas zabawy z dzieckiem warto wykorzystać także gry edukacyjne, takie jak puzzle memo, które przede wszystkim wspomagają pamięć dziecka oraz usprawniają logiczne myślenie.

Małe dziecko jest niesamowicie chłonne na rozwój. Nauczyło się chodzić, więc ma potrzebę ciągłego ruchu. Już rozumie słownictwo toteż samo zaczyna się komunikować z otoczeniem. Od opiekunów zależy tylko minimum dobrej woli. I okaże się, że małe dziecko w tempie błyskawicznym weszło na etap rozwoju właściwy dla przedszkolaka.

Małgorzata Żmudzka-Kosała

Redakcja parenting.pl, 3 tygodnie temu

Bibliografia

  • IIg F., Ames L. B., Rozwój psychiczny dziecka. Od 0 do 10 lat. Poradnik dla rodziców, psychologów i lekarzy, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 1994, ISBN: 83-85416-18-8.
  • Hurlock E, Rozwój dziecka, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1985, ISBN 83-01-06139-
  • Włodarski Z., Wprowadzenie do psychologii. Podręcznik dla nauczycieli, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1996, ISBN 83-88149-91-1.

Rozwój fizyczny malucha

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 23 godziny temu

4
Artykuły Rozwój fizyczny malucha
Rozwój fizyczny malucha

Leżenie na brzuszku

Leżenie na brzuszku Odtwórz wideo

na plecy oraz poszukiwać przedmiotów. Taka pozycja odgrywa więc niebagatelną rolę w rozwoju motorycznym i pomaga budować zmysł równowagi. Leżenie

Rozwój fizyczny malucha

Aktywne dziecko

Aktywne dziecko

Aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na nadwagę lub otyłość. Dziecko nie powinno zwalczać nadmiarowych kilogramów restrykcyjną dietą, gdyż jeszcze się rozwija.

Rozwój fizyczny malucha

Smoczek

Smoczek

bezpieczeństwa i pozwala zapomnieć o stresującej sytuacji, natomiast rodzicom daje możliwość cieszenia się chwilami wolnymi od płaczu i marudzenia malucha.

Rozwój fizyczny malucha

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

objawem, ponieważ właśnie do tego czasu u dziecka odbywa się najintensywniejszy rozwój mięśni stopy, a maluch może mieć tzw. fizjologiczne płaskostopie (...) robieniem pierwszych kroków około pierwszego roku życia....

Rozwój fizyczny malucha

Nauka pływania dla dzieci

Nauka pływania dla dzieci

się z dzieckiem do szkoły pływania dla niemowląt, gdzie pod okiem instruktora będziecie uczyć malucha wielu przydatnych na tym etapie umiejętności (...) się na oswajanie malucha z wodą. Dajcie dziecku czas na poznanie...

Rozwój fizyczny malucha

Dziecko 18 miesięcy

, węchem. Jak wygląda życie z perspektywy 18-miesięcznego dziecka? Jak prezentuje się rozwój półtorarocznego malucha? Rozwój fizyczny dziecka (...) pod względem fizycznym,...

Rozwój fizyczny malucha

Rozwój dwulatka

denerwuje się gdy coś mu nie wychodzi Co powinno zaniepokoić w rozwoju dziecka? W wieku półtora roku, mimo wspierania rozwoju dziecka, maluch nie umie (...) i odrębność. Jest to okres głębokich...

Rozwój fizyczny malucha

Matka ucząca dzieci pływać

Matka ucząca dzieci pływać

Środowisko prenatalne każdego człowieka oswaja go z przebywaniem w wodzie. Dlatego warto rozważyć kontynuowanie pływania po narodzinach dziecka.

Rozwój fizyczny malucha

17-miesięczne dziecko

17-miesięczne dziecko

Dziecko (17 miesięcy) jest coraz sprawniejszym maluchem, ponad 90 proc. dzieci w tym wieku nie tylko chodzi "bez trzymanki", ale także potrafi kucać, podnosić z ziemi różne przedmioty i je ze sobą nosić.

Rozwój fizyczny malucha

Chodzenie maluchów

Chodzenie maluchów

Wielu rodziców panikuje, kiedy dostrzega, że ich pociecha chodzi na palcach. Pierwsze kroczki szkraba na pewno nie będą pełne gracji, wolne od upadków i błędów w postawie. Dziecko dopiero zaczyna się uczyć samodzielnie chodzić, stąd różne kaprysy i manieryzmy...