Trwa ładowanie...

Bajki na dobranoc – dlaczego warto czytać bajki, wieczorny rytuał

Avatar placeholder
24.04.2019 14:22
Bajki na dobranoc – dlaczego warto czytać bajki, wieczorny rytuał
Bajki na dobranoc – dlaczego warto czytać bajki, wieczorny rytuał (123rf)

Bajki na dobranoc to wspaniała stymulacja słuchowa, która umożliwia naszym pociechom zasypianie. Bajki na dobranoc mają także inne funkcje. W związku z tym, że otaczająca rzeczywistość stymuluje przede wszystkim zmysł wzroku, pomijane są inne aspekty w prawidłowym rozwoju dziecka. Dzieci mają cały czas do czynienia z nowoczesnymi urządzeniami przenośnymi. Informacje tego rodzaju mają zatem głównie charakter obrazkowy. Bajki na dobranoc czytane przez rodziców mogą wprowadzić w nowy, równie ciekawy świat.

spis treści

1. Bajki na dobranoc - dlaczego warto czytać bajki

Bajki na dobranoc mogą być również opowiadanymi historiami lub wierszami. Wszystko zależy od inwencji twórczej rodzica. Warto podkreślić, iż bajki na dobranoc kształcą umiejętność słuchania. Słuchanie bajek pomaga uświadomić dzieciom, iż dysponują zmysłem słuchu, który może dowolnie wpływać na samopoczucie i sposób odbierania świata. W przypadku bajki na dobranoc opowieść musi mieć charakter wyciszający i uspokajający. Dzięki właściwemu słuchaniu dziecko wprowadzone zostaje w klimat, który ułatwia zasypianie.

Bajki na dobranoc mogą stać się przyjemnym rytuałem przed snem
Bajki na dobranoc mogą stać się przyjemnym rytuałem przed snem
Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

Bajki na dobranoc umożliwiają wizualizację. Dzięki słuchaniu dzieci uruchamiają wyobraźnię. Dziecko może wyobrażać sobie każdy aspekt słuchanej opowieści. W ten sposób trenowana jest również pamięć i koncentracja. Dziecko koncentruje się na opowieści i tym samym zapamiętuje treść. Po jakimś czasie samo zacznie opowiadać ulubioną bajkę. Warto podkreślić, iż słuchanie jest czynnością, która wymaga przyjęcia odpowiedniej pozycji i koncentracji. Bajki na dobranoc czytane przed snem mogą pomóc zdenerwowanemu dziecku w wyciszeniu się i relaksacji. Ponadto bajki na dobranoc czytane przed snem pomagają zakończyć gonitwę myśli i skupić się na jednym bodźcu, który w rezultacie ułatwi zasypianie.

To też warto wiedzieć

2. Bajki na dobranoc – wieczorny rytuał

Polecane bajki na dobranoc są najczęściej krótkie. Nie jest to jednak konieczny wymóg. Niektóre dzieci zasypiają przy bajkach, które wymuszają większą aktywność umysłową. Bajki na dobranoc nieco dłuższe można dzielić na kilka wieczorów. Zawsze jednak lekturę należy zakończyć, gdy następuje uspokojenie akcji. Jeśli będziemy chcieli zakończyć czytanie na kulminacyjnym punkcie, wówczas osiągniemy odwrotny skutek od zamierzonego.

Chcesz, żeby twoje dziecko odniosło sukces? Sprawdź, czy spełniasz te warunki
Chcesz, żeby twoje dziecko odniosło sukces? Sprawdź, czy spełniasz te warunki [7 zdjęć]

Fundamentem prawidłowego rozwoju dziecka, jego emocji i radzenia sobie w trudnych sytuacjach jest bliska

zobacz galerię

Czytanie bajki na dobrano może stać się swoistym rytuałem. Dzięki temu pomiędzy rodzicem a dzieckiem buduje się nowa więź. Wspólne spędzanie czasu przed snem jest niezwykle ważne, gdyż daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu samo usypianie może stać się dla pociechy niezmiernie przyjemną czynnością. Ponadto czytanie na dobranoc powinno odbywać się w szczególnej atmosferze. Należy mówić spokojnie oraz cicho. Kiedy czytane są dialogi, należy zmieniać głos. Nie czytajmy jednak nazbyt ekspresyjnie. Trzeba przyjąć taką pozycję, która umożliwi głaskanie malucha. Bardzo często dzieci chcą obserwować teksty. Można położyć się obok dziecka tak, aby mogło obserwować czytane przez nas linijki. Spokojna opowieść sprawi, że dziecko bardzo szybko zaśnie snem błogim i spokojnym.

Następny artykuł: Bajki terapeutyczne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze